yeniloji.com
Sağlık

Dik Durmak İçin Yapılması Gerekenler

Henüz yorum yazılmadı
Dik Durmak İçin Yapılması Gerekenler
Yeniloji 297 görüntüleme

Doğru ve dik durmak omurga sağlığını korumak ve kamburluk gibi hastalıkların oluşmasını engellemek için gerekli olan bir durumdur.

Dik Durmanın önemi ve Püf Noktaları

Dik durmak vücudun hem fiziksel görünüşünü hem de sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Eğik durduğunuz zaman omurgada eğimler meydana gelmektedir. bu eğimler zaman içerisinde kamburluk ve skolyoz gibi duruş bozukluğu rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar sırtta ağrıya neden olurken aynı zamanda birçok hareketin kısıtlanmasına ve fiziksel olarak doğru olmayan bir görünümün oluşmasına neden olmaktadır. Skolyoz omurganın sağa ya da sola doğru eğilmesiyle gerçekleşirken, kamburluk omurganın ileri doğru eğilmesi ile meydana gelir. Her ikisi de yanlış duruş bozukluğundan, bir kaza sonrası oluşan hasardan, bir hastalıktan ya da doğuştan gelen bir rahatsızlıktan ötürü meydana gelmektedir.

Duruş bozukluğunun ve buna bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıkların önlenmesi için dik durmanın önemi oldukça büyüktür. Dik durduğunuzda sırt, bel ve omuzlardaki dengenin bozulamamasını sağlamış olursunuz. Bu sayede yanlış duruş nedeniyle oluşan rahatsızlıklar engellenmiş olacaktır. Doğru duruş için püf noktalar ise öncelikle eğik durmamak ve devamlı doğru pozisyonda hareket etmektir.

Dik Durmanın Yolları Nelerdir?

Basit egzersizler ile dik durmayı kolay bir hale getirmek mümkündür. Eğer ki dik durma problemleriniz varsa ve devamlı eğik bir şekilde yürüyorsanız duruşunuzu düzeltmek ve geliştirmek için kendinizi aşırı bir şekilde germeden bazı egzersiz yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Birtakım esneme hareketlerini uygulayarak omuz ve sırt ağrılarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu egzersizler için günde sadece 15-20 dk. ayırmak yeterli olacaktır. Eğer çalışan biriyseniz çalışma ortamınızın ergonomik olmasına özen gösteriniz. Masa, sandalye ve bilgisayarınızın yükseklik seviyeleri duruşunuzu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle bunlara dikkat etmelisiniz.

Dik Durmak İçin Ne Yapmalıyım?

Duruş bozukluğunun düzelmesi için günlük hayatta yaptığınız hemen her şey etkilidir. Örneğin telefonu kullanma şeklinizin duruşunuzda oldukça önemli bir yeri vardır. Telefonunuzu gözünüzle aynı hizada olacak şekilde tutmalısınız. Yani telefonu tutarken kolunuz yukarda kalacak şekilde olmalıdır. Eğik durduğunuz zaman sizi uyarabilecek birileri olmasına özen gösterin. Aynı zamanda bazı uygulamaların dik durmanız konusunda sizi uyarmasına izin verin. Sırtınızın dik ve omuzlarınızı düşük olmaması gerektiğini sadece çalışırken değil yatarken de hatırlamalısınız. Uyurken vücudunuzun aldığı pozisyon çok önemlidir. Yanlış duruşa neden olabilecek battaniye ve yastıkları kullanmayınız.

Doğru Duruş Nedir? Nasıl Olmalı?

Vücudun sağlıklı bir duruş izlemesi için sırtın düz olması gerekmektedir. Bacakların omuz genişliğinde olması, alt tarafın biraz önde omuzlar ise hafif geride olmalıdır. Omurganın eğilmemesi için doğru olan duruş pozisyonu bu şekilde uygulanmaktadır. Omuzlar önce olduğunda ya da sırtınız eğik olduğunda yanlış duruş ortaya çıkmaktadır. Bu da belli bir süre sonrasında kamburluk gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Dik Durmak İçin Korse ve Aparat

Yanlış duruşu düzeltmek için yapılacak egzersiz ve basit yöntemlerin yanında aynı zamanda korse kullanımı da tercih edilebilmektedir. Dik Duruş korseleri sırtın diye omuzların biraz geride olmasını sağlayarak vücudun doğru duruş tekniğine ulaşmasını sağlamaktadır. İleri derecede olmayan kamburluk gibi rahatsızlıkların düzelmesine de yardımcı olmaktadır. Kamburluk önleyici bu aparatlar kolay kullanıma sahiptirler. Dik durmak için yapılması gerekenler içerisinde en fazla tercih edilen yöntem manyetik sırt korseleridir. Hem duruşu düzeltmek hem de sırt ağrılarını hafifletmek için vücuda destek olurlar.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Emziren Anne Nasıl Zayıflar? Emziren Anneler İçin Zayıflama Yöntemleri

Emziren Anne Nasıl Zayıflar? Emziren Anneler İçin Zayıflama Yöntemleri

Emziren annelerin ve hamile bayanların kilo verebilmesi için dengeli beslenmesi gerekmektedir...

Büstiyer Nedir? Büstiyer Ne İçin Kullanılır?

Büstiyer Nedir? Büstiyer Ne İçin Kullanılır?

Büstiyer; göğüs bölgesinden başlayarak bel bölgesine kadar inen, inceltici ve toparlayıcı özelliği sayesinde daha zayıf gözükmeyi sağlayan bir iç giysi modelidir...

Yağ Yakmak İçin Nabız Aralığı Hesaplaması Nasıl Olmalı?

Yağ Yakmak İçin Nabız Aralığı Hesaplaması Nasıl Olmalı?

Hızlı bir şekilde yağ yakmak herkesin amacı olurken bunun için sporun ve nabız aralığı gibi diğer işlemlerin en doğru şekilde uygulanması ve hesaplanması gerekmektedir...

Sırt Dikleştirici Korse Kullananlar ve Yorumlar

Sırt Dikleştirici Korse Kullananlar ve Yorumlar

Sırt dikleştirici korse; omurga kemiklerinden meydana gelen eğrilik ya da eğim gibi durumlar sonrasında meydana gelen ortopedik rahatsızlıkların düzelmesi ve ağrıların azalması için önerilen, tercih edilen bir aparattır...