yeniloji.com
Yaşam

Modal Çorap mı, Pamuk Çorap mı?

Henüz yorum yazılmadı
Modal Çorap mı, Pamuk Çorap mı?
Yeniloji 2838 görüntüleme

Pamuk ve modal çoraplar, ayakların terlemesini engelleyen ve bakteri üretimi sonucunda ortaya çıkan kötü kokuların ortadan kalkmasına yardımcı olan modellerdir.

Modal Çorap Nedir, Ne Demek?

Kayın ağacından elde edilen ipliklerin örülmesi ile elde edilen modal kumaşlı çoraplar, yıpranmalara oldukça dayanıklı bir çorap çeşididir. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan bu çorap çeşidi, sıcak ve nemli havalarda rahatlıkla giyilebilmektedir. Nemi emen yapısı ve terlemeyi önleyen özelliği sayesinde koku gibi durumların oluşmasını engeller. Diğer tüm kumaşlara göre daha az tüylenme gösterirler. Bu da daha uzun ömürlü kullanılması anlamına gelir.

Modal kumaş çoraplar, hem kış aylarında hem de yaz aylarında özellikle ayak kokusu problemi olan kişiler tarafından kullanılabilmektedir.

Ayak kokusu problemi daha çok erkeklerde görülürken kadınlarda da oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Ayaklar gün boyunca ayakkabı içinde kaldığı zaman kısa sürede terlemeye bağlı olarak bakteri üretirler ve bu durum koku, mantar, kaşıntı gibi birçok rahatsız edici sonuca neden olur. Modal çoraplar ile ayaklarınızın hava almasını ve terlememesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede gün boyu rahat hissedebilirsiniz.

Pamuk Çorap Faydaları ve Özellikleri

Pamuk kumaşlar son derece doğal bir içeriğe sahiptir ve nem çekme özelliğine sahiptir. Nemi hapseden ve anında transfer eden bu kumaşlarda elde edilen çoraplar koku ve ter gibi etkilerin oluşmamasını sağlamaktadır. Pamuk ipliği oldukça narindir ve bu nedenle pamuk çorap kullanırken, yıkarken dikkat edilmesi gerekmektedir. Pamuk çorapların dayanıklılığı bazı kumaşların karışımı ile arttırılabilmektedir. Oldukça yumuşak bir kumaş olan pamuk narin ve hassas ciltler için birebirdir.

Günümüzde pamuk iki şekilde işlenmektedir. Birincisi penye pamuk, ikincisi ise merserize pamuktur. Penye pamuk en kaliteli kumaş olarak nitelendirilir ve genel olarak takım elbise çoraplarının yapımında kullanılır. Örme şekli ve işleniş biçimi sayesinde dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirilmektedir. Merserize pamuk ise bazı özel işlemlere tabi tutulmaktadır. Son derece dayanıklıdır. Kumaşın aldığı rengin daha parlak ve güzel durmasını da sağlamaktadır.

Koku Yapmayan Çoraplar Hangileridir?

Ayak kokusu yapmayan çoraplar pamuk ve modal kumaşlar olarak belirtilebilir. Bu kumaşların her birinin ayrı özelliği bulunmaktadır. Pamuk kumaşlı çoraplar daha doğal ve yumuşaktır. Fakat dayanıklılığı modal çoraplara göre daha azdır. Modal çoraplar da tıpkı pamuk çoraplar gibi nem transferini hızlı yapar ve ayakta nem koku meydana getirmez. Ayak kokusundan şikayetçiyseniz bu tarz çorap modellerini tercih ederek ayağınızın hava almasını sağlayabilirsiniz.

Ayağı Terletmeyen Çoraplar ve Fiyatları

Vücudun en fazla terleyen bölgelerinden biri olan ayaklar doğru çorap kullanıldığında ve temizliği yapıldığında daha sağlıklı olabilir. Terleme sonucu ortaya çıkan kokuyu engellemek oldukça zordur. Koku şikayetleriniz için öncelikle terlemeyi önlemeniz gerekmektedir. Ayağı terletmeyen modal ve pamuk çoraplar uygun fiyat avantajları ile internet üzerinde satılmaktadır. Sizler de kötü kokulardan kurtulmak ve kendinizi daha rahat hissetmek için bu çoraplardan satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tahinin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Yan Etkileri Var mı?

Tahinin Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Yan Etkileri Var mı?

Omega-3 ve omega-6 açısından zengin olan, aynı zamanda içerisinde kalsiyum, protein, potasyum, manganez, demir ve sodyum barındıran tahin faydaları, besin değerleri ve içeriği sayesinde sıklıkla tüketilen ve insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir...

Keten Tohumu Zayıflatır mı? Keten Tohumu ile Zayıflama

Keten Tohumu Zayıflatır mı? Keten Tohumu ile Zayıflama

Diyet denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisi olarak keten tohumu zayıflama üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır...

Saç Boyamak Orucu Bozar mı? Oruçluyken Saç Boyatılır mı?

Saç Boyamak Orucu Bozar mı? Oruçluyken Saç Boyatılır mı?

Oruç, Ramazan ayı boyunca uygulanan bir ibadettir ve oldukça hassas detayları bulunmaktadır...

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?

Taze kayısıların özel teknikler ile kurutulması şeklinde elde edilen kuru kayısı, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin değerlere sahip bir besindir...