yeniloji.com
Sağlık

Bergamot Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Bergamot Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?
Yeniloji 82 görüntüleme

Bergamot çayı; kendine özgü tadı ve kokusu olan bir portakal türü bergamot bitkisinden elde edilen, oswego ya da arı balsamı olarak da bilinen, genel olarak siyah çaya katılarak daha lezzetli olmasını sağlayan, pek çok faydası bulunan bir çay türüdür.

Bergamot Çayı Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusu ile vücutta aroma terapi etkisi meydana getiren bergamot çayı, stres uzaklaştırıcı etkiye sahiptir. Genel anlamda faydalarını şu şekilde nitelendirebiliriz:

  • Düzenli olarak tüketildiği zaman damar tıkanıklığını önler ve kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. Strese karşı etkili olması sayesinde stres kaynaklı kalp kasılmalarını önler. Aynı zamanda kolesterol düşürücü etki de sağlar.
  • Bergamot çayı yararları arasında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnç geliştirmesi de bulunmaktadır. Anti-viral etkisi sayesinde soğuk algınlığı meydana getiren virüslere karşı koruyucudur.
  • Metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sayede sindirim sistemini destekler. Hazımsızlık, mide bulantısı gibi sorunları azaltır ve giderir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Antioksidan etkisi sayesinde serbest radikallerin yok edilmesini sağlayan bergamot çayı, enfeksiyonlara karşı mücadele eder ve ateşi düşürür. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.
  • İçeriğinde yer az miktarda kafein sayesinde enerji veren bergamot çayı uyku düzenini dengeler ve uykusuzluk yaşamayı önler.
  • Serbest radikalleri gideren bergamot çayı, erken yaşlanmayı önler ve cilt kanserine iyi gelir.
  • Aroma-terapi etkisi sayesinde stresi gideren bergamot çayı, stres, korku ve depresyonu azaltır.
  • Antioksidan özelliği sayesinde kanser ve diğer hastalıkları önlemektedir.

Anti-septik özelliği bulunan bergamot aroması, hem cilde hem de fiziksel sağlığa iyi gelmektedir. Genel olarak çaylara eklenerek tüketilse de tek başına da demlenebilir.

Bergamot Çayı Zararları Nelerdir?

Genel anlamda faydalı olan bergamot çayı, gereğinden fazla tüketildiği zaman gerginlik etkisi yaratabilir. Stres, sinirlilik, endişe oluşturabilir. Bergamot çayı yan etkileri genel olarak uyku bozukluğu, ishal, iştah kaybı, ani baş dönemsi, kusma, baş ağrısı ve düzensiz kalp atışı meydana getirebilir. Fakat bunlar çoğunlukla çayın gün içerisinde fazla içilmesi durumunda meydana gelir. Aşırıya kaçmadan tüketildiği zaman oldukça faydalıdır. Kronik hastalığınız varsa, hamilelik mevcutsa, emzirme dönemindeyseniz doktora danışmadan tüketmeyiniz.

Bergamot Çayı Nasıl Yapılır?

Lezzetli ve hoş kokulu bergamot çayı yapmak istiyorsanız, 2 çay kaşığı bergamot yaprağı, tohumu ya da kabuğu, 1 bardak su gereklidir. Suyu kaynatıp üzerine bergamot yapraklarını ekleyiniz. Yaklaşık olarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyiniz. Eğer aromasının yoğun olmasını istiyorsanız daha uzun süre demlenmesini sağlayınız. Daha az istiyorsanız da 5 dakika demlenmesi yeterlidir. Demleme sonrasında süzünüz ve isteğe bağlı olarak limon ya da bal ekleyiniz. Bu tarifin yanı sıra bergamotlu yeşil çay ve siyah çay da yapılmaktadır. Bu çayları demlerken içerisine az miktarda bergamot tohumundan ya da yaprağından ekleyebilirsiniz.

Bergamot Çayı Zayıflatır mı?

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan ve içeriğinde kafein sayesinde yağ yakımının hızlanmasına destek olan bergamot çayı kilo vermeye de etki etmektedir. Vücuttan ödem atılmasını da sağlayan ve sindirim sistemini iyileştiren bu çay, bağırsak hareketlerini düzenler ve dengeler. Kilo vermek için en iyi bergamotlu çay hangisi diye soracak olursanız yeşil çay bu konuda size destek olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Maigne Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Maigne Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Maigne sandromu, bel ağrılarında çok sık olarak ortaya çıkan bir durumdur...

Balmumu Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir? Yapımı Nasıl Olur? Fiyatı Ne Kadar?

Balmumu Kreminin Cilde Faydaları Nelerdir? Yapımı Nasıl Olur? Fiyatı Ne Kadar?

Balmumu kremi; ciltteki çatlak, leke, yanık ve yara izlerini yok etmeye yardımcı olan, egzama, saç kuruluğu gibi oluşumlardan kaynaklanan kabuklanmayı önleyen bir üründür...

Erkeklerde ve Kadınlarda Peter Pan Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde ve Kadınlarda Peter Pan Sendromu Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Peter pan sendromu; kişinin yaşının getirdiği sorumlulukları üstlenmemesi olarak tanımlanan, çocuksu davranışlar sergileyen, büyüme korkusu yaşayan kişilerde görülen psikolojik bir durumdur...

Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bronzer; cildin daha bronz durmasını sağlayan, ayrıca doğal ve sağlıklı bir görünüm sağlanmasına etki eden, sık kullanılan bir makyaj malzemesidir...