yeniloji.com
Sağlık

İlkbahar Alerjisine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
İlkbahar Alerjisine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?
Yeniloji 176 görüntüleme

İlkbahar alerjisi; burun akıntısı, yüzde ve gözlerde kızarma, ciltte kızarıklık meydana gelmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren, sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır.

İlkbahar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Baharın yaklaşması ile birlikte pek çok kişide ilkbahar alerjisi olarak isimlendirilen polen alerjisi meydana gelmektedir. Alerjinin öncelikli nedenleri çiçeklerin açmaya başlaması ile birlikte ağaçların, çiçeklerin ve çimenlerin yaymış olduğu polenlerdir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde polenler vücuda girdiği zaman bazı salgıların oluşmasına neden olur. Bu salgılar burun ve gözdeki kılcal damarlarda genişlemeye ve dokularda şişmeye neden olur. Bu durumun sonuna alerjik reaksiyonlar meydana gelmektedir.

İlk bahar alerjisi halk arasında saman nezlesi olarak isimlendirilebilmektedir.

Alerjik bir bünyeye sahipseniz ve belirtiler meydana geliyorsa bahar aylarında sabah 5-10 arası dışarı çıkmamaya özen gösteriniz. Evlerinizi alerji mevsimlerinde erken saatlerde havalandırmayınız. Daha geç saatlerde havalandırınız. Eğer polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıktıysanız eve gelince mutlaka üstünüzü değiştiriniz. Polenler saçlarınıza da yapışabilir. Bunun için sık sık duş alınız. Dışarıda kullanılan gözlükleri dezenfekte ediniz. Arabalarınızda polen filtresi olan klimaları tercih ediniz. Bol su tüketmeye özen gösteriniz. A, B, C ve E vitaminlerini içeren besinler tüketiniz. Bunun yanı sıra alkol ve sigara tüketiminden uzak durunuz. Bu tarz önlemler alerjiye iyi gelmektedir. Fakat ileri derecede seviyeler için mutlaka doktora gidiniz.

İlkbahar Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Pek çok kişide görülebilen bahar alerjisinin belirgin belirtileri bulunmaktadır. Burun tıkanıklığı ve sık görülen hapşırma nöbetleri bu rahatsızlığın sık görülen belirtileridir. Bunun yanında sulu burun akıntısı, burun ve gözlerde kaşıntı, gözlerde konjuktivit görülmesi, sinüslerde baskı oluşması ve yüzde ağrı oluşması, gözaltlarının şişmesi ve hafif maviye dönük bir renk alması, tat alma duyusunda azalma görülmesi, sık sık elini buruna sürme ve kaşıma hareketi, yorgunluk, algılamada güçlük, öksürük, kaşıntı, damakta ve gırtlakta kaşıntı oluşması gibi durumlar ilkbahar alerjisinin belirtileri arasındadır. Eğer bu belirtileri haftada 4 günden az ve 4 haftadan daha kısa süre yaşıyorsanız aralıklı alerji, haftadan 4 günden fazla ve 4 haftadan fazla yaşıyorsanız kalıcı alerji olarak nitelendirilir.

İlkbahar Alerjisi Nasıl Geçer?

Alerjik tedaviler sabır gerektiren uygulamalardır. Çünkü geçmesi için bir süre beklenmesi gerekir. Tedavi süreci alerjiden korunmaya yönelik tedbirlerin yanı sıra burundan antialerjik ve kortizonlu spreylerin uygulanması gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlenmesi için düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. İstirahat etmeye ve bol bol su içmeye önem vermelisiniz. Alerjen etkili her şeyden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Stresten uzak kalmaya özen gösteriniz. İlaç ile tedavi edilemeyen hastalar için immünoterapi aşısı uygulanmaktadır. Bu aşının vurulması için hastada iki mevsim alerji görülmesi ve bunun 6 ay devam etmesi gibi durumların söz konusu olması gerekir.

İlkbahar Alerjisi Kimlerde Görülür?

Ailede alerji öyküsü bulunan kişilerde görülme olasılığı yüksektir. Hava kirliliği, ailenin ilk çocuğu olmak, evde hayvan beslenmesi, evde sigara içilmesi, bebeğin 1 yaş öncesinde yapay mama ile beslenmesi bahar alerjisi gibi durumlara neden olabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru incir; içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum barındıran, lif açısından yüksek değerlere sahip olan bir meyvedir...

Sülük Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Sülük Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Sülük yağıi vücuttaki hastalıkların giderilmesi için kullanılan ve bunun yanı sıra pek çok faydası bulunan bir yağ türüdür...

Makyaj Sabitleyici Sprey ve Pudra Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

Makyaj Sabitleyici Sprey ve Pudra Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

Makyaj yaparken kullanılan malzemelerden olan makyaj sabitleyici sprey makyajın sonlanarak gün boyu pürüzsüz bir cilde sahip olmayı kolaylaştırmaktadır...

Ayak Terlemesi Nasıl Geçer?

Ayak Terlemesi Nasıl Geçer?

Ayak terlemesi, ter bezlerinin ısısını korumaya çalışması sırasında meydana gelir ve bu oldukça normal bir durumdur...