yeniloji.com
Bakım

Kızarık Yüz Nasıl Geçer? Yüz Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Henüz yorum yazılmadı
Kızarık Yüz Nasıl Geçer? Yüz Kızarıklığı İçin Maske Tarifi
Yeniloji 1884 görüntüleme

Kızarık yüz; genel olarak beyaz ve hassas ciltlerde meydana gelen bir cilt problemidir. Hava koşullarının yanı sıra utanma, heyecan gibi duygular sonucunda da bu durum meydana gelebilmektedir.

Kızarık Yüz Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Çoğunlukla açık tenli kadınların muzdarip olduğu bir cilt problemi olan kızarık yüz, asıl olarak bir cilt problemidir. Deri altında yer alan kılcal damarların genişlemesi sonucunda buralarda daha fazla kan birikmesi probleminden ötürü kaynaklanmaktadır. Bu biriken kan tekrardan geri toparlanamadığı zaman yüzde kızarıklık oluşmasına sebebiyet vermektedir. Genel olarak bu durum vücut ıssının artmadı gibi durumlarda meydana gelir. Bu durumun ise birden fazla nedeni olabilmektedir.

Yüz kızarması; vücut ısısının artmasına bağlı olarak damarların çok fazla genişlemesi durumunda meydana gelen bir durumdur.

Vücut ısımız yükseldiği zaman, vücut bu durumu düzeltmek ve ısınan kanı soğutmak için, dış yüzeye yakın olan yerlere daha fazla kan pompalamaktadır. Bunun kanın soğuması için yapmaktadır. Bunu örneklendirecek olursak terlediğimizde, heyecanlı konuştuğumuzda ya da efor sarf edecek herhangi bir şey yaptığımızda yanaklarımızın, yüzümüzün ya da kulaklarımızın kızardığını görebiliriz. Bu asıl olarak vücudumuzun kendini soğutmak için uyguladığı bir yöntemdir. Bunun tam tersi olarak soğuk havalarda da vücut dış yüzeyleri ısıtmak için daha fazla kan pompalamaya başlar. Böylece ısı dengesini kurmaya çalışır. Bu nedenle kış aylarında da alın, yüz, yanak ve kulaklarda aynı şekilde kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Alerjik nedenler bu duruma örnek gösterilebilecek bir diğer etkendir.

Kızarık Yüz Nasıl Geçer?

Genel olarak dış etkenlere bağlı olarak meydana gelen yüz kızarmasının geçmesi için bahsedilen durumlardan uzak durulması gerekmektedir. Hava koşulları çok fazla engelleyebileceğimiz şeyler değildir. Ya da heyecan yapmak, utanmak gibi etkenler de kontrol edebileceğimiz davranışlar dışında olabilir. Fakat terlememeye ya da yüksek efor sarf etmemeye özen gösterebiliriz. Bu tarz durumlarda kızarıklığı giderebiliriz.

Yüz kızarması bazen bir cilt problemi nedeniyle oluşabilmektedir. Cildiniz için kullanmış olduğunuzda bir ürün alerji yapabilir, kullanılan bir ilaç yan etki yapabilir ya da sebebini bilmediğiniz bir durumdan ötürü kaynaklanabilir. Eğer ki cildiniz durduk yere kızarıyorsa bunun için bir cildiyeden destek almalısınız ve kısa süre içerisinde tedavisine başlamalısınız. Böylece kızarıklık problemlerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yüz Kızarıklığı İçin Maske Tarifi Nedir?

Birtakım bitkisel yöntemler ile yüz kızarıklığı problemini çözebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kürü bunlardan biridir. Nemlendirici özelliği yüksek olan bu kür, herhangi bir yan etki olmadan cildinizin rahatlamasına yardımcı olabilmektedir. Özellikle egzama ve dermatit tedavisinde uygun sonuçlar meydana getirebilmektedir. Yatmadan önce bu yağı masaj yaparak yüzünüze sürerseniz etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bunun yanı sıra süt kürü de yatıştırıcı ve anti-inflamatuar etkisi ile kuruluğu ve kızarıklığı giderebilmektedir.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Eğer cildiniz çok hassassa kızarma problemlerini yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Kullandığınız bir ürün, yanlış bakım, yeteri kadar nemlendirmemek yüz kızarması meydana getirebilir. Bunun için güneşten kaçınmalı, güneş koruyucu sürmelisiniz. Bunun yanında cildi soyan ürünlerden uzak durmalısınız. Ayrıca güneş koruyucu sürmeli ve kimyasal içeriği yüksek ürünlerden uzak durmalısınız. Cilt tipinize uygun ürünleri kullanmalısınız. Günde 1-2 defa yüzünüzü normal su ile yıkayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Apandist Belirtileri Nedir? Apandisit Ameliyatı ve Ağrısı Nasıl Olur?

Apandist Belirtileri Nedir? Apandisit Ameliyatı ve Ağrısı Nasıl Olur?

Apandisit, en basit anlamıyla apandisin şişmesi ve iltihaplanması sonucu meydana gelen bir durumdur...

Mide Spazmı Nedir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mide Spazmı Nedir? Nasıl Geçer? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mide spazmı; midenin şiddetli bir şekilde kasılması sonucunda ortaya çıkan bir tür sindirim sistemi hastalığıdır...

Kortizon Nedir, Ne Demek? Ne İçin Kullanılır? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon Nedir, Ne Demek? Ne İçin Kullanılır? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon; vücutta iltihaplanmayı önleyen, böbrek üstü bezler tarafından üretilen, birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılan bir hormondur...

Kadın ve Erkekler İçin Saç Uzatma Yöntemleri ve Teknikleri

Kadın ve Erkekler İçin Saç Uzatma Yöntemleri ve Teknikleri

Kadınlar için saç uzatma yöntemleri arasında evde yapılan doğal maske ve teknikler vardır...