yeniloji.com
Sağlık

Klima Çarpması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Ateş Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Klima Çarpması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Ateş Yapar mı?
Yeniloji 236 görüntüleme

Klima çarpması; özellikle yaz aylarında serinlemek amacı ile kullanılan klimanın yanlış şekilde kullanılması ile meydana gelen bir durumdur.

Klima Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Sürekli olarak klimalı yerlerde çalışanlarda sıcak hava ile temas edilmesi durumunda meydana gelen anlık hava değişimi sonrasında meydana gelen klima çarpması, ağır ve birtakım hastalıklar meydana getirmektedir. Klima çarpması belirtilerine bakacak olursak eğer şöyle sıralama yapabiliriz:

  • Ateşte yükselme meydana gelir.
  • Halsizlik ve isteksizlik söz konusu olur.
  • Şiddetli baş ağrıları meydana gelir.
  • Huzursuzluk olabilir ve aynı zamanda boyun tutulması görülebilir.
  • Nefes alırken göğüs ağrısı oluşur.

Vücut direncinin düşmesine neden olan klima çarpması, aynı zamanda vücut genelinde ağrı oluşturmaktadır. Belirtiler meydana geldiği zaman tedavi sağlanmalıdır. Genel olarak tedavi kısa sürede gerçekleştirilir. Fakat bu tekrarladığı zaman daha tehlikeli sağlık sorunları söz konusu olabilir.

Klima Çarpması Nasıl Geçer?

Genel olarak klima çarpması ila ve egzersiz gibi yöntemler ile iyileşmektedir. Klima çarpmasına iyi gelen şeyler meydana gelen semptomların giderilmesine yöneliktir. Klima çarpması sonucunda kasılmalar oluşur. Kasılmaları önlemek için kramp meydana gelen bölgede ters yönde çalıştırmak gerekmektedir. Bölgeyi ısıtmak için germe hareketleri yapılabilir. Kramp sonrasında bölgede laktik asit oluşur. Laktik asidin meydana getirdiği ağrıyı yok etmek için masaj yöntemi ya da ılık duş iyi gelecektir.

Klima çarpması boğaz ağrısı ve sırt ağrısı oluşturabilir. Bu tarz durumlar için yatıştırıcı çay ve bitkisel tedaviler uygulanabilir. Yeşil çay vücut direncinin artması için önemlidir. Antioksidan bakımından zengin olan, vücuttaki ödemin atılmasına destek olan, kan dolaşımını dengeleyen ve hızlandıran, spazmları gideren, bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel yöntemlerden destek alabilirsiniz.

Klima Çarpması Ateş Yapar mı?

Klima çarpması sonucunda vücutta ateş görülmesi oldukça olası bir durumdur. Genel olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması ile beraberinde ateş meydana gelirken aynı zamanda titreme, kas ve eklem ağrısı, halsizlik ve yorgunluk da söz konusu olabilmektedir. Genel olarak bu durum 3 gün sürmektedir. Fakat bağışıklık sistemi çok düşükse bu süre daha da uzayabilir.

Klima Çarpmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Eğer yaz aylarında serinlemek ve aynı zamanda klima çarpmaması için ne yapmalı diye merak ediyorsanız; ısı farkının bulunduğu ortamlar arasında sık geçiş yapmayınız. Eğer terliyseniz klima çalıştırmayınız. Ayrıca klimanın direk olarak vücudunuza hava üflememesi gerekir. Klima sıcaklığını dış ortam sıcaklığına göre ayarlayınız. Eğer kullandığınız klimada nem ayarlama özelliği varsa nem oranını %50 oranda ayarlayınız. Klimanın ideal ısı derecesi 21°C ya da 22°C derece kadardır. Bu şekilde çalıştırılması gerekir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çarpıntı Nedir, Ne Demek? Sebepleri Nelerdir?

Çarpıntı Nedir, Ne Demek? Sebepleri Nelerdir?

Son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı birçok insanda görülen çarpıntı kalp atışlarının normal seviyeden hızlı olarak atmasına denir...

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Adet Gecikmesi Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

Bayanlar, her ay düzenli olarak adet görürken birçok farklı sebepten dolayı beklenen günde bu olay gerçekleşmeyebilir...

Pişmiş Domates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Alerji Yapar mı?

Pişmiş Domates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Alerji Yapar mı?

Çiğ domatese göre daha faydalı olan pişmiş domates, vücutta likopen maddesinin daha iyi emilmesini sağlamaktadır...

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Kuşburnu çekirdeği yağı; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, özellikle cilt sağlığı için çok faydalı olan bir yağ çeşididir...