yeniloji.com
Sağlık

Stevia Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yetiştirilir?

Henüz yorum yazılmadı
Stevia Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yetiştirilir?
Yeniloji 2038 görüntüleme

Doğal tatlandırıcı olarak nitelendirilen stevia bitkisi, diyabet hastaları için faydalı olabileceği belirtilen bir ot türüdür. Amerika, Paraguay ve Brezilya gibi pek çok ülkede kullanılan bu bitki aynı zamanda şeker otu olarak da nitelendirilmektedir.

Stevia Bitkisi Nedir, Ne Demek?

Tatlandırıcı özellik taşıyan stevia bitkisi, pek çok hastalık için faydalı etkiler meydana getiren, kan şekerinin düzlenmesine katkı sağlayan bir ottur. Şeker otu olarak bilinen bu bitki ülkemizde denema amaçlı Rize ve çevresine ekilmiştir. Doğal tatlandırıcılar grubunda yer alana bu bitki içerisinde herhangi bir şeker bulundurmuyor ve buna rağmen dilin tat alma bölümüne %400 oranında tatlıymış hissi vermektedir. Bu özelliği sayesinde diyabet hastaları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sadece diyabet değil aynı zamanda hipertansiyon, obezite gibi hastalıklar için de faydalı etkiler meydana getirmektedir.

Sıfır kalori ve sıfır protein içeren stevia otu, doğal şeker kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetiştirilen ve popüler hale gelen stevia kandaki insülin değerini olumsuz etkilemez. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve bu özelliği sayesinde yıllarca diyabet hastalığının tedavisi sürecinde tercih edilmiştir. Yaprakları kurutularak ekstresi çıkartılır ve glikoz maddesi elde edilir. Vücudun ihtiyacı olan şeker oranını doğal bir şekilde karşılayarak ani şeker yükselmesinin önüne geçmektedir.

Stevia Otunun Faydaları Nelerdir?

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan stevia otu faydaları ve aynı zamanda içerisinde yer alan bileşenler sayesinde plak oluşumunun önlenmesine destek olur. Ayrıca diş ve diş eti enfeksiyonlarının giderilmesine katkı sağlar. Enfeksiyonlu hücre sayısının azalmasını sağlayarak daha sağlıklı diş ve diş etleri meydana getirir. Kandaki şeker oranının azalmasını sağlayan bu stevia otu aynı zamanda hipertansiyonun önlenmesini sağlar. Kan akış hızının dengeli olması sayesinde tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

Kalori barındırmayan bu bitki zayıflama konusunda da faydalı olmaktadır. Kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlarken aynı zamanda mide ve bağırsak florasının korunmasına da destek olmaktadır. Vücuttaki asit ve alkali dengesini korumaktadır. Cildin beslenmesine yardımcı olan bu bitki aynı zamanda sivilce, akne ve siyah nokta gibi oluşumların önüne geçmektedir. Kırışıklıkların giderilmesini sağlarken aynı zamanda sıkılaşma etkisi meydana getirmektedir.

Stevia Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Şeker kullanmak istemeyen ve şekeri vücuduna zararsız bir şekilde almak isteyen her birey bu otu kullanabilir. Çay, kahve ya da pek çok yemekte tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatıp, kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında şeker otu atarak kullanım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 10 dakika bekleyip daha sonra suyunu süzerek tüketim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte çiğ olarak tüketimi de mümkündür. İsteğe göre tüketimi çeşitlendirilebilmektedir.

Stevia Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Pek çok ülkede yetiştiriciliği yapılan stevia bitkisi ekimi ülkemizde Rize ilimizde gerçekleştirilmiştir. Yağmurlu iklimi seven bu bitki sulu topraklarda yetiştirilmektedir. Ülkemizde Rize yanı sıra pek çok şehrimizde yetiştiriciliğine başlanmıştır. Tohum ve fide olarak yetiştirilmesi mümkündür. Fakat mutlaka bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Yetişeceği yerin ikliminin yağışlı ve ılıman olması gerekmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır...

Aspir Yağı Zayıflatırmı? Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir Yağı Zayıflatırmı? Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı; dikenimsi bir bitki olan ve ana vatanı Güneydoğu Asya olarak bilinen, yaklaşık %45'i yağ olan aspir bitkisinden elde edilen sağlıklı bir bitkisel üründür...