yeniloji.com
Yaşam

Dantel Böceği Nedir? Dantel Böceği İstilası ile Mücadele

Henüz yorum yazılmadı
Dantel Böceği Nedir? Dantel Böceği İstilası ile Mücadele
Yeniloji 241 görüntüleme

Dantel böceği; Amerikan tahtakurusu olarak bilinen, ülkemizde Trakya çevresinde birçok ilde görülen, küçük ve şeffaf kanatlara sahip olan ve ülkemizde adeta istila meydana getiren bir canlı türüdür. Dantel böceği istilası hakkında bilgi almak, özelliklerini öğrenmek, ilacı var mı gibi sorulara yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Dantel Böceği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Anavatanı Amerika olan dantel böceği, ısırma özelliğine sahip bir canlı türüdür. İlk başta çok fazla zararlı gibi görünmese de çok fazla yere oldukça kısa bir süre içerisinde yayıldığı için zaman içerisinde birtakım zararları oluşabilmektedir. Kanat bölgesinde dantel şeklinde desenler bulunmaktadır. Isırdığı zaman kaşındıran bu böcekler bir mikrop ya da bakteri taşımada da istila ettikleri zaman insan hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedirler. Dantel böceği özelliklerine baktığımızda yapışkan olduğunu ve aynı zamanda kumaşların üzerine yapışabileceğini belirtebiliriz.

İnsan kanı emmediği için mikrop taşıma özelliği bulunmayan dantel böceği, insana asıl olarak zarar vermemektedir. Fakat alerjik birtakım reaksiyonlar dahilinde kaşıntı oluşturabilir. Yağmur yağdığı zaman ağaçların yıkanması ile birlikte gitmektedirler.

Dantel Böceği Nasıl Olur?

Oldukça küçük olan ve çamaşırlara yapışarak rahatsızlık veren dantel böceği, genel olarak yeşil alanlarda görülmektedir. Mevsimsel yağışlar azaldığı zaman ve sıcaklıklar yükseldiği zaman ortaya çıkarlar. Fazla bir alana kısa süre içerisinde yayılım göstererek üreyen bu böcekler çalılıkların ve bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler. Bundan dolayı bitkilerin kısa süre içerisinde ölmesine de neden olabilirler. Bitki suyu ile beslenmesi insanlar için tehlike oluşturmadığını göstermektedir. Yani dantel böceği genel anlamda insan kanını emmez. Sadece deriye değdiğinde kaşıntı etkisi meydana getirir.

Dantel Böceğinden Nasıl Kurtulurum?

Eğer ki dantel böceğine çözüm arıyorsanız; toprağa kompost eklenebilir. Bu şekilde toprakta gerekli nem sağlanır ve dantel böceklerinin uzaklaştırılması sağlanır. Çünkü bu böcekler kuru ve sıcak toprakları sevmektedir. Ayrıca toprak içerisinde bu böcekleri avlayan diğer yırtıcı böceklere dokunmayınız ve onları uzaklaştırmayınız. Dantel böceğini ne öldürür diye bakacak olursak ilaç yerine neem yağı ya da farklı aromatik yağlardan yararlanabilirsiniz.

Dantel Böceği İstilası ile Mücadele

Ülkemiz son zamanlarda dantel böceği ile mücadele etmektedir. Yetkili kişiler tarafından birtakım teknikler ile bu yürütülmektedir. Eğer ki bahçenizdeki bitkiler bu böcekler yüzünden ölüyorsa ve tahribata uğruyorsa gerekli şekilde yetkililerden destek alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mısır Şurubu Nedir? Neden Yapılır? Mısır Şurubunun Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Mısır Şurubu Nedir? Neden Yapılır? Mısır Şurubunun Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Mısır şurubu; mısır nişastasından elde edilen ve şekere alternatif olarak kullanılan ürün olarak isimlendirilmektedir...

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Sırt korsesi; dik durmaya yardımcı olan ve duruş bozukluklarının giderilmesini sağlayan, kamburluk gibi problemlerin önüne geçen bir aparattır...

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır...

Kiloyu Korumak İçin Diyet Listesi Nedir? Kaç Kalori Alınmalı?

Kiloyu Korumak İçin Diyet Listesi Nedir? Kaç Kalori Alınmalı?

Kişinin ideal kilosunu koruyabilmesi, istediği bedende olması için uyguladığı yöntem ve beslenme programına kiloyu korumak için diyet listesi denir...