yeniloji.com
Sağlık

İç Çamaşırı İçin En Sağlıklı Kumaş

Henüz yorum yazılmadı
İç Çamaşırı İçin En Sağlıklı Kumaş
Yeniloji 2217 görüntüleme

İç çamaşırı için en sağlıklı kumaş; nefes alan, vücudu sıkmayan, terletmeyen, hem rahat ettiren hem de cildi tahriş etmeyen özellikte olan ürünlerdir.

İç Giyimde Kullanılan Kumaşlar Nelerdir?

İç çamaşırı satın alırken görünüşünden ve fiyatından daha önemli olan kriter, kumaşıdır. Kullanılan iç çamaşırı kumaşı eğer ki kaliteli olmazsa, idrar yolu iltihabı, mantar enfeksiyonu, genital kaşıntı, kızarıklık ve birtakım kötü kokular meydana gelebilmektedir. Genital bölgeler oldukça hassastır ve bu nedenle seçilen iç çamaşırının hassas ve cilt ile uyumlu kumaşlardan yapılması gerekmektedir.

İç çamaşırında en sağlıklı kumaş nefes alabilen, hassasiyet içeren pamuklu kumaşlardır.

Tekstil sanayisinde daha çok doğal ve suni kumaşlar üretilmektedir. Bunun yanında son zamanlarda bambu kumaşlarda üretilmektedir. Bambu kumaşlar teri emerek hapseden, cildin nefes almasını sağlayan ve bu özellikleri sayesinde koku meydana getirmeyen kumaş çeşididir. İç çamaşırlarında son zamanlarda yoğun olarak tercih edilmektedir. Çünkü doğaldır ve cildi tahriş etmez. Fakat diğer kumaşlara göre daha pahalıdır. İç çamaşırlarında daha çok pamuklu kumaşlar tercih edilir. Naylon ve sentetik iç çamaşırları cilt için uyumlu değildir. Bu nedenler tercih edilmemektedir.

En İyi İç Çamaşırı Markası Nedir?

İç çamaşırları direkt olarak tene temas ettiği için seçilirken dikkatli olunması gerekir. Kumaşının pamuklu olması ya da diğer doğal kumaşlardan üretilmesi gerekmektedir. Sentetik ve naylon kumaşlar cildin hava ile temasını keser. Bu durumda terleme ile birlikte bakteri oluşumu ve koku meydana gelir. Aynı zamanda terleme ile birtakım enfeksiyonlar da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle iç çamaşırı alırken markasından daha çok kumaş özelliklerine bakılması gerekmektedir.

Günümüzde birçok iç çamaşırı markası bulunmaktadır. En iyisini seçmek en iyi kumaşı seçmek ile aynıdır. İç çamaşırı satın alırken önemli olan marka ve fiyat değil kullanılan kumaştır. Naylon kumaştaki bir iç çamaşırı çok pahalı bile olsa vücut için zararlı etkiler meydana getirebilmektedir. Bu nedenler öncelik olarak markaya değil çamaşırın vücut için sağlıklı olup olmadığına odaklanılması gerekmektedir.

Doğru İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru iç çamaşırı seçmek için hem kumaş özelliğine hem de beden seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kumaşının terletmeyen özellikte olması ve yumuşak bir dokuya sahip olması gerekir. Ayrıca beden seçimi de önemlidir. Dar iç çamaşırları vücudun rahatsız olmasına neden olur. Bu nedenle tercih edilmemelidir. Naylon ve lastikli çamaşırlar cildin hasar görmesine neden olur. Özellikler kilo problemi yaşayan kişiler lastikli modellerden uzak durmalıdır.

İç çamaşırı alırken asıl dikkat edilmesi gereken vücut ile uyumlu olmasıdır. Satın almadan önce vücut ölçülerinizi bilmeli ona göre modeller seçmelisiniz. Örneğin göğüsleriniz normale göre büyükse kalın askılı sütyenleri tercih etmelisiniz. İç çamaşırında renk de önemlidir. Sağlıklı olması açısından çok renkli modeller tavsiye edilmemektedir. Eğer ki kullanılacaksa boyanın doğal olup olmadığı araştırılmalıdır.

İç Çamaşırı Nasıl Yıkanır? Temizlenir?

Her gün değiştirilmesi önerilen iç çamaşırları pamuk kumaşlardan üretilmelidir. Ayrıca doğal suni kumaşlar da olabilir. Çamaşırlar üzerlerinde yazılan talimatlara uygun şekilde yıkanmalıdır. Aksi taktirde çekme yapabilirler. Ayrıca ütü yapılırken de yine bu talimatlara uyulması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kalıcı ve Hızlı Kilo Vermenin Yöntemleri ve Yolları

Kalıcı ve Hızlı Kilo Vermenin Yöntemleri ve Yolları

Zayıflamak ve daha güzel bir fiziğe kavuşmak isteyen kişiler kalıcı kilo vermenin yöntemleri sayesinde bunu tüm hayatlarına yaymak istiyorlar...

Akran Zorbalığı Nedir, Ne Demek? Nasıl Önlenir? Ne Yapmalıyım?

Akran Zorbalığı Nedir, Ne Demek? Nasıl Önlenir? Ne Yapmalıyım?

Bir çocuğun kendi yaşındaki başka bir çocuğa fiziksel ya da sözel olarak baskı yapması akran zorbalığı olarak tanımlanır...

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz Kaşıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Göz kaşıntısı; hava kirliliği gibi dış etmenlere bağlı olarak ya da alerjik, mikrobik birtakım unsurlara dayalı olarak karşımıza çıkabilen bir göz problemidir...

Emziren Anneler İçin Diyet Programı

Emziren Anneler İçin Diyet Programı

Emziren anneler için diyet, bu dönem hem kendinin hem de bebeğinin sağlığını korumak için uygulamış olduğu, çok yüksek ve düşük kalorili olmayan ama besleyici özelliği yüksek olan bir programdır...