yeniloji.com
Sağlık

Kalp Büyümesi Nedenleri Nelerdir? Neye Yol Açar?

Henüz yorum yazılmadı
Kalp Büyümesi Nedenleri Nelerdir? Neye Yol Açar?
Yeniloji 2195 görüntüleme

Kalp büyümesi; kardiyomiyopati olarak da bilinen, kalbin normalden daha fazla çalışması ve kan pompalaması, kalp kaslarının zarar görmesi gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Kalp Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok insandan görülen kalp büyümesinin nedenleri farklı etkenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Doğuştan olan kalp hastalıklarının bazıları bu duruma sebebiyet verebilir. Kalp kulakçıkları arasında delik olması, kalp karıncıkları arasında delik olması ya da kalp kasının normale göre iri veya geniş olması kalpte büyüme meydana getirebilmektedir. Bir diğer etken romatizmal hastalıklardır. Mitral darlığı ve yetersizliği, aort yetersizliği ve darlığı bu tarz bir rahatsızlığın oluşmasına neden olabilmektedir.

Koroner kalp rahatsızlıkları, bu hastalığın oluşmasında bir başka etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalp kaslarının iltihaplanması ve zarar görmesi büyüme problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Birtakım viral enfeksiyonlar ve kanser tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar bu duruma neden olabilmektedir. Son olarak kalp zarlarında sıvı toplanması ve hipertansiyon, kansızlık gibi rahatsızlıklar da kalp büyümesi hastalığının sebebi olarak gösterilebilmektedir.

Kalp Büyümesi Nelere Yol Açar? Riskleri Nelerdir?

Kalp kaslarının belli nedenlere bağlı olarak zayıflaması sonucunda meydana gelen kalp büyümesi, sağlıklı bir şekilde kan pompalanamaması durumunda oluşur. Bu durum kalp yetmezliği, ritim bozukluğu, kan pıhtısı ve hatta ölüm gibi riskler meydana getirebilir. Bu rahatsızlık daha çok 20-50 yaşları arasında erkeklerde görülmektedir.

Görevi vücuda kan pompalamak olan kalp, metabolizmanın düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olarak vücuttan atılması gereken zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına etki etmektedir. Vücut ısısının düzenlenmesine, asit-baz dengesinin korunmasına, hormonların ve enzimlerin gerekli alanlara taşınmasına yardımcı olmaktadır. Kalp vücutta adeta bir motor görevi üstlenmektedir. Bu organımızda meydana gelen bir rahatsızlık tüm vücudu etkilemektedir. Bu nedenle kalp büyümesi gibi rahatsızlar zaman içerisinde ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına ve hatta ölüm riskinin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Kalp Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın görülme belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı hastalarda herhangi bir belirti görülmezken bazılarında nefes darlığı, baş dönmesi, öksürük ve ödem oluşumu gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Kalp büyümesi belirtilerine ek olarak; ritim bozukluğu, bacaklarda şişkinlik meydana gelmesi, çarpıntı, kiloda artış, tiroid problemleri ve karın bölgesinde genişleme gibi etkiler görülebilmektedir. Eğer ki bu tarz durumlar söz konusu ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kalp Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birtakım test ve tetkikler ile kalp büyümesi rahatsızlığının teşhisi konulmaktadır. Öncelikle kalp büyümesine neden olan faktörler belirlenmeli ve ardından bu etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hastalığın durumuna ve şiddetine göre ilaç tedavisi veya tıbbi müdahale gerekebilmektedir. İlaç tedavisinde, vücutta su oranını ve sodyumu azaltacak ilaçlar önerilmektedir. Aynı zamanda tansiyonu düşüren, kanda pıhtılaşmayı önleyen ve kalbin pompalama düzeyini geliştiren birtakım ilaçlar verilmektedir. Cerrahi uygulamalar ise kalp pili, kalp kapakçığı ameliyatı, kalp nakli ya da koroner atardamar ameliyatı şeklinde olabilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin otu; sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan, papatyagiller familyasına ait ve Anadolu'da doğal bir şekilde yetişen bir bitkidir...

Klor Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

Klor Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir?

Klor; Cl simgesi ile bilinen, vücutta PH dengesinin oluşmasını sağlayan, sıvı düzeni sağlayan ve aynı zamanda sinir sinyallerinin iletiminden sorumlu olan, bir tür elektrolit olarak tanımlanan bileşendir...