yeniloji.com
Sağlık

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 161 görüntüleme

Kayısı yağı; vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde, hem genel sağlık üzerinde iyileştirici etkisi olan hem de cilt sağlığını koruyan ve onaran bitkisel ve doğal bir yağdır.

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir?

Kendine özgü bir dokusu ve kokusu olan kayısı yağı; kayısının çekirdeğinden elde edilir ve sağlamış olduğu faydalar sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kayısı yağı faydalarını genel anlamda şu şekilde sayabiliriz:

Faydaları sayesinde yüzüne kayısı yağı kullananlar olduğu gibi aynı zamanda birçok tarif için de bu bitkisel yağdan yararlanıldığını belirtmek mümkündür. Bu doğal yağ, genel anlamda sağlığı iyileştirici etki oluşturur.

Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır?

Birçok konuda faydalı olan kayısı yağının kullanımı da değişkenlik göstermektedir. İçerisine bal ve süt ekleyerek tüketim sağlanabilir. Eğer cilde sürülmek isteniyorsa, 1 yemek kaşığı bal ve süt ile kullanılabilmektedir. Güzelce karıştırıp cilde sürüp, kurumasını bekledikten sonra 20 dakika durmasını sağlayıp ardından yıkayınız.

Günlük hayatta tükettiğiniz içeceklere az miktarda kayısı yağı ekleyebilirsiniz. Özellikle su ve çay içerisine ekleyebilirsiniz. Herhangi bir sakıncası yoktur. Düzenli kullanıldığı zaman etkili sonuçlar verse de aşırı kullanımdan kaçınmalısınız. Kayısı yağı nasıl uygulanır sorusuna bu şekilde cevap vermiş bulunmaktayız.

Kayısı Yağı Nasıl Yapılır?

Asıl olarak kayısı yağı, meyvenin çekirdeğinden elde edilmektedir. Kayısı çekirdekleri kurutulur ve soğuk pres yöntemine dahil edilir. Bu şekilde yağ elde edilmiş olur. Pek çok faydası olan ve kullanım alanı geniş olan bu yağı dilerseniz evde de yapabilirsiniz.

Evde kayısı yağı yapımı için ise farklı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Kayısının çekirdeklerini çıkartınız ve küçük parçalar halinde doğrayınız. Daha sonra sabunları zeytinyağı içerisine bekletiniz. Yaklaşık olarak 15 gün beklettikten sonra yağ hazır olacaktır.

Kayısı Yağı Kullananlar Var mı? Tüylenme Yapar mı?

Kıl köklerini besleme özelliği olmasından dolayı kayısı yağı tüylenme yapar mı diye merak edilmektedir. Kaş ve kirpik dökülmeleri için tedavi amacı ile kullanılan kayısı yağı yüze uygulandığı zaman tüylenme yapmamaktadır. Kayısı yağı kullananlar gerek saç gerek cilt gerekse genel sağlık için bu yağdan destek almaktadır.

Kullanım alanı geniş olan ve birçok fayda sağlayan kayısı yağının zararlarının olmaması için aşırı olmayacak şekilde kullanılması gerekir. Az oranda siyanür içerir ve bundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır. Alerjik durumlar söz konusu olursa kullanılmamalıdır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yavşan otu; regl dönemindeki sancıların azalmasına yardımcı olması ile bilinen ve bunun yanı sıra birçok hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi için alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen şifalı bir bitki olarak tanımlanmaktadır...

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Parmak çıtlatma; çoğunlukla stres ve gerginlikten dolayı yapılan, halk arasında sıklıkla görülen bir alışkanlıktır...