yeniloji.com
Sağlık

Doğal Antidepresanlar Nelerdir? Doğal Antidepresan Bitkiler ve Yiyecekler

Henüz yorum yazılmadı
Doğal Antidepresanlar Nelerdir? Doğal Antidepresan Bitkiler ve Yiyecekler
Yeniloji 4423 görüntüleme

Doğal antidepresenlar sakinleştirici etkileri sayesinde ilaçlardan daha sağlıklı etkiler meydana getirmektedir.

Depresyon Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Stres, insan bünyesinin, içeriden veya dışarıdan gelen bir tehdit unsuruna karşı verdiği ruhsal gerilim ile kendini gösteren bir tepkidir. Stresin zamanında önlenmemesi ve büyümesine izin verilmesi sonucu depresyon ortaya çıkabilir.

Depresyon, ruhsal bir bunalım, çöküklük ve yılgınlık halidir. Kimsenin yaşamak istemeyeceği bir hal olan depresyon için pek çok tedavi yönteminden bahsedilebilir. Depresyonun ağırlığına göre ilaçlı tedavi, yataklı tedavi ve psikoterapi yöntemleri kullanılabilir. Ancak bunların yanı sıra yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek bir yöntem daha mevcuttur. Bu yöntem doğal antidepresan içeren gıdalardır. Kişinin sıkıntılı halini azaltan ve dinginleştiren ve vücuda alındığında dopamin ve serotonin denilen mutluluk hormonlarını aktive eden bu besinleri tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmekte fayda vardır.

Doğal Antidepresanlar Nelerdir, Hangileridir?

İşte şifa kaynağı dolan antidepresanlar:

Su: Su, bilinen en doğal antidepresandır. Pek çok rahatsızlığın yenilmesi için olmazsa olmaz olan su, fiziksel ve ruhsal yorgunluğa iyi gelir. Günde en az 10-12 bardak su tüketmek ruh halini stabil tutabilmek için önemlidir.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri, sreotonin üretimini arttıran triptofan kaynağı bir besin grubudur. Bu nedenle bol bol tüketilmesinde fayda vardır.

Balık eti: Balık eti, omega 3 içeren bir besin olarak bilinir. Omerga 3 yağ asidi ise serotonin hormonunun aktive olması için önemli bir destekleyicidir. Bu nedenle haftada üç kere balık tüketilmesi mühümdir.

Kuruyemişler: Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler magnezyum yönünden oldukça zengin oldukları bilinen besinlerdir. Serotonin hormonunu salgılanmasını sağlayan magnezyum minerali vücuda alınması gereken maddelerden bir tanesidir.

Tavuk ve hindi eti: Triptofan kaynağı olan tavuk eti ve hindi eti, serotonin hormonunun salgılanması için belli başlı besin kaynaklarıdır.

Yumurta: Yumurtada, serotonin hormonunun üretilmesi için vücudun ihtiyacı olan amino asitleri ve esansiyel yağ asitlerini içerdiği bilinen bir besindir. Bu nedenle ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur.

En Doğal Antidepresan Yiyecekler Nelerdir?

Depresif duygulanımı aza indirgeyen diğer doğal antidepresan besinler, domates, soya fasülyesi, mor patates, kahverengi pirinç, deniz tuzu, kuru baklagiller ve çikolatadır. Yeşil yapraklı sebzeler de bu besinler arasında yer alır. Roka, ıspanak, dereotu, kuzu kulağı gibi yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde folik asit bulunur. Folik asit, serotonin dediğimiz mutluluk hormonunun aktive olabilmesi için gerekli olan kaynaktır. Bu nedenle, özellikle koyu yeşil yapraklı olan ve folik asit yönünden oldukça zengin olan bu sebzeleri tüketmek oldukça önemlidir.

Antidepresan Yerine Doğal Bitkiler Kullanılır?

Sarı kantaron çayı: Hafif dereceli depresyon için oldukça sık tüketilir. Ancak bilinmesi gerekir ki sarı kantaron çayı, doğum kontrol hapı, kalp ilacı, antidepresan ilaç ile birlikte kullanılmaması gereken bir çaydır.

Papatya çayı: Papatya çayının sakinlik ve huzur veren, uykuya çabuk geçmeyi sağlayan bir bitki olduğu bilinir. Papatya çayı, beyne dopamin ve serotonin salgılanmasını sağlayarak depresif duyguların yatışmasına yardımcıdır.

Lavanta çayı: Lavanta çayının buharı ve kokusu, gerginlik ve kaygılı durumlar için rahatlatıcı olması, onu tercih edilir kılmıştır.

Doğal antidepresanlar ile depresyon halinde uzaklaşabilir ve daha mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz. Tabii ki depresyon tanısı için öncelikle bir uzmandan destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Melankoli Ne Demek? Depresyondan Farkı Nedir? Tedavisi Var mı?

Melankoli Ne Demek? Depresyondan Farkı Nedir? Tedavisi Var mı?

Melankoli; ruh hali umutsuz olan kişiler için kullanılan, ilk anlamı kara sevdaya tutulmuş ve ümitsizce aşık olan kişi olarak bilinen ve günümüzde çoğunlukla mecazi anlamda kullanılan bir durumdur...

Ense Terlemesi Neden Olur? Depresyon Belirtisi mi?

Ense Terlemesi Neden Olur? Depresyon Belirtisi mi?

Ense terlemesi; vücudumuzdaki ter bezlerinin çalışması sonucunda meydana gelen, özellikle kilo fazlası bulunan kişilerde meydana gelebilen bir durumdur...

Majör Depresyon Nedir, Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon Nedir, Ne Demek? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Majör depresyon; üzüntü, çaresizlik, konsantrasyon kaybı ve değersizlik gibi duygulara yol açan ve kişinin günlük yaşantısını önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlık çeşididir...

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

Doğal Antidepresanlar Nelerdir?

İnsanların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayan antidepresanların çok sayıda yan etkisi bulunduğundan insanlar doğal antidepresanlar olarak nitelendirilen ürünlere yönelim gösterirler...

Safran Nedir? Neden Pahalı? Nerelerde Kullanılır?

Safran Nedir? Neden Pahalı? Nerelerde Kullanılır?

Safran; sonbaharda çiçek açan, gıda boyası ve tat verici özellikleri ile kullanılan, soğansı bir bitki türüdür...

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nedir ve İlk Ne Zaman Başlar?

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nedir ve İlk Ne Zaman Başlar?

Hamilelik, bir bayanın hayatı boyunca yaşayabileceği en mucizevi anların başında gelirken bu sürecin başladığına dair çok sayıda farklı hamilelik belirtisi bulunmaktadır...

Kilo koruma yöntemleri ile kilo sabitleme

Kilo Koruma Yöntemleri İle Kilo Sabitleme

İstedikleri kiloya inen ya da çıkan kişiler, sonrasında bu kiloda sabit kalmak isterlerse kilo koruma yöntemleri ile birlikte bunu başarabilirler...

Süt Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Süt Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Süt yeşil çay diyeti; kısa bir süre içerisinde etkili kilo vermeye yardımcı olan bir şok diyet olarak tanımlanmaktadır...

Emzirirken Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Emzirirken Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Emzirirken kilo vermek için; annenin az yağlı ve düşük kalorili besinler tüketerek sağlıklı beslenmesi gerekmektedir...

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalı? Grip İçin Şifalı Bitki Çayları

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalı? Grip İçin Şifalı Bitki Çayları

Grip; bir enfeksiyon ya da üşütme sonucunda vücudun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ile virüsün vücutta kendini göstermesi ile ortaya çıkan, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtiler ile kendini gösteren bir hastalıktır...