yeniloji.com
Sağlık

Domates Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilmeli?

Henüz yorum yazılmadı
Domates Suyu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Tüketilmeli?
Yeniloji 67 görüntüleme

Domates suyu; vitamin, mineral ve antioksidan deposu olarak nitelendirebileceğimiz, tam bir şifa kaynağı olarak betimlenen ve alternatif tıp alanında sıklıkla tercih edilen bir sebze suyudur.

Domates Suyunun Faydaları Nelerdir?

Vücudun işleyişi ve cildin arınması için faydalı etkiler sunan domates suyu, likopen açısından zengindir ve güçlü antioksidan özelliği sayesinde kanser başta olmak üzere pek çok hastalık için faydalı olmaktadır. Likopen yanı sıra içerisinde yer alan karotenoidler sayesinde akciğer kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri gibi birtakım hastalıklar için faydalı etkiler sunmaktadır. Vücudunda yeterli oranda likopen barındıran erkeklerde pankreas kanseri riskinde yaklaşık olarak %30 azalma görülmektedir.

C ve E vitaminleri açısından zengin olan domates suyu dış etkenlere karşı vücuttaki hücrelerin hasar görmesini önlemektedir. Eğer kolesterol seviyeniz yüksekse damar tıkanıklığı gibi problemlerin oluşmaması bu suyu tüketebilirsiniz. Bu doğal sebze suyunun içerisinde yer alan bileşenler damalardaki pıhtı üretiminin en aza indirgenmesini sağlamaktadır.

İç organların onarılmasına yardımcı olan domates suyu özellikle karaciğer sağlığının korunmasına destek olur. Tam bir antioksidan deposu olarak nitelendirebileceğimiz domates suyu, vücut sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini, tiamin ve niasin açısından zengin olması göz sağlığını da korumaktadır. Domates suyu göz hastalıkları için kesin çözüm değildir. Bunun için öncelikle uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Domates Suyu Neye İyi Gelir?

Cilt sağlığının düzelmesini sağlayan domates suyu cilde parlaklık ve canlılık kazandırmaktadır. Sivilce izleri, güneş lekeleri ve karamaların giderilmesi konusunda domates suyu oldukça etkilidir. Cilt bakımınız için kimyasal içerikli ürünler yerinde domates suyu gibi doğal çözümler sağlayabilirsiniz. Asitli bir yapıya sahip olan domates suyu gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olur. Gözeneklerin sıkılaşması, kir ve yağ birikmesini önler. Bu da cildin arınması konusunda destekleyici bir etkendir. Uyumadan önce domates suyunu cildinize uygulayarak ertesi güne ışıl ışıl bir cilt ile uyanabilirsiniz.

Saç dersinin beslenmesine yardımcı olan domates suyu yıpranmış saçların onarılmasına destek olur. Zararlı ışınlara karşı saçı ve saç derisini korumaktadır. Saç derisine düzenli bir şekilde bakım yapılmadığı zaman birtakım problemler ortaya çıkmaktadır. Domates suyu ile bunu önlemek mümkündür. Henüz duş almadan önce cildinize ve saçınıza taze domates suyunu uygulayarak güçlü ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Domates Suyu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Hızlı, kolay ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için domates suyu kullanımı sağlayabilirsiniz. Yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olan bu sebze suyu aynı zamanda vücuttaki kas oranı dengesini de sağlamaktadır. Aşırıya kaçmadan düzenli bir şekilde domates suyu tüketmek metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ve bu sayesinde kilo verimi gerçekleşir. Uzun süre tok kalmayı sağlayan domates suyu aynı zamanda lifli yapısı sayesinde hem sindirim sistemini düzenler hem de bağışıklığı güçlendirir.

Domates Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Domatesleri soyup sıkarak suyunu tüketebilirsiniz. Domates suyu tüketimi için içerisine limon suyu, elma sirkesi, fesleğen yaprağı, nane yaprağı, tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz. Cilt için kullandığınızda ise domatesi ezip ya da suyunu çıkartıp cildinize nazikçe masaj yaparak sürüp sonrasında ılık su ile yıkamanız önerilir. İçerisindeki asit oranı her cilt için faydalı olmayabilir. Bunun için cilt sorunlarınız için öncelikle doktora gidiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sivilce İzlerine İyi Gelen Şeyler

Sivilce İzlerine İyi Gelen Şeyler

Sivilce; vücuttaki yağ oranının artması, hormonal bozukluklar, stres ve daha birçok nedene bağlı olarak oluşan, cildin hemen hemen her bölgesinde görülebilen bir olgudur...

Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli, Ne Yapmalı, Neler Yemeliyiz?

Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli, Ne Yapmalı, Neler Yemeliyiz?

Ramazanda kilo almamak için; midede uzun süre kalacak, tokluk etkisi meydana getirerek kan şekerinde ani düşmeyi engellemeye yönelik bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir...

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Tatlı Patates Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Tatlı patates; stres ve uykusuzluk problemlerine iyi geldiği için son yıllarda sıklıkla tüketilen, bağışıklığı güçlendiren, şeker oranı yüksek bir besindir...

Kakule Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule yağı; kakule bitkisinin içerisindeki tohumun ezilmesi ile elde edilen ve tam bir şifa kaynağı olarak bitkisel bir yağdır...