yeniloji.com
Sağlık

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Dipleri Neden Acır? Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?
Yeniloji 99 görüntüleme

Saç diplerinde belirli dönemlerde acı ya da yanma hissi oluşurken bunun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Saç Dipleri Neden Acır?

Saçlar, insanların görünüşlerinde çok büyük öneme sahip olurken saç ve saç diplerinin sağlığı bu aşamada son derece önemlidir. İnsanlar, eğer saçlarına iyi bakarlarsa hem çok daha parlak ve güzel gözüken saçlara sahip olurlar, hem de saçlarında yaşanan sorunlar sebebiyle acı çekmezler. Birçok kişi belirli dönemlerde saç diplerinde ağrı hissetmeye başlarlar. Bu ağrılar sürekli olarak devam eden ve günlük hayatı çekilmez kılan bir durumdur. Bu sebeple de hemen tedavi edilmesi için uzmanlara başvurmak gerekirken buna sebep olabilen birçok farklı etmen gösterilebilir.

Saç Diplerindeki Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Saç diplerinde yaşanan ağrıların ve yanmaların sebeplerinden ilki saç nezlesidir. Herkes, nezle dendiğinde üst solunum yolu tıkanıklığını düşünüyor olsa da saça ve saç diplerine zarar veren, saç nezlesi ismi verilmiş bir hastalık bulunur. Bu hastalık, saçların diplerinde yaraların oluşmasına sebebiyet verirken bu yaralar devamlı olarak ağrı ve acıya sebep olmaktadır.

Kullanılan şampuanlar da insanlarda saç diplerinin acımasına sebep olmaktadır. Bazı insanlar, farklı maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterirler. Eğer şampuanların içerisinde yer alan bir maddeye karşı kişilerin bu tarz bir reaksiyonu olursa bu durum saç diplerinde acı ve ağrı ortaya çıkartabilir. Buna ek olarak şampuanın genel yapısı ile saç kökleri uyum sağlamadığında da sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebepler de acıya sebep olacaktır.

Saç Diplerinde Acı Neden Olur?

Genellikle uzun saçlı kişilerde saçlarını toplarken çok sıkı ve gergin bir biçimde saçın toplanması ağrılara sebep olur. Sürekli olarak saçın gergin halde kalması, köklerin çok yorulmasına sebep olurken belirli bir süre sonra düzenli olarak ağrılar başlamış olacaktır. Bunun yanı sıra stres ve depresyon gibi psikolojik etmenler saçlarda hissedilen acının sebebi olabilir. Bilindiği üzere stres her zaman saçlar üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Bazı kişilerin saçlarında beyazlamalara sebep olurken bazı kişilerde dökülmelere ya da bu tarz kök bölgelerinde acıya sebep olmaktadır.

Saç Dipleri ağrısı nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Saç diplerindeki acının sebebinin iyi araştırılması ve sebebi belirlendikten sonra tedavinin uygulanması gerekmektedir. Eğer belirtiler, insanlarda saç nezlesi olduğunu gösteriyorsa ilaç tedavisine başlanır. Antibiyotikler ile uygulanan tedaviler kısa süre içerisinde sonuç verirken bu sorun da ortadan kalkacaktır. Buna ek olarak olumsuz çevresel etmenlerin ortadan kaldırılması da hastalığın tedavisinde etkili olur. Kişiler eğer saçlarını çok sıkı bağlıyorlarsa bu duruma farklı çözümler getirerek ağrı ve acıyı sonlandırabilirler. Buna ek olarak yanlış şampuan kullanımları sebebiyle bu ağrılar oluştuğunda kullanılan şampuanın markasının ve içeriğinin değiştirilmesi ağrı ve acının sonlanmasını sağlayacaktır. Bu aşamada hastalığın sebebinin en iyi şekilde belirlenmesi insanların hamlelerini yapması için çok önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur?

Göz Seğirmesi Nedir? Neden Olur?

Vücudun birçok yerinde meydana gelen seğirme en çok gözde ortaya çıkmaktadır...

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün Mü? Göz Rengi Nasıl Değişir?

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü? Göz Rengi Nasıl Değişir?

Göz rengini değiştirmek, kendi göz renginden memnun olmayan kişilerin ameliyat geçirmesiyle mümkün olabilen bir durumdur...

Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? Evde Yapımı Nasıl Olur?

Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? Evde Yapımı Nasıl Olur?

Saçlarına doğal olmayan ürünleri çok fazla değdirmek istemeyenler, doğal saç boyası tarifleri ile saçlarının rengini sağlıklı bir biçimde değiştirebilmektedir...

Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kullanımı

Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kullanımı

Kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan hayıt tohumu çayı hormonları düzenleyerek birçok sorunun çözülmesine yardımcı olur...