yeniloji.com
Zayıflama

Sigara Zayıflatır mı? Sigara Kilo mu Aldırır?

Henüz yorum yazılmadı
Sigara Zayıflatır mı? Sigara Kilo mu Aldırır?
Yeniloji 675 görüntüleme

Sigaranın içerisinde bulunan binlerce zararlı madde vücutta uyarı etkisi meydana getirerek metabolizmanın hızlanması gibi birtakım durumlara yol açar ve bu da zayıflamayı beraberinde getirebilir.

Sigara Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Günümüzde pek çok insan sigara içmektedir. Sigara içmek vücuda doğrudan zarar veren bir eylemdir. İçerisinde birçok zararlı maddenin bulunan sigara iştahın kapanmasına neden olmaktadır. Bu daha az yemek yemeye ve buna bağlı olarak zayıflamaya neden olabilmektedir. Metabolizmanın bozulmasına neden olan bu tütün maddesi hormonlar üzerinde de birtakım yan etkiler meydana getirmektedir. Bu durum açlık hissinin ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Bu nedenle kilo verme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Sigara zayıflamaya ve kilo vermeye neden olan bir tütün maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak incelendiğinde sigara içen kişilerin daha az yemek yediği ve daha fazla zayıf olduğu görülebilmektedir. Bu herkes için aynı olmamakla birlikte genel bir ortalama olarak tabi tutulmaktadır. Sigaranın içerisinde yer alan nikotin metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olan tiroksin hormonunun fazla salgılanmasına neden olmaktadır. Bu durum vücuttaki yağ kütlesinin azalmasına bağlı olarak zayıflamanın oluşmasına neden olur. Fakat bu zayıflama sağlıklı bir zayıflama olarak gösterilmemektedir.

Sigara Kilo Aldırır mı? Kilo Yapar mı?

Sağlığa zararlı etkileri nedeniyle sürekli araştırma konusu olan sigara, pek çok hastalığın temelini oluşturmaktadır. Zayıflamaya da neden olan bu tütün maddesi kilo alma gibi durumları ise es geçmektedir. Sigara içerken kilo almak çok fazla görülen bir durum değildir. Genel olarak sigarayı bırakan kişilerde kilo alımı olacağından söz edilir. Sigaranın böyle bir özelliği bulunmamaktadır. Sadece sigarayı bırakan kişiler kendilerini bu sürece alıştırmak için sürekli olarak farklı yiyecekler tüketmekte, abur cubur gibi şeyler yemektedir. Bu durum kilo almaya neden olabilmektedir.

Sigara damak tadının zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durum zayıflama nedenlerinin başında gelmektedir. Sigarayı bırakan kişilerde belli bir süre içerisinde tat alma duyusu tekrardan eski işlevine kavuşmaktadır. Bu daha fazla yemek yemeyi beraberinde getirerek kilo alma gibi durumlara neden olabilmektedir. Sigaranın içerisinde birçok zehirli madde bulunurken kilo almayı sağlayan herhangi birşeye rastlanılmamıştır.

Sigara İçmek Kiloyu Etkiler mi? Kilo Almaya Engel mi?

Tüketimi her yıl artış gösteren sigara insan vücudunu pek çok farklı yönden etkilemektedir. Sağlık problemlerinin yanında aynı zamanda kilo alma ve verme konusunda etki göstermektedir. İdeal kilo oranı sağlıklı bir vücut için gerekli bir değerdir. Fakat sigara normalden daha fazla kilo vermeye ve kilo almakta zorlanmaya neden olabilir. Çünkü içerisindeki iştah kesmeye neden olan maddeler ve nikotin kaynaklı hızlı metabolizma kilo alma konusunda birer engel olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sigara içmek kiloyu etkilemektedir. Bu durum kişinin beslenme tarzına ve bünyesine göre değişkenlik yaratabilmektedir. Bazı araştırmalar kilo aldırdığını savunurken bazıları ise verdirdiğini savunmaktadır. Bilimsel olan gerçek ise bu tütün maddesinin zararlı olduğudur.

Sigara ile Zayıflamanın Zararları Nelerdir?

Kilo vermeye neden olan sigara aslında sağlıklı bir zayıflamaya neden olmaktadır. Kilo vermekteki amaç sağlıklı bir şekilde zayıflamaktadır. Vücudun her organının zarar görmesini engellemek ve hatta vücut sağlığının iyi olmasını sağlamak amacıyla fazla kilolardan kurtulmak gerekmektedir. Sigara içmek zayıflamanızı sağlayabilir. Fakat sağlıklı bir zayıflama olmayacaktır. Kilo verirken diğer organlarınız zarar görebilir ve akciğer, kalp problemleri yaşayabilirsiniz. Sigara bağımlılık oluşturan bir tütün maddesidir. Bu nedenle içilmemesi daha sağlıklıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tüm Vücut Korse Sıkılaştırır mı?

Tüm Vücut Korse Sıkılaştırır mı?

Tüm vücut korse modeli, fazlalıkların gizlenmesini sağlayarak kısa süre içerisinde incelme ve zayıflama meydana getiren iç giysi modelidir...

Akupunkturla Zayıflama Mümkün mü? Nasıl Olur? Zararları ve Faydaları

Akupunkturla Zayıflama Mümkün mü? Nasıl Olur? Zararları ve Faydaları

5000 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi olan akupunktur kilo vermeye yardımcı olan yöntemlerden birisi olurken ülkemizde de son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir...

Alabaş Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Zararları

Alabaş Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Zararları

Alabaş; turpa benzeyen, kalorisi oldukça düşük olan, A, B, ve vitaminleri açısından zengin, kalsiyum-potasyum-demir ve fosfor gibi mineraller barındıran, yüksek tansiyon için oldukça faydalı ve cennet topuzu olarak da adlandırılan bir sebzedir...

Aspir Yağı Zayıflatırmı? Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir Yağı Zayıflatırmı? Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı; dikenimsi bir bitki olan ve ana vatanı Güneydoğu Asya olarak bilinen, yaklaşık %45'i yağ olan aspir bitkisinden elde edilen sağlıklı bir bitkisel üründür...