yeniloji.com
Zayıflama

Form Çayları Kilo Verdirir mi? Form Çayı ile Zayıflayanlar

Henüz yorum yazılmadı
Form Çayları Kilo Verdirir mi? Form Çayı ile Zayıflayanlar
Yeniloji 138 görüntüleme

Form çayları; çeşitli bitkilerden elde edilen ve soğal bir içeriğe sahip olan, vücuttan pek çok faydalı etki meydana getiren bitkisel içeceklerdir.

Form çayları Kilo Verdirir mi?

Fazla kilolardan kurtulmak için pek çok yöntem vardır. Bu yöntemlerden en çok bilineni form çayları ile zayıflamaktır. Birçok insanın tercihi olan bu çaylar doğal zayıflatma etkisine sahiptirler. Bu etkiyi ise iki şekilde gerçekleştirirler. Birincisi metabolizmanın hızlanması ve kalori yakımının gerçekleşmesi şeklindedir. İkincisi ise vücutta biriken fazla yağların enerji olarak dışarı atılması şeklindedir.

Form çayları sindirim sisteminin düzenlenmesine ve metabolizmanın düzenli çalışmasına destek olmaktadır.

Bu zayıflatma özelliği olan çayların etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesini sağlayan çaylar bağırsaklarında temizlenmesini sağlar. Bu çayların içerisinde pek çok bitki çeşidi vardır. Bu bitkilerin bağırsakları temizleme özelliğinin yanında idrar söktürücü etkileri de vardır. Bu nedenle tuvalete çıkma sıklığını arttırırlar.

Doğal Form çaylarının Zararları ve Faydaları

Bu doğal zayıflama çayları midedeki besinlerin kalori değerini azaltır. Bu özelliği sayesinde bir kişi rejim yapmasa bile form çayı tüketme alışkanlığına sahipse daha az kilo alır ya da hiç almaz. Bu çayların bir diğer etkisi ise bağırsaklar üzerindedir. Bağırsakları düzenleyici etkisi sayesinde kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Bu doğal zayıflatma etkisine sahip form çaylarının faydalarının yanında ayrıca zararları ve yan etkileri de vardır. Fakat bu yan etkiler genel olarak aşırı kullanım sağlandığında oluşmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nabzın yükselmesine neden olabilirler. Bu durum sonucunda ise kalp ritminde bozukluklar yaratabilirler. Bu nedenle ileri derede kalp hastaları kullanmamalıdır.
 • Aşırı tüketildiğinde baş dönemsi gibi olumsuz problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Çok fazla tuvalete çıkma isteği meydana getirir. Bu vücutta detoks etkisi yaparken aynı zamanda su kaybına neden olabilir. Bu yüzden su tüketimine özen göstermelisiniz.
 • Bazı bitki çayları kafein içerir ve bu uykusuzluğu tetikletebilir.
 • Bazı kişilerde mide bulantısı kusma gibi yan etkiler yaratabilirler. Bu durum sadece aşırı kullanım sonucu oluşabilmektedir.
 • Çok sık tüketilmesi sindirim problemlerinin ve hazımsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda sık kullanım sonucunda mide krampları ve sancıları meydana gelebilir.

Bitkisel Form çayını Kimler Kullanamaz?

 • Hamile bayanların ve emzirme döneminde annelerin tüketmesi risklidir.
 • İleri derecede şeker hastaları bu çayları tüketmemelidir. Çünkü bu çaylar kandaki şeker miktarının dengesini etkileyebilir.
 • Yüksek tansiyon hastaları, ülser hastaları, karaciğer ve böbrek sorunu olanlar, tiroid problemi olanlar ve sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin bu tarz çayları tüketmesi risklidir.
 • İleri derece kalp hastaları da kullanmamalıdır.
 • Eğer ki kronik bir hastalıktan dolayı ilaç kullanak zorundaysanız aynı zaman dilimi içerisinde tüketmeyiniz.

Bitkisel Form çayların özellikleri Nelerdir?

Her bitki çayının kendine has özellikleri vardır. Bu özelliklerden doğan etkiler her insanda farklı sonuçlar yaratabilmektedir. Örneğin yeşil çay aşırı tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabilir. Papatya çayı ise rahatlatıcı etkiler gösterebilir. Fakat aşırı tüketilmemelidir. Özellikle birçok bitkinin karışımından oluşan çaylar birçok yan etkiye neden olabilir. Bitki çayları ilaç niteliğinde değildir, Bir hastalığın tedavisi için kullanılmaz. Sadece yardımcı etkileri vardır. Tüketim öncesinde içerisindeki bitkileri inceleyerek alerjik etkilerine dikkat ediniz.

Form çayı ile Zayıflayanlar

Çeşitli bitkilerden elde edilen form çayları ile zayıflayanlar kalıcı kilo ve doğal kilo vermenin etkisinden bahsederken aynı zamanda sağlık için faydalı olduğunu da belirtmektedirler. Kilo verme oranı kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Metabolizma hızına ve sindirim sistemi düzenine göre farklılıklar oluşabilir.

Form çayları günde en fazla 2 kere tüketilmelidir. Çok fazla ve sık tüketmek birtakım sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Günde 2 seferden fazla tüketmek sindirim hasarlarına ve kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet, Detoks ve Kür

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet, Detoks ve Kür

1 haftada 7 kilo verdiren pek çok diyet yöntemi, detokslar ve kürler vardır...

Yağ Yakan Kür ile Bölgesel İncelme

Yağ Yakan Kür ile Bölgesel İncelme

Yağ yakan kür; vücutta depolanmış ve kiloya neden olan fazla yağların doğal bir şekilde vücuttan atılmasına etki eden doğal bir karışım olarak adlandırılmaktadır...

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia ile Nasıl Kilo Verilir?

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia ile Nasıl Kilo Verilir?

Chia tohumu, Diyet ve zayıflama denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisidir ve son derece etkili ve sağlıklı bir ürün olarak gösterilmektedir...

Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilirmi?

Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilirmi?

Yeşil çay; antioksidan açısından oldukça yüksek etkilere sahip ve zayıflama konusunda pek çok etkili olan bir içecektir...