yeniloji.com
Sağlık

Milia Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Temizlenir?

Henüz yorum yazılmadı
Milia Ne Demek? Tedavisi Nasıl Yapılır? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Temizlenir?
Yeniloji 2017 görüntüleme

Milia; yanlış beslenme, genetik sebepler ya da farklı sonuçlara bağlı olarak meydana gelen, 3 mm.'den küçük olan keratin kistler olarak adlandırılan bir cilt problemidir.

Milia Ne Demek? Tipleri Nelerdir?

Çoğu kişide görülen ve özellikle yenidoğan bebeklerde sıklıkla karşımıza çıkan milia, vücut tarafından üretilen keratinin cilt yüzeyinde sıkışması sonucunda meydana gelmektedir. Eğer birden fazla olursa bu durum milium olarak isimlendirilmektedir. Yağ bezesi ya da sivilce ile karıştırılabilmektedir. Görünüş olarak her ne kadar benzelerse de milia sivilce gibi ağrılı ve kaşıntılı değildir. Genel olarak göz çevresinde meydana gelen bu cilt problemi aynı zamanda genital bölge başta olmak üzere vücudun farklı yerlerinde de görülebilmektedir.

Milia kesinlikle uzmanlar tarafından müdahale edilmesi gereken bir cilt problemidir. Elle ya da farklı bazı cisimler ile temizlenmesi farklı sonuçların oluşmasına neden olabilir.

Kendiliğinden herhangi bir sebep yokken meydana geldiğinde primer milia olarak isimlendirilir. Eğer ki başka bir nedene bağlı olarak meydana gelirse buna sekonder milia ismi verilir. Genel olarak keratin kistler sekonder milialar olarak nitelendirilir. Primer milia ayva tüylerden ve yağ bezinden dolayı meydana gelir.

Milia Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda sıklıkla görülen milia tedavisi için öncelikle sebebinin bilinmesi gerekmektedir. Hangi nedenden dolayı oluştuğu bilinirse kesin bir çözüm önerilebilmektedir. Bu cilt sorununun giderilmesi için beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağlı ve dengesiz beslenme bu problemin oluşmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Göz altı damarlarında yağ birikmesi sonucunda ortaya çıkan milia estetiksel olarak kötü bir görünüm meydana getirmektedir. Farklı hastalıkların belirtisi de olabileceği için oldukça dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Eğer cildinizde bu tarz sorunlar söz konusu ise öncelikle uzman bir doktora gidiniz. Göz çevrenizi temiz tutunuz ve cilt bakımını düzenli bir şekilde gerçekleştiriniz. Doğal çözümlere baktığımızda rezene çayını düzenli olarak göz çevresine uygulamak bu bezelerin giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Ayrıca papatya çayını demleyip ılımasını bekledikten sonra göz çevresine tonik şeklinde uygulamak da etkili bir yöntemdir.

Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Temizlenir?

Hemen her yaşta meydana gelebilen yağ bezelerinin giderilmesi için doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Yüzdeki milia oluşumlarının temizlenmesi için avokado ve buğday karışımından meydana gelen bir maske uygulayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı avokado ile 1 tatlı kaşığı buğday yağını bir kabın içerisinde ezip püre haline getiriniz. Göz çevrenizi güzelce temizleyip bu karışımı sürünüz. Hafif masaj yaparak uygulayınız. 5 dakika bekletip ardından yıkayınız. Bu etki ile kısa süre içerisinde temizleme etkisi meydana getirebilmektedir.

Milia Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

Farklı birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilen milia sebeplerine baktığımızda sağlıksız beslenme ve düzensiz bir hayat öncelikli etken olarak gözlemlenmektedir. Bunun haricinde gün içerisinde aşırı kafein tüketimi sağlamak, aşırı yağlı beslenmek de bu duruma sebebiyet verir. Kandaki yağ değerinin artması bu duruma sebep olabilir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kortizon Diyeti Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kortizon Diyeti Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kortizon diyeti; kortizon tedavisi gören kişiler için uygulanması gereken, vücudun daha az yan etki görmesini sağlayan bir beslenme programıdır...

Apandist Belirtileri Nedir? Apandisit Ameliyatı ve Ağrısı Nasıl Olur?

Apandist Belirtileri Nedir? Apandisit Ameliyatı ve Ağrısı Nasıl Olur?

Apandisit, en basit anlamıyla apandisin şişmesi ve iltihaplanması sonucu meydana gelen bir durumdur...