yeniloji
Sağlık

Brokoli Kürü Nasıl ve Ne Kadar Yapılır? Faydaları ve Zararları

Brokoli kürü; içeriside bulunan besin öğeleri ve vitamin özleri sayesinde vücuda oldukça faydalı olan sebze suyudur.

Henüz yorum yazılmadı
Brokoli Kürü Nasıl ve Ne Kadar Yapılır? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 7553 görüntüleme

Brokoli kürü; içeriside bulunan besin öğeleri ve vitamin özleri sayesinde vücuda oldukça faydalı olan sebze suyudur.

Brokoli Kürü Nedir? Tarifi ve Hazırlanışı

İnsanların geneli tarafından sevilmeyen bir sebze olan brokoli, son dönemde çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle vücuda olan faydaları görüldükten sonra kişiler düzenli olarak brokoli tüketmeye özen göstermektedir. Brokoli suyu yapmak isteyen kişilerin yarım litre suyu tencereye atarak kaynatmaya başlaması gerekir. Kaynamaya başlayan suyun içerisinde 200 gram kadar brokoli atılmalıdır. Ardından brokolilerin 5 dakika kadar haşlanması yeterli olmaktadır. Haşlama işleminde oluşan su, brokoli kürü olarak isimlendirilir ve kullanılacak olan malzeme budur.

Bu kürün etkileri için haşlanan brokolilerin de tüketilmesine gerek yoktur. Brokolinin suyu, sabah aç karnına bir defa tüketilirken öğlen yemeğinden önce de diğer yarısının tüketilmesi gerekmektedir. 21 günlük bir kürdür ve daha uzun süre bu kullanıma devam edilmesi sakınca yaratabilmektedir.

Brokoli Suyu Kürü Nasıl Yapılır?

Bu kürün hem hazırlanma hem de kullanım aşamasında dikkat edilmesi gereken etmenler yer almaktadır. Bu etmelere dikkat edilmemesi durumunda uygulanan kürün fayda sağlamama durumu söz konusu olurken zararları dahi görülebilmektedir. İlk olarak kullanılan brokolilerin tamamen taze olması gerekmektedir. Çok az miktarda alınmayan brokoliler, 200 gramlık paketler halinde dondurularak taze kalması sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra kürün uygulandığı 21 günde tüketilmemesi gereken bazı besinler bulunur. Kahve bunlardan birisidir. Yoğun kafein alımı kürün uygulama sürecinde sorunlara sebep olmaktadır. Ayrıca çikolata tüketimi de doğru bir tercih olarak görülmemektedir.

Brokoli Küründe Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Brokoli kürü yapanlar birtakım durumlara dikkat etmelidir. Bu kürü uygularken çikolata, portakal, ceviz ve portakal suyu gibi yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Bu doğal karışımı mutlaka taze brokolilerden elde etmeye özen gösteriniz. Hormonlu olan sebzeler vücut için fayda sağlamamaktadır. Brokoli suyu içmek cilde fayda sağlamaktadır. Fakat tüketim sırasında bazı durumlara dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Brokoli Kürünün Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Brokolinin kullanımı genel olarak lezzeti değil, vücut için sağladığı faydalardır. Bunların en başında kansere karşı verilen savaştaki rolü gelmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında kansere yakalanma riskini düşürmektedir. Bunun yanı sıra büyük bir lif kaynağıdır ve uzun süre tok kalmayı sağlar. Kürü kullanan kişiler, aynı dönemde diyetlerini de yaparlarsa kilolarından kurtulmaları zor olmayacaktır. İçerisinde çok sayıda mineral ve vitamin barındırırken bunlar sayesinde saçlar için de çok önemli bir ürün haline gelmiştir. Son olarak kalp ve göz sağlığına karşı olumlu etkilerinden bahsedilebilmektedir.

Brokoli Suyunun Zararları Nelerdir?

Birçok sebze vücut için yararlı olsa da fazla tüketiminde ortaya kötü sonuçlar çıkabilmektedir. Bu aşamada brokoli kürü çok aşırı tüketilirse vücuttaki iyon emilimi dengesini bozmaktadır. Özellikle sigara tüketen kişiler için bu kürün kullanımı son derece zararlı olabilmektedir. Midede yaşanan hastalıkları tetikleyici bir özelliği bulunur. Bu sebeple de gastrit ya da ülser gibi rahatsızlıkları olan kişilerin bu kürü kullanmaması önerilmektedir. Ayrıca idrar yolu hastalıklarına da sebep olabilmektedir. Lezzet açısından tatmin edici olmasa da brokoli kürü çok büyük etkileri ortaya çıkarmakta ve birçok sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...