yeniloji.com
Sağlık

Tsh Nedir? Tsh Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Henüz yorum yazılmadı
Tsh Nedir? Tsh Yüksekliği Nasıl Düşürülür?
Yeniloji 302 görüntüleme

Beyin içerisindeki hipofiz bezi TSH hormonunu salgılamayı sağlar. TSH hormonu tiroit hormonun üretilmesine yardımcı olur.

Tsh Nedir? Nasıl Yükselir Nasıl Düşer?

Tiroit bezinde aşırı hormon salgılanırsa T3 ve T4 hormonları yükselir ve hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonun da düşüş görülür. T3 ve T4 hormonları artığı sürece TSH hormonu da azalmaya devam eder. Tiroit bezinin daha fazla hormon salgılaması hipofiz bezinin TSH alımını yükseltmesine bağlıdır. Bazen tiroit yetmezliğinde TSH hormonunun arttığı görülür. T3 ve T4 hormonlarının seviyeleri ise olması gerektiği düzeydedir. Tiroit yetmezliğinin göstergesi T3 ve T4 seviyeleri normal sınırdayken TSH oranı yükselir Buda tiroit yetmezliğinin olup olmadığını belli eder.

Tiroitte yetersizlik TSH düzeyinin yüksek olmasının başlıca nedenidir.

Vücut çok fazla TSH hormonu üretirse bazı durumlarda hipofiz bezi tümörü oluşur ama bu durum çok nadir görülür. Tiroit bezi az çalıştığında yeteri kadar hormon ilacı almamakta TSH düzeyinin yüksek olmasının nedenleri arasında yerini alır.

Tsh Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kilo alma
  • Adet düzensizliği
  • Kabız olma durumu
  • Ciltte kuruluk
  • Soğuğa karşı hassasiyet
  • Halsizlik
  • Sürekli uyku hali gibi belirtilerdir.

Tsh düşüklüğünün belirtilerinde ise fazla kilo kaybı, dikkat dağılması, fazla idrara çıkma, aybaşı düzensizliği, sıcağa düşkünlük, titreme gibi belirtiler baş gösterir. TSH düşüklüğünün nedeni ise graves hastalığıdır. Bu hastalıkta insan vücudu tiroit bezine karşı TSH reseptör antikoru üretimi sağlar. Bu hastalığa sahip kişilerde guatr oluşur. Yaşlılarda genelde bu guatr nodül içerir. Hipertiroide yol açan bazı nedenler şunlardır. Aşırı aktif tiroit bezi: Bir çeşit guatr hastalığıdır. İyi huylu tümörler mevcuttur. Hipofiz besi hasar görürse TSH üretemez buda hipertiroide yol açar. Çok fazla tiroit ilacı kullanımı da bu hastalığa davetiye çıkarır.

Tsh Normal Değeri Nedir?

Tiroit bezi eğer yeterince işlevlerini yerine getiremez ise TSH yüksekliği yani hipertiroidi oluşur. 6.0 'ın üzerindeki TSH seviyesinde TSH hormonu yüksekliği tanısı konulur. Ve gerekli hastaya uygun bir tedaviye başlanır. İyot yetersizliği, Bazı ilaçlar, Kanser tedavisinde kullanılan Radyoterapi, Hipofiz bezinin alınması, Çok miktarda kalsiyum ve demir alınması. Aşırı derecede tiroit hormonunun azalmasını sağlayan bitkiler ve çaylar vardır. Bunları çok tüketmemeniz gerekir. Lahana, çiğ karnı bahar ve kırmızıturp tiroit hormonunun azalmasına yardımcı olur. Normal sayılan TSH değeri 05-4.8 arasındaki değerlerdir. Bu değerlerin düşük olması da yüksek olması da kişiler için önemli sorun oluşturur. Vücuttaki hormonların salgılanmasının amacı vücuttaki iyot dengesini sağlamaktır.

Tsh Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

TSH değerinin yüksekliğinden şüphelenildiği zaman hemen doktora başvurmakta fayda vardır. Doktor bazı testler ve ölçümler ister ve TSH yüksekliği olup olmadığına bakar. Eğer öyle bir durum söz konusu ise tedaviye başlanır. Bu durum bazen kısa bir süre içinde kendiliğinden geçer ve düzene girer ama yine de hayatınız boyunca dikkat etmelisiniz mesela normal tuz yerine iyotlu tuz tüketilmelidir. Turp, ıspanak, lahana, mısır, böğürtlen ve şeftali gibi soya içerikli sebze ve meyvelerin tüketilmesinde fayda vardır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İncir Zeytinyağı Kürünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

İncir Zeytinyağı Kürünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

İncir zeytinyağı kürü; çok eski zamanlarda İbn-i sina tarafından bulunan ve önemli birtakım hastalıkların tedavisinde kullanılan, şifalı bir karışım olarak nitelendirilmektedir...

Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nerede Satılır?

Mürver Şurubu Tarifi Nedir? Nerede Satılır?

Mürver şurubu; grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyileşmesine doğal bir çözüm sunan bitkisel içerikli karışımdır...

Saç Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Saç Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Nasıl Olmalı?

Her insanın özen gösterdiği saç bakımı ve temizliği, saçların sağlıklı olmasını, güzel görünmesini sağlayan uygulamalardır...

Waist Training Korse Nedir? Lateks Bel Korsesi ile Zayıflama

Waist Training Korse Nedir? Lateks Bel Korsesi ile Zayıflama

Waist training korse; bel bölgesinin ince gözükmesine yardımcı olan, düzenli kullanımda da kalıcı incelmeyi sağlayan bir iç giysisidir...