yeniloji.com
Sağlık

Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 337 görüntüleme

Yavşan otu; regl dönemindeki sancıların azalmasına yardımcı olması ile bilinen ve bunun yanı sıra birçok hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi için alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen şifalı bir bitki olarak tanımlanmaktadır. Bilim literatüründe adı Veronica olarak tanımlanan bu bitki, çok eski zamanlarda gerek mide gerek egzama gibi çeşitli rahatsızlıklarda tercih edilmiştir.

Yavşan Otu Nerede Yetişir?

Plantaginaceae familyasına ait olan yavşan otu; kireçli, killi yerlerde, seyrek ağaçlık yerlerde, yol kenarlarında ve çimende yetişen bir bitki türüdür. Asya'da, Avrupa'da ve Kuzey Amerika'nın bazı bölgelerinde yetişen yavşan otu nerede bulunur diye baktığımızda ülkemizde İç Anadolu ve Doğu Anadolu topraklarında da yetişmektedir. Kuzey Amerika'da yaşayan insanlar bu otu alternatif tıp alanında pek çok amaç için kullanmaktadır.

Yavşan Otunun Faydaları Nelerdir?

Eski zamanlardan bu yana kullanılan peryavşanın faydalarına baktığımızda insan sağlığı açısından birçok yararının bulunduğunu belirtebiliriz. Sizler için bunlara değinecek olursak:

 • Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için etkilidir. Bunun yanı sıra mide zarının yenilenmesine de katkı sağlar. Tam bir mide dostudur. Tüketilen besinlerin sindirimine yardımcı olmaktadır. Mide hastalıklarında bu otu çay şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlayan yavşan otu, eski zamanlarda sava sırasında sıklıkla kullanılan bir bitkiydi. Yaprakları güzelce dövülüp yaraya uygulanınca hızlı bir iyileşme sağlar.
 • Vücuttaki iltihapların giderilmesini sağlayan bu ot aynı zamanda boğaz hastalıkları için de etkilidir. Bu bitkinin suyunu gargara şeklinde kullandığınız zaman boğazdaki enfeksiyonun giderilmesini sağlar. Ağız ve diş iltihaplanmaları için de etkili olmaktadır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde ağız sağlığını korumaktadır.
 • Kadınlarda yumurtalık sağlığını olumlu yönde etkileyen yavşan otu, erkeklerde ise spermlerin daha kaliteli olmasını sağlar. Böylece cinsel hormonların kalitesinin artmasına destek olur. Kadınlarda vajinal akıntı sorunlarına da çözüm olur.
 • Sigarayı bırakmak için doğal bir çözüm olarak yavşan otunu çiğneyebilir ya da çayını tüketebilirsiniz.
 • Acı yavşan otu hemoroid tedavisi için faydalıdır.
 • Güçü bir toksin atıcı olarak tanımlayabileceğimiz bu bitki, vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Kulunç ağrıları için etkilidir. Ayrıca baş ağrısı için de tavsiye edilir. Etkisi tam kanıtlanmamakla birlikte migren için de faydalı olabileceği belirtilmektedir.
 • İştah açıcı özeliği bulunmaktadır. Böylece hızlı bir şekilde kilo almaya yardımcı olur.
 • Tansiyonun dengelenmesini sağlar. Özellikle yüksek tansiyon hastaları için doğal bir çözümdür. Şekerin dengelenmesini de sağlar ve şeker hastaları için faydalıdır.
 • Yüksek ateş sorununa çözüm olan bu bitki, mevsim geçişlerinde görülen hastalıklarda ya da regl döneminde ateşin düşmesini sağlar.
 • Sindirim sistemi problemleri için yararlı etkiler meydana getirmektedir. Bağırsak parazitleriyle savaşır ve gaz, şişkinlik sorunlarını yok eder. ayrıca böbrekle için de faydalıdır. Böbrek kumu gibi oluşumların dökülmesini sağlar.
 • Sinir sisteminde yer alan hücrelerin onarılmasını sağlayan ve kan akışını olumlu yönde etkileyen bu bitki, hem ruhsal hastalıklar hem de kalp hastalıkları için faydalıdır.

Mikroplarla savaşan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bu doğal bitki, vücudun zararlı mikroorganizmalardan arınmasını sağlar. İyileşme sürecini hızlandırır. Bu etkileri sayesinde sık sık tercih edilir.

Yavşan Otu Nasıl Kullanılır?

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran yavşan otunu taze bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Ağızda çiğnenebilir ya da çay şeklinde tüketilebilir. Yavşan otu çayı için kaynamış suyun içerisine bir miktar bu ottan atıp demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. İster toz ister taze şekilde tüketebilirsiniz. Dilerseniz çaya limon ve bal atarak tatlandırabilirsiniz. Acı yavşan otu bebeklerde kullanımı gaz sancısının giderilmesi içindir. Fakat doktora danışmadan kullanılmaması gerekir. Acı yavşan otu hamilelikte kullanımı ise tavsiye edilmemektedir.

Yavşan Otu Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda, internette ve pek çok yerde satışı yapılan yavşan otu fiyatı çok pahalı değildir. Yavşan otu satın almak için biraz araştırmanız yeterlidir. Dilerseniz güvendiğiniz aktarlardan da bu bitkinin toz ya da taze halini alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Şeker Hastalığının Belirtileri, Sebebi ve Türleri Nelerdir?

Şeker Hastalığının Belirtileri, Sebebi ve Türleri Nelerdir?

İlk olarak toplumda şeker hastalığı olarak bilinen ve tıp dilindeki adı diyabet olan bu hastalığın tanımı yapacak olursak; vücutta insülin salınımı yapan pankreas adını verdiğimiz organın bu insülini yeterli miktarda salgılayamaması sonucu ya da vücutta etkili bir şekilde kullanamaması sonucu gelişen bir hastalıktır...

Çubuk Tarçın Suyu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çubuk Tarçın Suyu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın; Güney ve Güneydoğu Asya'da yetişen defnegiller familyasından olan yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür...

Kortizon Diyeti Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kortizon Diyeti Nedir? Ne Kadar Sürer?

Kortizon diyeti; kortizon tedavisi gören kişiler için uygulanması gereken, vücudun daha az yan etki görmesini sağlayan bir beslenme programıdır...

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Liçi meyvesi, lezzeti ve dokusu damaklarda oldukça hoş bir tat bırakan, yaklaşık olarak 3 cm boyutunda olan, Çin kökenli bir meyve türüdür...