yeniloji.com
Sağlık

Bitki Çayı Nedir? Bitki Çayı Çeşitleri ve Tarifleri

Henüz yorum yazılmadı
Bitki Çayı Nedir? Bitki Çayı Çeşitleri ve Tarifleri
Yeniloji 2043 görüntüleme

Bitkiler aleminin en önemli üyeleri kullanılarak hazırlanan çaylar bitki çayı olarak tanımlanırken insan vücudu için önemi oldukça büyüktür.

Bitki Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşadığımız dünya yalnızca insanlara ait olmayan, bunun yanında milyonlarca farklı canlı türünün de kullandığı bir gezegendir. Bitkiler, dünyanın en önemli canlıları arasında yer alırken onlar olmadan yaşamın devamlılığı söz konusu olmamaktadır. Bitkilerin birbirlerinden farkı birçok yönleri bulunurken içerisinde yer alan maddeler en büyük farklılıkları oluşturmaktadır.

Bitkilerin içerisindeki vitaminler ve mineraller, insanlar için çok faydalı olurken düzenli olarak tüketimi gerekir. Bu aşamada bitkilerin içerisindeki maddelerin farklı demleme yöntemleri ile suya aktarılması ile oluşan içecek bitki çayı olarak isimlendirilmektedir. Bitkileri direkt olarak tüketemeyen kişiler bitki çayları ile aynı faydayı görme imkanını elde edebilirler.

Bitkisel Çay Çeşitleri Nelerdir?

Düzenli olarak tüketilmesi gereken bitki çayları kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Doğal çaylar, genel olarak demlenme şekillerine göre ayrılabilirken bazı durumlarda kendi yapısına göre de ayrılabilmektedir. Yaprak çaylar, bitki çaylarının ilk çeşididir. Bitkilerin yapraklarının toplanması, kurutulması ve sonrasında demlenmesi ile ortaya çıkan çaylar bu kategoride yer almaktadır. Kök çaylar ise ikinci çeşididir ve bitkilerin köklerinin toplanarak çeşitli işlemlerden geçirilmesi ve sonrasında demlenmesi ile oluşan çaylardır. Son olarak çiçek çaylar, ağaçların ya da bitkilerin çiçeklerinin toplanarak demlenmesi ile ortaya çıkan çay türleridir.

Bitki Çaylarının Tarifleri Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bitki çaylarının ne kadar yüksek seviyede faydalı olduğunu bilen kişiler, her fırsatta kendilerine bitki çayı hazırlayarak vücutlarının daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bunun için bitkilerin kurutulması ve sonrasında öğütülmesi gerekmektedir. Bazı bitkilerin yaprakları, bazılarının kökleri kullanılırken bazılarının ise çiçekleri kullanılmaktadır.

Hazır olarak kurutulmuş bir şekilde aktarlardan ya da marketlerden doğal bitki çayı almak mümkün olmaktadır. Bu ürünleri satın alan kişiler bir cezvede ya da daha büyük bir kapta suyu kaynatmaya başlarlar. Kaynamaya başladıktan sonra içerisinde kurutulmuş bitkiler atılmalıdır. Bitkinin türüne ve kişilerin ağız tadına göre 5-10 dakika kadar kaynamış su ile demlenen bitkiler tüm maddelerini suya geçirmektedir. Böylece bitki çayları hazırlanmış olacaktır.

Doğal Çayların Faydaları Nelerdir?

Bitki çaylarının insanlar için faydaları çok üst düzeylerdedir. Bu sebeple de tüm bitki çaylarının faydalarını saymak da mümkün olmamaktadır. Genel olarak belirli bir bitki çayının insanlar üzerindeki faydaları incelenmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında bitki çayları insanların solunum yollarına etki eden ürünler arasında gösterilir. Boğazları rahatlatan ve yaygın kış hastalıklarından kurtulmalarını sağlayan ürünlerdir.

Düzenli bir şekilde kullanıldığında bitki çayı çok etkileyici sonuçlar ortaya çıkarabilen doğal bir içecek olarak tanımlanır. Bitki çayları zayıflamak isteyen kişiler için de en büyük yardımcılardan birisidir. İçerisinde vitamin ve mineraller barındırdığı için insanların günlük ihtiyaçlarını en iyi şekilde karışlayabilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Isı Bandı Nedir? Fiyatı, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Isı Bandı Nedir? Fiyatı, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Isı bandı; vücutta ağrıyan bölgelere sıcaklık uygulaması yaparak gevşemesini ve soğumasını sağlayan bantlara verilen isimdir...

Form Çayları Zayıflatırmı? Form Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Form Çayları Zayıflatırmı? Form Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Form çayları; bitki özlerinden elde edilen ve fazla yağların vücuttan atılmasını sağlayarak ideal kiloya ulaşmaya destek olan içeceklerdir...