yeniloji.com
Beslenme

Tok Tutan Meyve Suları, Yiyecekler, Meyveler, Çaylar

Henüz yorum yazılmadı
Tok Tutan Meyve Suları, Yiyecekler, Meyveler, Çaylar
Yeniloji 286 görüntüleme

Tok tutan yiyecekler ve besinler arasında yer alan meyve suları, yiyecekler, meyveler, çaylar diyet yaparken sizi en büyük yardımcınız olacaktır.

Tok Kalmaya Yardımcı Besinler Nelerdir?

Gün içerisinde tüketmiş bazı besinler kısa süre içerisinde acıkmanıza neden olurken bazıları ise uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Eğer iştahınız açıksa, sürekli olarak yemek yeme ihtiyacı duyuyorsanız ve sırf bu yüzden kilo alıyorsanız yanlış besinleri seçiyorsunuz demektir. Öyle ki doğru besinleri tüketerek vücudunuza almış olduğunuz kalori miktarlarını azaltabilirsiniz. Gün içerisinde tok tutan meyve suları, çaylar, yiyecekler, meyveler tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Tok tutucu besinler gün içerisinde daha az kalori almaya yardımcı olmaktadır.

Tok kalmaya yardımcı olan besinler ile daha az tüketerek daha uzun süre kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler bu yiyecekleri tüketerek daha az kalori alabilirler. Doğal besinler ve düzenli beslenme ile hem forma girebilir hem de formda kalabilirsiniz.

Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Tok kalmanızı sağlayacak meyve suları, çaylar, yiyecekler ve meyveler şu şekilde sıralanabilir:

Çavdar ekmeği: Bu ekmek beyaz buğday ekmeğine göre yüzde 50 daha fazla tokluk hissi yaratmaktadır. Diyet sırasında bu ekmeği tüketerek tokluk hissi yaratabilirsiniz.

Dil peyniri: Proteinli bir yapıya sahip olması özelliği sayesinde uzun süreli tokluk hissi yaratır.

Sardalya: Protein açısından oldukça zengindir. Bu sayede kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar ve açlık hissinin oluşmasını engeller. Bu sayede tokluk hissi yaratır.

Esmer pirinç: Bu karbonhidratlı besin kan şekerinizi dengeleyerek açlık hissinizin yatışmasını sağlar. Böylece gün içerisinde tok kalmanıza yardımcı olur.

Kepekli Makarna: Lifli bir özelliğe sahip olan bu besin yendikten sonra midede genişler ve uzun süreli tokluk hissi verir.

Balık: Omega-3 açısından sengin olan balıklar açlık duygusunun bastırılmasını sağlar ve aynı zamanda kilo yapmazlar. İçeriğinde bulunan leptin sayesinde kalori yakımının hızlanmasını sağlarlar.

Yulaf ezmesi: Bu lifli besin tokluk ve şişlik hissi vererek daha az tüketmenizi sağlar. Genel olarak su ile tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ki süt ile tüketmek isterseniz yağsız ya da yarım yağlı sütleri tercih ediniz.
Bu besinler ile uzun süreli tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Böylece açlık hissi yaşamazsınız ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Tokluk Hissi Veren çaylar ve İçecekler Nelerdir?

Yeşil çay: Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzun temizlemesini sağlar. Aynı zamanda içerisindeki EGCG maddesi kalori yakımını arttır. Çorba: Bir tabak Tavuk çorbası ve en az bir paça çorbası kadar tok tutucu özelliğe sahiptir. Her çorba beyindeki açlık hissini tatmin edici etki yaratır ve tokluk hissi yaratır.

Ihlamur: Yemek saatinize yakın bir vakitte ıhlamur içmek iştahınızın kapanmasını sağlar. Bu sayede daha az tüketmenize yardımcı olur.

Kefir: İçerisinde bulunana probiyotik özelliği sayesinde mide ve pankreas salgılarını artırıcı, hazmı kolaylaştırıcı, bağırsaklarda da anti bakteriyel etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda kolesterolü düşürücü ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlayıcı etkisi vardır. Bu besin ile vücudunuzdan sağlıklı bir şekilde yağ atımı sağlayabilirsiniz.

Tok Tutan Meyveler Hangileridir?

Elma: Kalorisi az olan bu meyce diyet yapanlar açısından genel olarak tercih edilmektedir. Özellikle yeşil elma kilo verme konusunda çok etkilidir

Avokado: Bu besinin tok tutma özelliğinin yanında kansere karşı etkili olduğu da bilinmektedir. B6 vitamini açısından oldukça zengindir.

Böğürtlen: Antioksidan özelliği sayesinde hem vücudunuzun temizlenmesini sağlar hem de bir kase yoğurdun içerisine karıştırıp yediğiniz zaman açlık hissinizi bastırmanıza yardımcı olur.

Yaban Mersini: Bu meyve hem düşük kalorili hem de çok sağlıklıdır. Açlık hissinizi bastırır. Öğün aralarınızda ya da acıktığınızda rahatça tüketebilirsiniz.

Tok Tutucu Meyve Suyu Tarifi

Bu meyve suyunu yapmanız için ihtiyacını olan malzemeler şunlardır:

  • 1 tane başparmak büyüklüğünde taze zencefil
  • 2 tane yeşil elma
  • 1 tane kivi
  • 1 tane lime tipi limon

Hazırlanışı: Öncelikle hepsini yıkayınız. Sonrasında zencefili soyunuz ve küçük parçalar halinde doğrayınız. Diğer meyveleri de kabukları ile ufak parçalara bölerek taze zencefil ile sıkınız. Bu basit işlem sonucunda oluşan yeşil renkte 1 bardak tok tutan meyve suyunuz içime hazır hale gelmiştir. Tok tutan meyve suları ile gün boyu enerjik hissedebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Afrikan Cucumber Meyvesi Nedir? Kiwano Meyvesi Nasıl Yenir? Boynuzlu Kavun Faydaları Nelerdir?

Afrikan cucumber meyvesi; boynuzlu kavun ismi ile bildiğimiz, ülkemizde Alanya ve çevresinde yetişen, anavatanı Afrikan olan bol vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir...

Yağ Yaktıran Çay, Kür ve Detoks Suyu

Yağ Yaktıran Çay, Kür ve Detoks Suyu

Yağ yaktıran kürler; vücutta depolanmış olan ve hem sağlık hem de fiziksel görünüş açısından olumsuz sonuçlar doğuran fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olan karışımlardır...

Sigara Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Sigara Detoksu ile Sigara Bırakma

Sigara Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır? Sigara Detoksu ile Sigara Bırakma

Sigara detoksu; uzun süre sigara içilmesi sonucu iç organların gördüğü hasarın azaltılması için yapılan bir detokstur...

Ayurvedik Beslenme Nedir? Ayurvedik Detoks Nasıl Yapılır?

Ayurvedik Beslenme Nedir? Ayurvedik Detoks Nasıl Yapılır?

Kişinin kendi beslenme düzenini fark etmesi ve bununla birlikte ruh, akıl ve beden sağlığını düzene sokan beslenme düzenine ayurvedik beslenme denir...