yeniloji.com
Sağlık

Termal Suyun Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Termal Suyun Faydaları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?
Yeniloji 1857 görüntüleme

Hem vücut hem de cilt sağlığı için pek çok fayda sağlayan termal su, son zamanlarda kozmetik sektörünün de ilgisini çekmiş olan doğal bir sudur.

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Daha çok kış aylarında rağbet gören termal suyun faydaları vücudun geneli için bulunmaktadır. Bel ağrısı şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olan bu su aynı zamanda böbrek taşının düşürülmesine de destek olmaktadır. İleri yaş gruplarının sıklıkla tercih ettiği termal su son zamanlarda genç insanlar tarafından da ilgi görmektedir. Şifalı sular olarak nitelendirilen bu sular, hem cilt hem de vücut sağlığı için yararlı etkiler meydana getirmektedir. Dünya üzerinde pek çok marka mineralli su olarak kozmetik sektöründe de bu sulardan yararlanmaktadırlar.

Termal suyun cilde faydalarına baktığımızda, doğal sıcaklığı sayesinde vücutta terleme etkisi meydana getirmektedir. Terleme etkisi ile vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Cildin pürüzsüz hale gelmesine destek olmaktadır. Bununla birlikte cildi derinlemesine temizlemektedir. Gözeneklerin tamamen arınmasını sağlar ve cildin yumuşamasına destek olur. Vücutta kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan termal su, selülit gibi problemlerin giderilmesine de katkı sağlar. Vücudun daha pürüzsüz ve düzgün gözükmesini sağlar.

Bölgesel zayıflama konusunda etkili olan termal su fazla kilolardan kurtulmak için faydalı etkiler meydana getirmektedir. Termal su ile masaj yaptırdığınız zaman içerisinde yer alan nem ve sıcaklık etkisi sayesinde kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Bu etki hem yağ yakımı hem de ödem atımı konusunda destekleyici olmaktadır.

Termal Su Ne İşe Yarar?

Ciltteki ölü derilerin ve hücrelerin giderilmesini sağlayan termal su, kuru ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle havaların soğuması ile gerginleşen cildin rahatlaması sağlanmaktadır. Böylece kırışıkların giderilmesi sağlar ve cildin daha genç gözükmesine destek olur. Cildin tazelenmesini ve neme doymasını sağlayan termal su, daha sağlıklı bir görünüm meydana getirmektedir. Cildin sıkı olmasını sağlar, sarkma problemlerinin giderilmesine etki eder. Yaşlanmayı geciktirerek cildin daha genç gözükmesine katkı sağlar.

Cildi ferahlatan ve makyaja hazırlayan termal su, aynı zamanda vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Kasların gevşemesini sağlayan bu doğal su vücuttaki stresin giderilmesini sağlar. Böylece cildin daha canlı gözükmesine yardımcı olur. Yüz etkileri yanı sıra termal suyun saça faydaları da bulunmaktadır. Saçların daha parlak ve güçlü gözükmesine destek olmaktadır.

Termal Suyun Yan Etkileri Var mı?

Genel olarak şifa bulmak amacı ile tercih edilen termal sular kaplıcalarda birtakım zararlı etkiler oluşturabilir. Termal suyun yan etkileri yanık, nefes darlığı, ağrı ve ateşin artması, bulantı, kusma, aşırı terleme, çarpıntı, üşüme, uykusuzluk ve huzursuzluk oluşturabilmektedir. eğer ki kaplıcaya gittiğinizde bu tarz etkiler gördüyseniz mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız. Sprey şeklinde olan termal sularda bu tarz etkiler görülmemektedir. Fakat cildinizde alerjik etkiler oluşuyorsa kullanmayınız ve doktora başvurunuz.

Termal Suya Nasıl Girilmeli?

Eğer ki suyun sıcaklığı 41-42 dereceden fazla ise girmeyiniz. Kaplıcalardaki termal sularda terlemeye başladıktan sonra yaklaşık 5 dakika sonra sudan çıkmanız ve yarım saat, 1 saat kadar yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Vücudunuzun üşümemesi dikkat ediniz. Günde 2'den fazla kaplıcaya girmeyiniz. Suyun içerisinde sabun, şampuan ya da krem gibi şeyler kullanmayınız. Şifalı etkiler için hareketsiz kalınız ve vücudunuzun bu sudan yararlanmasını sağlayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Şekeri Düşüren Şeyler Nelerdir?

Şekeri Düşüren Şeyler Nelerdir?

Vücudun yeterli oranda insülin üretmemesi sonucunda vücutta kan şekerinin artması şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır...

Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Tarifleri

Ketojenik Diyet Listesi Nedir? Yapanlar, Zayıflayanlar ve Tarifleri

Ketojenik diyet, düşük karbonhidrat ve dengeli düzeyde protein içeren bir beslenme programıdır...

Patates Suyu ile Zayıflama Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

Patates Suyu ile Zayıflama Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

Patates suyu, sindirim sistemini dengelemesi ve yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflama konusunda oldukça faydalı olan bir karışımdır...

Kilo Aldırıcı İlaç Var mı? Kilo Aldırıcı Besinler

Kilo Aldırıcı İlaç Var mı? Kilo Aldırıcı Besinler

Kilo aldırıcı ilaçlar ve besinler; sindirim sisteminde meydana getirmiş oldukları düzenleyici etki ile vücutta sağlıklı bir şekilde ağırlık artışının sağlanmasına yardımcı olabilirler...