yeniloji.com
Beslenme

Yer Fıstığının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Yer Fıstığının Yararları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 1921 görüntüleme

Yer fıstığı; kalorisi yüksek olmasına rağmen vücutta kiloya neden olmayan, enerjiyi yükselten ve içerisinde yararlı vitamin ve mineraller barındıran bir kuruyemiştir.

Yer Fıstığının Yararları Nelerdir?

Potasyum, kalsiyum, manganez, bakır, magnezyum, demir, selenyum, çinko gibi mineraller açısından oldukça zengin olan yer fıstığı, bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayan bir kuruyemiştir. Vücuttaki kanserli hücrelerle savaşan bu fıstık, aynı zamanda kolesterol seviyesinin dengelenmesine de etki sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu koruyucu etki meydana getirmektedir. Oleic yağ asidi barındıran bu kuruyemiş, damarlarda tıkanmalarını önler ve aynı zamanda kan düzeyinin dengede durmasını sağlar. İçerisinde yer alan vitaminler ve doğal yağlar sayesinde kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve ani düşüşleri önler.

Yer fıstığı protein ve amino asit açısından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Vücudun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için bu değerlere ihtiyacı bulunmaktadır. Vücutta üretilmeyen bu mineraller dışarından ek olarak alınmalıdır. Yer fıstığı bu iki bileşenin sağlanması için oldukça faydalı bir besindir. Yumurta ve beyaz etten sonra protein açısından zengin olan en etkili besin olarak gösterilmektedir.

E vitamini açısından oldukça zengin olan yer fıstığı, cildin deforme olmasını önlerken aynı zamanda bakterilerin giderilmesine de yardımcı olur. Akne ve sivilce gibi cilt problemlerinin giderilmesi, iyileştirilmesi için etkilidir. Hatta bunların yanında sedef ve egzama gibi hastalıklar için de faydalı olduğu belirtilmektedir.

Yer Fıstığı Neye İyi Gelir?

Yapılan bazı araştırmalara göre yer fıstığı, gebelikte tüketildiği zaman bebeğin yaşayabileceği birtakım nöral problemlerin yaklaşık olarak %60'ını azaltmaktadır. Düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi bu açıdan faydalı etkiler meydana getirmektedir. Yer fıstığının kendisi tüketildiği gibi bazı yörelerde kabuğu kaynatılıp tüketilmektedir. İçerisine yer alan biochanin maddesi su ile birleştiğinde etkisini yaklaşık olarak 4 kat arttırmaktadır. Bunun sonucunda bakteri ve zararlı hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkisi yaraların iyileşmesi ve ağrıların şiddetinin azalması konusunda yardımcı olmaktadır.

Oldukça lezzetli bir besin olan yer fıstığı, balla karıştırılıp ezme haline getirilerek de tüketilmektedir. Bu şekilde tüketildiği zaman metabolizmanın hızlanması gibi etkiler meydana getirir ve kilo verme konusunda etkili olabilir.

Yer Fıstığının Zararları Nelerdir?

İçerisinde doğal yağlar bulunan yer fıstığının yan etkileri aşırı tüketim sonucunda meydana gelmektedir. Gereğinden fazla tüketildiği zaman içerisindeki yağlar kilo almaya neden olabileceği gibi aynı zamanda vücutta sivilce ve akne problemlerinin oluşmasına da sebebiyet verebilir. Kolesterolü olan kişilerin bu kuruyemişi dikkatli ve doktor onayı ile tüketmesi gerekmektedir. Aşırı şekilde tüketildiği zaman birtakım cilt problemlerine neden olabilen bu besin aynı zamanda birtakım alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir.

Yer Fıstığı Ne Kadar Tüketilmeli?

Sağlığa için faydalı olan etkilerinden yararlanmak için yer fıstığı tüketimi haftada 4-5 gün 1 avuç olacak şekilde olmalıdır. Eğer ki fıstık ezmesi şeklinde tüketiyorsanız mutlaka şekersiz olmasına özen gösteriniz. Ayrıca aşırı tüketimden kaçınınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
En Etkili Zayıflama Yöntemi ve Kürleri

En Etkili Zayıflama Yöntemi ve Kürleri

En etkili zayıflama yöntemi kişinin vücut yapısına ve metabolizma hızına en uygun beslenme ve spor programının uygulanmasıdır...

Melek Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Melek Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Melek diyeti; hızlı kilo vermeyi sağlayan fakat metabolik dengenin de bozulmasına sebebiyet verebilen, formu korumaya yardımcı olan, dünya üzerine pek çok ünlü mankenin uyguladığı bir beslenme programıdır...