yeniloji.com
Sağlık

Kamburluk Nedir? Neden Olur? Derecesi Nasıl Ölçülür? Kamburluk Nasıl Düzelir?

Henüz yorum yazılmadı
Kamburluk Nedir? Neden Olur? Derecesi Nasıl Ölçülür? Kamburluk Nasıl Düzelir?
Yeniloji 1159 görüntüleme

Kamburluk; omurgada meydana gelen eğrilik sonrasında kavis oluşturacak bir şekilde öne doğru eğilmesi, omuzların yuvarlaklaşması ve çökmesi sonucunda oluşan bir duruş bozukluğu rahatsızlığıdır.

Kamburluk Nedir? Neden Olur?

Omurgaya yan taraftan bakıldığı zaman düz bir hat şeklinde kemiklerin dizili olduğu görülmektedir. Omurga boyun ve bölgesinde fizyolojik olarak biraz şukur şeklindedir. Omurgadaki bu eğrilikler normal derecelerin üzerinde seyrettiği zaman kifoz oluşumu meydana gelmektedir.

Bel çukurunun daha fazla artması boyundaki eğriliğin göze görülür bir şekilde öne doğru gerçekleşmesi kamburluk olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde kürek kemiklerinde uzaklaşma söz konusu olmaktadır. Omuzlar normale göre daha önce olur ve aynı zamanda baş vücutla ortak bir hizada olması gerekirken daha önde olmaktadır. Bu durum sırt kaslarının güçsüzleşmesine ve bunun yanında göğüs bölgesinin ise gergin ve sıkışmış bir vaziyet almasına neden olur. Tüm bunlar nefes problemlerine yol açabilmektedir.

Kamburluk genel olarak ergenlik döneminde meydana gelmektedir. Bu dönem vücudun şekillendiği bir dönemdir. Bu nedenle duruş bozukluğu meydana geldiğinde beraberinde kamburluk gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Kifoz önlenebilir bir rahatsızlıktır. Çok ileri derecelerde olmadığı zamanda bazı egzersiz programları ve korse kullanımı ile iyileşme gösterebilmektedir.

Kifoz Derecesi Nasıl ölçülür?

Kambur duruş zaman içerisinde kifoz hastalığının başlamasına neden olmaktadır. Kambur durmak bir duruş bozukluğudur ve düzeltilmesi mümkündür. Kamburluk dereceleri olan bir hastalıktır. Belli derecelerdeki eğimler normal görülürken 20 derecenin üzerine çıktığında bu kifoz olarak kabul edilmektedir. Yani kamburluk rahatsızlığı başlamış demektir. 20 ile 55 derece arası normal olarak kabul edilmektedir. Kifoz derecesine göre belli isimler almaktadır. 35 derece olması postürel yani kötü ve yanlış duruşa bağlı olarak oluşan kamburluk olarak isimlendirilmektedir. Bu derecenin 55 dereceye kadar yükselmesi ise pozisyonel kamburluk olarak nitelendirilir.

Kifozun en tehlikeli hali schuermann rahatsızlığı olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık 55 derecenin üzerinde eğrilikle için geçerlidir ve diğer çeşitlere göre en ileri olanıdır. Omurgadaki kemikleri üçgen bir hal alması ile ortaya çıkmaktadır ve tedavi edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Diğer kamburluk türlerine kötü duruş neden olurken bu türe yumuşak doku veya kemik patolojisi neden olmaktadır. Bu nedenle önemlidir.

Kamburluk Nasıl Düzelir? Tedavisi Var mı?

Kifoz derecelerine ve oluşum nedenlerine göre tedavi uygulanması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer ki derecesi çok ileri değilse kişi yanlış duruş bozukluğunu düzelterek bu durumdan kurtulabilir. Bunu düzeltmek için bazı egzersizler uygulayabilir ya da birtakım dik duruş aparatlarından yararlanabilir. Eğer ki derecesi ilerlemişse bu sefer cerrahi müdahaleler uygun görülmektedir. Bu ameliyatta doktorlar kemiklerde düzeltme yapmaktadır. Sonrasında kaslar meydana gelen güçsüzlüğün giderilmesi için ise korse ve egzersiz yöntemleri uygulanabilmektedir.

Dik Duruş Korsesi Kamburluğu önler mi?

Dik durmaya yardımcı olan kamburluk öneyici dik duruş korseleri duruş bozukluklarının düzelmesini sağlayarak kifoz oluşumunun öne geçebilmektedir. Bu korseler sırt, bel ve omuzların dengeli bir hizaya gelmesine yardımcı olur. Böylece hem kamburluğu engeller hem de sırta meydana gelen ağrıların azalmasına destek olurlar. Cerrahi müdahale gerektirecek kadar ilerlememiş olan durumlarda kifoz korselerinden yararlanılabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Parmak Arasında Mantar Neden Olur? Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?

Parmak Arasında Mantar Neden Olur? Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?

Erkeklerde daha sık görülen parmak arasında mantar problemi ayakların karanlık ve nemli ortamlarda çok fazla kalmasından dolayı ortaya çıkmaktadır...

Polen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?

Polen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?

Polen; anzer yaylası gibi pek çok doğal ortamda bulunan çeşitli çiçeklerin polenlerinden elde edilen ve herhangi bir şekilde katkı maddesi içermeyen vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bir besindir...

Kalsiyum Eksikliği Nedir? Neden Olur? Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Kalsiyum Eksikliği Nedir? Neden Olur? Kalsiyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

Kalsiyum eksikliği; vücuttaki kemiklerin güçsüz olmasını ve buna bağlı olarak pek çok rahatsızlığın oluşmasına sebebiyet veren bir durumdur...

Diyet Et Yemekleri Tarifleri Nedir?

Diyet Et Yemekleri Tarifleri Nedir?

Diyet et yemekleri ve et ürünleri ile yapılan yemekler daha tok tutucu ve kalori bakımından da az olmaktadır...