yeniloji.com
Sağlık

Kamburluk Nedir? Neden Olur? Derecesi Nasıl Ölçülür? Kamburluk Nasıl Düzelir?

Henüz yorum yazılmadı
Kamburluk Nedir? Neden Olur? Derecesi Nasıl Ölçülür? Kamburluk Nasıl Düzelir?
Yeniloji 4202 görüntüleme

Kamburluk; omurgada meydana gelen eğrilik sonrasında kavis oluşturacak bir şekilde öne doğru eğilmesi, omuzların yuvarlaklaşması ve çökmesi sonucunda oluşan bir duruş bozukluğu rahatsızlığıdır.

Kamburluk Nedir? Neden Olur?

Omurgaya yan taraftan bakıldığı zaman düz bir hat şeklinde kemiklerin dizili olduğu görülmektedir. Omurga boyun ve bölgesinde fizyolojik olarak biraz şukur şeklindedir. Omurgadaki bu eğrilikler normal derecelerin üzerinde seyrettiği zaman kifoz oluşumu meydana gelmektedir.

Bel çukurunun daha fazla artması boyundaki eğriliğin göze görülür bir şekilde öne doğru gerçekleşmesi kamburluk olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde kürek kemiklerinde uzaklaşma söz konusu olmaktadır. Omuzlar normale göre daha önce olur ve aynı zamanda baş vücutla ortak bir hizada olması gerekirken daha önde olmaktadır. Bu durum sırt kaslarının güçsüzleşmesine ve bunun yanında göğüs bölgesinin ise gergin ve sıkışmış bir vaziyet almasına neden olur. Tüm bunlar nefes problemlerine yol açabilmektedir.

Kamburluk genel olarak ergenlik döneminde meydana gelmektedir. Bu dönem vücudun şekillendiği bir dönemdir. Bu nedenle duruş bozukluğu meydana geldiğinde beraberinde kamburluk gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Kifoz önlenebilir bir rahatsızlıktır. Çok ileri derecelerde olmadığı zamanda bazı egzersiz programları ve korse kullanımı ile iyileşme gösterebilmektedir.

Kifoz Derecesi Nasıl Ölçülür?

Kambur duruş zaman içerisinde kifoz hastalığının başlamasına neden olmaktadır. Kambur durmak bir duruş bozukluğudur ve düzeltilmesi mümkündür. Kamburluk dereceleri olan bir hastalıktır. Belli derecelerdeki eğimler normal görülürken 20 derecenin üzerine çıktığında bu kifoz olarak kabul edilmektedir. Yani kamburluk rahatsızlığı başlamış demektir. 20 ile 55 derece arası normal olarak kabul edilmektedir. Kifoz derecesine göre belli isimler almaktadır. 35 derece olması postürel yani kötü ve yanlış duruşa bağlı olarak oluşan kamburluk olarak isimlendirilmektedir. Bu derecenin 55 dereceye kadar yükselmesi ise pozisyonel kamburluk olarak nitelendirilir.

Kifozun en tehlikeli hali schuermann rahatsızlığı olarak adlandırılmaktadır. Bu rahatsızlık 55 derecenin üzerinde eğrilikle için geçerlidir ve diğer çeşitlere göre en ileri olanıdır. Omurgadaki kemikleri üçgen bir hal alması ile ortaya çıkmaktadır ve tedavi edilmediği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Diğer kamburluk türlerine kötü duruş neden olurken bu türe yumuşak doku veya kemik patolojisi neden olmaktadır. Bu nedenle önemlidir.

Kamburluk Nasıl Düzelir? Tedavisi Var mı?

Kifoz derecelerine ve oluşum nedenlerine göre tedavi uygulanması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer ki derecesi çok ileri değilse kişi yanlış duruş bozukluğunu düzelterek bu durumdan kurtulabilir. Bunu düzeltmek için bazı egzersizler uygulayabilir ya da birtakım dik duruş aparatlarından yararlanabilir. Eğer ki derecesi ilerlemişse bu sefer cerrahi müdahaleler uygun görülmektedir. Bu ameliyatta doktorlar kemiklerde düzeltme yapmaktadır. Sonrasında kaslar meydana gelen güçsüzlüğün giderilmesi için ise korse ve egzersiz yöntemleri uygulanabilmektedir.

Dik Duruş Korsesi Kamburluğu Önler mi?

Dik durmaya yardımcı olan kamburluk öneyici dik duruş korseleri duruş bozukluklarının düzelmesini sağlayarak kifoz oluşumunun öne geçebilmektedir. Bu korseler sırt, bel ve omuzların dengeli bir hizaya gelmesine yardımcı olur. Böylece hem kamburluğu engeller hem de sırta meydana gelen ağrıların azalmasına destek olurlar. Cerrahi müdahale gerektirecek kadar ilerlememiş olan durumlarda kifoz korselerinden yararlanılabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar? Neden Büyür?

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar? Neden Büyür?

Pek çok kişinin merak ettiği erkeklerin memesi ne işe yarar, neden vardır ve büyümesinin sebepleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını belirteceğimiz bu yazımızda; konunun fizyolojik detayları hakkında birtakım bilgiler vereceğiz...

En Etkili Diyet Listesi ve Kürü Nedir?

En Etkili Diyet Listesi ve Kürü Nedir?

Hazırlanan etkili diyet listeleri arasında zayıflamada en etkili olan liste kişinin vücut yapısına göre tercih edilmelidir...

Saç Botoksu Nedir? Ne İşe Yarar? Saç Botoksu mu Keratin mi?

Saç Botoksu Nedir? Ne İşe Yarar? Saç Botoksu mu Keratin mi?

Saç botoksu; saç tellerinin gençleşmesini, nem kazanmasını, güçlenmesini sağlayan, dökülme problemlerinin önüne geçen, saçların canlı ve parlak görünmesine destek olan bir bakım yöntemidir...

Denizden Çıkan Sünger Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Temizlenir?

Denizden Çıkan Sünger Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Temizlenir?

Denizden çıkan sünger; su diplerinde bulunan kayalara, suda yaşayan hayvanların kabuklarına ve deniz zeminine yapışan parlak sarı, turuncu, kırmızı ya da menekşe rengi gibi renklerden oluşan çok gözenekli bir deniz canlısıdır...