yeniloji.com
Sağlık

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 13 görüntüleme

Altın çilek, anavatanı Güney Amerika Peru, Kolombiya, Venezüella ve Bolivya olan, A, A1, B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından zengin olan aynı zamanda demir, potasyum ve fosfor gibi sağlıklı bileşenlere sahip olan bir meyvedir.

Altın Çİlek Faydaları Nelerdir?

İnka eriği olarak da isimlendirilen altın çilek, şifa ve besin deposu olarak nitelendirilen bir meyve türüdür. Antioksidan açısından oldukça zengin olan altın çilek, lif bakımından da oldukça yüksek değerlere sahiptir. Genel olarak zayıflamak amacı ile kullanılan bu meyve aynı zamanda eski zamanlarda alternatif tıpta sıklıkla tercih edilmektedir. B vitamini kompleksleri açısından zengin olan bu meyve, vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına destek olmaktadır. Ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesi'nde yer alan illerimizde yetiştiriciliği yapılan altın çilek, sarı bir renge sahiptir ve çilek gibi noktalı tohumlardan oluşmaktadır. Dış yapısı yapraklar çevrilidir ve bu sayede böceklerden korunmaktadır. Eğer ki taze olarak tüketilirse vücuda oldukça faydalı etkiler sunmaktadır.

Altın çilek sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlamaktadır. İçerisinde yer alan lifler sayesinde bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlarken aynı zamanda aynı zamanda buradaki hücrelerin korunmasına da destek olur. Dünya üzerinde en lifli besinler arasında gösterilen altın çilek, vücudun yağ bağlamasını önler ve böylece sindirim sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Bu etki sayesinde kolan kanseri ve bağırsak düğümlenmesi gibi rahatsızlıkların oluşmasını da engellemektedir.

Altın Çİlek Ne İşe Yarar?

İçeriğinde bol miktarda B vitamini barındıran altın çilek vücuttaki kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Kan basıncını dengelerken aynı zamanda bu durumdan kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıkların da önlenmesini sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketildiği zaman kişinin kendini daha iyi ve sağlıklı hissetmesini sağlar. Bunun yanı sıra şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur.

Güçlü antioksidan içeriği sayesinde hücrelerin yenilenmesini sağlayan altın çilek bu etkisi sayesinde yaşlanma problemlerinin önlenmesini sağlar. Bununla birlikte kanserli hücre oluşumunun önlenmesini de sağlar. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu doğal içerikli meyve vücuttaki serbest radikallerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde meydana gelebilecek diğer hastalıkları da önler. Kemik gelişimine katkı sağlayan altın çilek aynı zamanda vücudun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesini sağlayan altın çilek, mantar ve virüs gibi bakterilerin giderilmesini sağlar. Vücuttaki asitlerin ve virüslerin giderilmesine yardımcı olan altın çilek, böbreklerde kum ve taş oluşumunu önlemektedir. Enfeksiyonel hastalıklar için doğal bir ilaç olarak kabul edilir.

Altın Çİleğin Zararları Nelerdir?

Kan basıncının düşürülmesine neden olan altın çilek, düşük tansiyon hastası olan kişiler için sakıncalı olmaktadır. Ayrıca bu meyvenin kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etki nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Gereğinden fazla çok aşırı tüketilirse ishal gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Altın Çİlek Nasıl Yenir? Nasıl TÜKetilir?

Tadı oldukça lezzetli ve şekerli olduğun için tatlıcılık sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca reçel yapımında da kullanılabilmektedir. Zayıflamak isteyen kişiler yoğurtla birlikte tüketerek sindirim sistemini hızlandırabilirler ve vücutta yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayabilirler. Meyveler kurutularak altın çilek çayı da yapılabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Marihuana Nedir? Zararları Nelerdir?

Marihuana Nedir? Zararları Nelerdir?

Marihuana; uyuşturucu bir madde olarak kullanılan, insan vücuduna etkisini kısa süre içerisinde gösterirken oldukça büyük zararlar veren bir bitki çeşididir...

Şekeri Düşüren Şeyler Nelerdir?

Şekeri Düşüren Şeyler Nelerdir?

Vücudun yeterli oranda insülin üretmemesi sonucunda vücutta kan şekerinin artması şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır...

Mürdüm Eriğinin Özellikleri, Faydaları ve Zararları

Mürdüm Eriğinin Özellikleri, Faydaları ve Zararları

Mürdüm eriği; vücut direncinin güçlendirilmesine katkı sağlayan, C vitamini başta olmak üzere çok vitamin ve mineral açısından zengin olan bir meyvedir...

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Öldürücü mü?

Domuz gribi; A tipi influenza virüsü olarak nitelendirilen, H1N1 olarak adlandırılan virüsün sebep olduğu ağır bir grip hastalığıdır...