yeniloji.com
Sağlık

Çocuklarda Lenfoma Kanseri Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Çocuklarda Lenfoma Kanseri Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 193 görüntüleme

Lenfoma; çocuklarda lösemiden sonra en fazla görülen, nedeni henüz tam olarak belirlenmemiş, Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma olmak üzere iki çeşide sahip olan bir hastalıktır.

Çocuklarda Lenfoma Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Tüm yaş gruplarında görülebilen bir hastalık olan lenfoma, daha çok erkek çocuklarında görülmektedir. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre 15 yaş altında görülen lenfoma vakalarının %75'ini erkek çocuklar oluşturmaktadır. Genel olarak erken tanı ile birlikte hastalığın iyileşmesi ve kanserin yenilmesi oldukça mümkün bir durumdur. Daha çok 5-10 yaş arası erkek çocuklarda rastlanılan lenfoma belirtileri sıklıkla benzer şekilde seyretmektedir. Fakat belirtiler hastalığın türüne, yaygınlığına, vücutta dağıldığı ya da oluşturduğu bölgeye göre farklı belirtiler gösterebilmektedir. En sık rastlanılan belirti ise çenede şişlik ve azı dişlerde dökülme olarak belirtilir.

Çocuklarda lenfoma hastalığının en belirgin özelliği çenede meydana gelen şişliktir. Enfeksiyon kaynaklı değilse, antibiyotik kullanımına rağmen devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Genel bir tanımla lenfoma belirtilerine baktığımızda ateş düşmüyorsa, boyunda, koltuk altında ve kasıklardaki lenf bezlerinde ağrısız şişlikler varsa, gece terlemeleri meydana geliyorsa, halsizlik, iştah kaybı ve kilo kaybı gözlemleniyorsa lenfomadan şüphe edilebilir. Lenf bezlerinde görülen her büyüme lenfoma değildir. Fakat göz ardı edilmemesi gerekir. Bu tarz belirtilerde hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Çocuklarda Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Çocukların bağışıklık sistemleri oldukça hassas olduğu için küçük yaşlarda farklı hastalıklara maruz kalabilirler. Genel olarak ateşlenme her çocukta görülebilen bir durumdur. Lenf kanserinin belirtileri arasında sıklıkla yer alan ateş, çocuklarda da kendini bu şekilde belli etmektedir. Eğer ateş 7 günden fazla sürüyorsa ve bunun yanında gece terlemeleri görülüyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Hatta bu bir hatalık süreci 5 gün olarak da ortalama bazda sunabiliriz.

Belirtilerin erkenden fark edilmesi ve tedaviye başlanması iyileşme olasılığını ve oranını yüksek oranda arttırmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte lenfoma hastası çocukların ömrünün birkaç yıl uzatılması değil, yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmesi amaçlanmaktadır. Erken teşhis oldukça önemlidir ve ebeveynlere bu konuda büyük görev düşmektedir. Çocuklarınızda normal olmayan belirtiler görüyorsanız; ateş, şişlik gibi şeyler varsa kesinlikle uzman bir hekime danışınız.

Lenfoma Türleri Nelerdir? Çeşitleri ve Özellikleri

Sık karşılaşılan bir hastalık olan lenfoma çeşitleri hodgkin lenfoma ve hodgkin dışı lenfoma olmak üzere iki şekilde ele alınmaktadır. Hodgkin lenfoma, tedaviye olumlu yanıt verme açısından diğer türlere göre daha iyi huyludur. Lenf düğümlerinde ve dokularında meydana gelen hodgkin dışı lenfoma ise dolaşım sistemi ile mide ve bağırsak başta olmak üzere diğer organlara da sıçrayabilir. Bu nedenle diğer türlere göre tedavi edilmesi daha zordur. Fakat belirtildiği üzere erken teşhis ile kanser hastalığından kurtulmak mümkün olacaktır.

Lenfoma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lenfoma hastalığının tedavisi, birtakım ilaçların birleştirilmesi ile kemoterapi şeklinde uygulanmaktadır. Bunların yanında radyoterapi, immünoterapi, aktif gözleme gibi tedaviler de uygulanmaktadır. Tekrarlayan ve tedaviye direnç gösteren vakalarda kök hücre nakli ve akıllı ilaçlar kullanılabilmektedir. Hastalığın ilerleme durumuna ve evresine göre uygulanacak olan tedavi değişkenlik gösterebilir. Buna yalnız uzman doktorlar karar verir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bonzai Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Bonzai Kullanan Nasıl Anlaşılır?

Bonzai, öldürücü etkiye sahip olan bir tür uyuşturucu maddesidir ve son dönemlerde birçok insan bu madde nedeniyle hayatını kaybetmektedir...

Kortizon Nedir, Ne Demek? Ne İçin Kullanılır? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon Nedir, Ne Demek? Ne İçin Kullanılır? Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon; vücutta iltihaplanmayı önleyen, böbrek üstü bezler tarafından üretilen, birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılan bir hormondur...

Aşure Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Aşure Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Aşure; yaklaşık olarak 15 malzeme ile yapılan kuru baklagiller, kuru yemişler ve meyvelerden yapılan, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan bir tatlı çeşididir...

Yüz Nasıl Zayıflar? Yüz Nasıl İncelir?

Yüz Nasıl Zayıflar? Yüz Nasıl İncelir?

Yüz bölgesinin zayıflaması için, yüz jimnastiği ve çeşitli yüz egzersizleri uygulanabilir...