yeniloji.com
Diyet

Yoga Diyeti Nedir? Yoga ile Kilo Verilir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Yoga Diyeti Nedir? Yoga ile Kilo Verilir mi?
Yeniloji 141 görüntüleme

Yoga diyeti; 14 günlük bir beslenme programı ile birlikte hem metabolizmanın hızlanması hem de toksinlerin atılması gibi etkiler meydana getirerek sağlıklı kilo vermeyi sağlamaktadır.

Yoga Diyeti Nedir Ne Demek?

Yoga diyetinde doğru duruş teknikleri ve doğru nefes alma egzersizleri ile birlikte metabolizmanın düzenlenmesini sağlamak, buna bağlı olarak sağlıklı ve kalıcı zayıflamak mümkün hale gelmektedir. Stresin azalmasına yardımcı olan yoga, düzenli beslenme alışkanlığının kazanılması ile birlikte kalıcı yağ yakımının gerçekleşmesini sağlamaktadır. Stres, sıkıntı ya da üzüntü gibi duygular daha fazla yemek yeme isteği meydana getirmektedir. Bu durum ruhsal dalgalanmalar kortizol hormonunun yükseltir ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Metabolizmanın yavaşlaması ile kilo alımı paralel olarak ilerler.

Yoga diyeti, stresin azalmasına ve buna bağlı olarak metabolizmanın dengelenmesine kilo vermenin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Nefes odaklı bir çalışma olan yoga vücutta rahatlama etkisi ile birlikte hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın korunmasına destek olmaktadır. Bilinçsel rahatlama sayesinde beyniniz olumlu yönde düşünmeye başlar. Bu kan basıncının düşmesi ile birlikte, hormonal denge sağlanır ve karın yağlarının erimesi gerçekleşir. Bu nedenle duygusal yemek yeme alışkanlığından kaçınmanız gerekir. Yoga diyeti kişinin duygusal ve bilinçsel rahatlamasına bağlı olarak beslenme düzeninin oluşturulması ile gerçekleşmektedir.

Yoga Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücudun rahatlamasına yardımcı olan bir spor olan yoga, beslenme tarzına önem vermektedir. Yoga diyetin tüketilen yiyecek özellikle kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri içeren, aynı zamanda A, C, K, E vitamin barındıran ve yüksek oranda lif ve folik asit değerlerine sahip koyu renkli sebzelerin tüketimine dayanmaktadır. Vücudun çok fazla uyarılmasına neden olan sarımsak, soğan, acı biber gibi besinlerin tüketilmesi önerilmemektedir. Bunun yanında lahana, mantar ve bezelye gibi gaz yapan yiyeceklerin tüketimine de yer verilmemektedir. Çünkü yoga yaparken duruş ve oturuş gibi egzersizler de vücudun rahat olması gerekmektedir.

Yoga diyetinde beyaz ekmek ve beyaz pirinç yerine, tam buğday, çavdar, yulaf gibi ekmeklerin ve esmer pirincin tüketilmesi önerilmektedir. Bu gıdalar E ve B vitaminleri açısından zengindir ve aynı zamanda uzun süre tokluk sağlamaktadırlar. Bu etki daha az yemek tüketimini beraberinde getirir ve kilo vermeyi sağlar.

Protein olarak maş fasulyesi, sarı bezelye, soya filizi ve mercimek tüketimi sağlanabilir. Bu baklagillerin haşlanarak tüketilmesi önerilmektedir. Yoga diyetinde tatlı baharatların tüketimine yer verilmektedir. Kimyon, kakule, zencefil, fesleğen gibi baharatlar tüketilmektedir. Aynı zamanda bu diyette yoğurt ve süt tüketimi, bol miktarda su içilmesi, yeşil çay gibi bitkisel içeceklerin tüketilmesi önerilmektedir.

Yoga Diyeti ile Kilo Verilir mi?

Kalıcı olarak yağ yakımının sağlanmasına yardımcı olan yoga diyeti, hem şişkinlik, ödem gibi problemlerin çözülmesine hem de hazımsızlık ve gaz gibi sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli ve sağlıklı beslenme gerektiren bu egzersizler metabolizmanın dengelenmesine destek olur. Böylece kısa süre içerisinde etkili zayıflama oluşturur.

Yoga Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir beslenme programı olan yoga diyeti insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Sağlıklı yağların tüketilmesini gerekli kılan bu diyette et tüketimine de izin verilir. Fakat et yemeklerinde yağ kullanılması önerilmemektedir. Hem kalp ve damar sağlığını, hem sindirimsel problemlerin giderilmesini hem de sağlıklı zayıflamanın gerçekleşmesini sağlamaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verdirir mi? Zararları Var mı?

Zencefil Suyunun Faydaları Nelerdir? Kilo Verdirir mi? Zararları Var mı?

Zencefil suyu; antioksidan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bir bitkisel karışımdır...

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 saat aç kalınan diyet; intermittent fasting ismi ile bilinen ve aynı zamanda aralıklı oruç diyeti olarak da nitelendirilen bir kilo verme yöntemidir...

Yün Korsenin Faydaları Nelerdir? Göbek Eritir mi?

Yün Korsenin Faydaları Nelerdir? Göbek Eritir mi?

Yün korseler vücudun sıcak kalmasını sağlayarak özellikle bel bölgesinde fıtık ya da ağrı gibi problemlerin giderilmesi için kullanılan bir korse çeşididir...

Termal Korse Zayıflatırmı? Termal Korse ile Yağ Yakma

Termal Korse Zayıflatırmı? Termal Korse ile Yağ Yakma

Termal korse; vücut ile temas sağladığı zaman ısı meydana getirir ve bunun birlikte yağ yakımının gerçekleşmesini, hızlanmasını sağlar...