yeniloji.com
Beslenme

Sezgisel Beslenme Nedir? Intuitive Eating Nasıl Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Sezgisel Beslenme Nedir? Intuitive Eating Nasıl Olur?
Yeniloji 2318 görüntüleme

Sezgisel beslenme; vücudun doğal bir şekilde açlık tokluk sinyal verdiği etkiye göre beslenme yani tokluk ve açlık uyumuna bağlı olarak yemek yeme şekline verilen isimdir.

Sezgisel Beslenme Nedir, Ne Demek?

Diğer bir ismi ile intuitive eating olarak nitelendirilen sezgisel beslenme, kısıtlayıcı diyet uygulamaları yerine anti diyet bir etki yaratarak kişinin dengeli ve düzenli yemek yemesine yardımcı olan bir yöntemdir. Bu beslenme yöntemini uygulayanlar sanki diyet yapıyormuş gibi değil tam aksine vücudun isteği doğrultusunda yemek tüketimi gerçekleştirmektedir. Bu beslenme şeklinde ama ön yargıları kaldırmak ve beslenme konusunda takıntıların giderilmesini sağlamaktır. Bu beslenme yöntemi sayesinde kişi sadece ihtiyaçları doğrultusunda yemek yemektedir. Böylece aşırı tüketim ortadan kalkar ve bu da sağlıklı kilo veriminin gerçekleşmesine etken olur.

Sezgisel beslenme; programlı bir diyetten ziyade, bilinçli bir şekilde kişinin isteğine ve vücudunun ihtiyacına bağlı olarak gerçekleştirilen yemek yeme alışkanlığıdır.

Normal diyetlerden oldukça farklı olan içgüdüsel beslenmede acıkmak metabolik bir durumdur. Vücut tüketilen besinleri tüketir ve sonrasında mide boşaldığı zaman beyine sinyal göndererek kişide açlık duygusu meydana getirir. Açlığı gidermek için ise, sağlıklı yiyecekleri tüketmeli ve aşırıya kaçmamalısınız. Metabolizma enerjisi için gerekli olanı tüketmek gerekir. Her besini tüketebilirsiniz fakat asıl olarak ölçülü yemektir.

Intuitive Eating Nasıl Olur?

Kilo vermek için uygulanan diyet programları genel olarak kalıplaşmış şekildedir. Pek çoğu kişinin aç kalmasını sağlayan yöntemlerdir. Intuitive eating ise tamamen kişinin kendi iradesine bağlı olarak bir kilo verme yöntemidir. Vücudun doğal bir şekilde gerçekleştirdiği sezgilere bağlı olarak uygulanan bir beslenme yöntemi olan intuitive eating kişinin karnı acıktığı zaman yemek yemesini ve tok hissettiğinde yemeyi bırakması gerektiğini savunur. Bu diyette amaç metabolizmanın doğal işleyişine uyum sağlamak ve belli bir kalıba sokmaya çalışan diyetlerin zorluğundan kurtulmaktır.

Sezgisel beslenmede kişinin hangi saatte ne yemesi gerektiği belli değildir. Acıkma gerçekleştiğinde yemek yenmektedir. Üstelik besin kısıtlaması da yoktur. Fakat kalorisi yüksek, yağlı ve kilo yapan yiyecekler belli oranlarda tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmaması gerekir. Her insanın metabolizma hızı farklıdır. Bu nedenle her diyet herkes için uygun değildir. Fakat içgüdüsel beslenme hemen herkes için etkili olabilmektedir.

İçgüdüsel Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

Bu beslenme yöntemi asıl olarak fiziksel açlık ile duygusal açlığı birbirinden ayırılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde kişinin hayatı boyunca dengeli beslenmesine katkı sağlamaktadır. Kişinin kendi iradesi ile açlığını ve tokluğunu takip etmesi, ne yemesi gerektiğine karar vermesi anlamını taşır. Açlık, vücudun oluşturmuş olduğu biyolojik bir dürtüdür. Yavaş yavaş oluşur ve birtakım belirtiler meydana gelir. Açlık oluştuğu zaman yemek yenmesi gerekir. Sezgisel beslenme faydalarına baktığımızda açlık meydana geldiğinde kişinin sadece ihtiyacı kadar tükettiğini görmekteyiz. Bu özelliği bakımından hem birtakım fiziksel rahatsızlıkların önlenmesi hem de psikolojik olarak pek çok hastalığın engellenmesi gibi etkileri söz konusu olmaktadır.

Sezgisel Beslenme Yapanlar ve Yorumlar

Son yıllarda kilo vermek için içgüdüsel beslenme uygulayanları görmekteyiz. Bir diyetten ziyade beslenme biçiminin şekillenmesi olarak nitelendirilen sezgisel beslenme yorumlarını incelediğimizde pek çok kişinin faydalı etkiler gördüğünü nitelendirebiliriz. Eğer ki diyet yapmakta zorlanıyorsanız ve kilo vermeniz gerekiyorsa sizler de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yemekten Sonra Şişkinlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yemekten Sonra Şişkinlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yemekten sonra şişkinlik; hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, mide şişkinliği ya da karın şişkinliği olarak karşımıza çıkan, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşan bir durumdur...

İngiliz Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kullananlar, Kullanımı ve Fiyatı

İngiliz Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kullananlar, Kullanımı ve Fiyatı

İngiliz tuzu; magnezyum sülfat olarak tanımlanan, kimyasal bir oluşumdur...