yeniloji.com
Sağlık

Ozon Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Ozon Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 2416 görüntüleme

Ozon yağı; antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığı için etkili ve aynı zamanda sivilce, akne gibi problemlerinde giderilmesinde faydalı olan, gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olan bir karışımdır.

Ozon Yağı Nasıl Yapılır?

Ozon havada gaz olarak dolaşan bir maddedir. Bu yağı oluşturmak için saf olarak bulunan zeytinyağı, susam yağı, jojoba yağı ve buğday yağlarının karışımları ile elde edilmektedir. Bu yağların en saff hallerinde ozon bulunmaktadır. Bu etki fotosentez ile ortaya çıkmaktadır. Bu sayede ozon yağı yapımına hazır olur. Zeytinyağının içerisindeki ozon, zaman içerisinde koyulaşarak jel kıvamını almaktadır. Ciltteki her türlü deforme ya da sivilce akne gibi rahatsızlıkların tedavisi için kullanılabilmektedir.

Ozon yağı hem ciltteki problemlerin giderilmesi hem de genel vücut sağlığında meydana getirmiş olduğu faydalı etkiler ile bilinmektedir.

Çok eski zamanlarda ozon yağı tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Zaman içerisinde faydaları sayesinde pek çok kişi tarafından tanınmış ve kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra cilt üzerindeki etkileri fark edilmiş ve genel olarak bu alanda kullanılmaya başlanmıştır. Ağırlıklı olarak zeytinyağı olsa da içinde aynı zamanda farklı bitkisel yağlar da destekleyici olarak bulunmaktadır.

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal bitkisel yağlardan elde edilen ozon yağının faydalarını şu şekilde belirtmek mümkündür:

  • Karaciğerde meydana gelen yağlanmalar ya da hasarla sonucunda ciltte kızarıklık ve sivilce oluşumu meydana gelmektedir. Ciltteki kiri ve yağı ortadan kaldıramaya yardımcı olan ozon yağı içerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde ciltte iyileştirici etki meydana getirmektedir.
  • Cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olan ve tıkanan gözeneklerin açılmasına destek olan bu doğal yağ aynı zamanda egzama gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Cilt renginin eşitlenmesine yardımcı olur.
  • Düzenli ve etkili bir şekilde kullanıldığı zaman selülitleri gidermeye ve selülit oluşumlarının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta yaşlanma karşıtı etki meydana getirir ve kırışıklıkların azalmasın destek olur. Bu etkileri kan akışındaki hızlanma sonucunda hücrelerin yenilenmesine ve onarılmasına katkı sağlayarak gerçekleştirir.
  • Ozon yağı saç sağlığı içinde faydalıdır. Saçtaki kepek probleminin çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Genel olarak cilt sağlığı alanındaki faydaları ile bilinse de ozon yağı iltihaplı ağız uçuklarını ve diş eti rahatsızlarını iyileştirme konusunda etkilidir. Üst solunum yollarında meydana gelen öksürük ve buna bağlı olarak gelişen göğüs ağrısının, iltihabının giderilmesine de katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra romatizma ve kemik, eklem sağlığı için de kullanılmaktadır. Ozon yağı pek çok alanda fayda sağlamaktadır.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır? Yüze Sürülür mü?

Cildin yenilenmesine yardımcı olan ozon yağı, yüze sürülebilmektedir. Fakat aldığınız yağı kesinlikle doğal ve orijinal olması gerekmektedir. Uygulama sırasında cildinizde herhangi bir makyaj kalıntısının olmamasına dikkat ediniz. Yüzünüze sürerek parmak uçlarınızla hafifi dokunuşlar ve masaj yaparak yedirmeye özen gösteriniz. Eğer ki saçlarınıza uygulayacaksanız saçların temiz olmasına dikkat ediniz. Saç diplerinize hafifçe masaj yaparak sürünüz. Daha sonra 1 saat bekletiniz ve ardından saçlarınızı yıkayınız. Kullanımı oldukça basit ve pratik olan bu yağ ile cilt problemlerinizin üzerinden gelebilirsiniz. Bu kremi kullanırken güneş ışığına maruz kalmayınız. Gece yatmadan ya da akşam saatlerinde sürmek daha etkili olacaktır.

Ozon yağı Kullananlar ve Yorumlar

Günümüzde pek çok kişi ozon yağı kullanımı sayesinde akne, sivilce gibi problemlerden kurtulduğunu belirmektedir. Genel olarak ozon yağı yorumları olumlu şekildedir. Yan etkisi bulunmamakla birlikte ciddi sivilce problemlerine sahipseniz mutlaka öncesinde doktora gidiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Sulanır? Nasıl Yetiştirilir?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Sulanır? Nasıl Yetiştirilir?

Orkide bakımı; diğer çiçeklere göre daha fazla özen isteyen detaylardan oluşmaktadır...

Mısır Şurubu Nedir? Neden Yapılır? Mısır Şurubunun Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Mısır Şurubu Nedir? Neden Yapılır? Mısır Şurubunun Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Mısır şurubu; mısır nişastasından elde edilen ve şekere alternatif olarak kullanılan ürün olarak isimlendirilmektedir...

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?

Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?

Taze kayısıların özel teknikler ile kurutulması şeklinde elde edilen kuru kayısı, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin değerlere sahip bir besindir...

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz Börülcesi Nedir? Faydaları, Tarifi, Fiyatı

Deniz börülcesi; vücuttaki iltihapların giderilmesine katkı sağlayan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve en tuzlu bitki olarak nitelendirilen bir besindir...