yeniloji.com
Sağlık

Sade Soda Faydaları, Kalorisi ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Sade Soda Faydaları, Kalorisi ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?
Yeniloji 14 görüntüleme

Hazımsızlık şikayetleri için yemek sonrasında sıklıkla tercih edilen sade soda, içerisinde karbondioksit gazı barındıran sıvıya verilen isimdir. Faydaları, kalorisi ve zararları yanı sıra zayıflamaya olan etkileri çok fazla merak edilmektedir.

Sade Soda Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan sade soda, içerisinde yer alan asit sayesinde toksinlerin çoğalmasını önleyen bir etkiye sahiptir. İdrar yolu ile toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. İçerisinde karbondioksit barındıran sade soda kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Zihin açıcı etkisi bulunan ve kronik yorgunluk problemlerinin giderilmesine destek olan bu içecek aynı zamanda sinir hücrelerinin daha aktif olmasını sağlar. İleri yaşlarda meydana gelebilecek unutkanlık problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Kan hücrelerinin aktif hale gelmesini sağlayan sade soda kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon hastaları için faydalı olabileceği belirtilmektedir. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan bu içecek kalp sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine destek olmaktadır. Damarlarda toksin birikmesini önlemektedir. Sülfat, bikarbonat iyonları içeren sade soda vücuttaki yağı metabolize etmektedir. Bu özelliği sayesinde yağ yakmaya yardımcı olur ve kilo kaybının gerçekleşmesine katkı sağlar. İçerisindeki sülfat aynı zamanda pankreasta amilaz ve lipaz enzimlerinin üretilmesine destek olduğu için şişkinlik ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesini de sağlamaktadır.

Silisyum parçacıklarının kaynağı olarak ifade edilen sodanın cilde faydaları da bulunmaktadır. Cildin daha güzel ve taze görünmesini sağlamaktadır. İnsan derisinde kolajen üretiminin desteklenmesini sağlayan sade soda kırışıklıkların giderilmesini sağlarken aynı zamanda koyu renklerin giderilmesini de sağlamaktadır. Cildin daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

Sade Sodanın Zararları Nelerdir?

İçerisinde sodyum bulunan sade sodanın zararları aşırı tüketim ile meydana gelebilmektedir. Tuz içeriği nedeniyle gereğinden fazla tüketilmesi böbrek hastalıklarına ve mide ülserine neden olabilmektedir. Vücuda fazla sodyum alırsanız idrar yolu ile kalsiyum atımı hızlanmaktadır. Bu da kemik erimesi gibi rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Kalp, tansiyon ve böbrek hastalarının tüketmemesi gerekir. Normal kiloda olan bireyler günde 2 defa tüketim sağlayabilir. Magnezyum ve kalsiyum içeriği düşük, sodyum oranı yüksek sodaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Sade Sodanın Kalorisi Ne Kadar?

Günümüzde sodaları pek çok çeşidi bulunmaktadır. Sade sodanın kalorisi 0'dır. Yani içildiği zaman herhangi bir kalori alımına sebep olmamaktadır. Meyveli soda için ise bu durum farklıdır. 1 şişe meyveli sodanın kalorisi 94,1'dir. 1 su bardağı miktarının ise 75 kalori değeri bulunmaktadır. Sade soda bu konuda daha sağlıklı olarak nitelendirilmektedir. Çoğu kişi bir tat aradığı için meyveli olanları da tercih etmektedir.

Sade Soda Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Vücuttaki kalori alımının düşürülmesine yardımcı olan sade soda kilo verdirir mi sorusunun cevabı uzmanlarda tarafından olumlu olarak cevaplandırılmaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan bu içecek metabolizmanın hızlandırılmasına destek olur. Bu özelliği sayesinde zayıflama konusunda oldukça etkili sonuçlar meydana getirebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB hastalığı; obsesif kompulsif bozukluk olarak isimlendirilen, obsesyon olarak tanımlanan sürekli tekrarlayan düşüncelerin oluşması ve buna bağlı olarak sürekli tekrarlayan davranışların karakterize edilmesi şeklinde tanımlanan bir hastalık çeşididir...

Aksöğüt Ağrı Kremi Nedir? Ağrı Keser mi? Kullananlar, Faydaları ve Zararları

Aksöğüt Ağrı Kremi Nedir? Ağrı Keser mi? Kullananlar, Faydaları ve Zararları

Aksöğüt ağrı kremi; söğüt ağacının kabuklarından elde edilen, kronik ve eklem ağrılarda şifalı etkiler meydana getiren, yaklaşık olarak M...

Sigarayı Bırakmak İsteyenler Ne Yapmalı? Kesin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Sigarayı Bırakmak İsteyenler Ne Yapmalı? Kesin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Sigaranın zarları sürekli olarak her yerde belirtilirken insanlar, sigarayı bırakmak isteyenler ne yapmalı sorusuna çözüm yöntemleri bularak yanıt aramaktadırlar...

Pirinç Yutarak Zayıflamak Zararlımı? Pirinç Yutmak Kilo Verdirir mi?

Pirinç Yutarak Zayıflamak Zararlımı? Pirinç Yutmak Kilo Verdirir mi?

Çok büyük bir efor sarf etmeden kilo vermek isteyen kişiler pirinç yutarak zayıflama işlemini uygulamaktadır...