yeniloji.com
Beslenme

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir? Neye Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Matsutake Mantarı Nerede Yetişir? Neye Yarar?
Yeniloji 2870 görüntüleme

Matsutake mantarı; protein değeri oldukça yüksek olan bir besindir ve çam ağaçlarının dibinde yetiştiği için çam mantarı olarak da nitelendirilmektedir.

Matsutake Mantarı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Japon mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan matsutake mantarı, kırmızı çam ağaçlarının diplerinde yetişmektedir. İçerisinde yer alan besin değerleri sayesinde trüf mantarından sonra dünyada en pahalı mantar olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde yer alan Sedir ormanlarında bol bol bulunan bu mantar, Japonya'ya da ihraç edilmektedir. Çam ağaçlarının dibinde yetişmesinden dolayı aromatik bir kokuya sahiptir. Özellikleri bakımından zamanında Japonya'da krallar ve saraylar tarafından tüketile matsutake mantarı aynı zamanda uzun yaşamın sırrı olarak da gösterilmektedir.

Yapılan birtakım bilimsel araştırmalara göre matsutake mantarı hücre yenileyici özelliğe sahiptir ve böylece vücutta hücre onarımı meydana getirmektedir.

Vücuttaki hücrelerin anormal çoğalması sonucunda meydana gelen kanser hastalığının önlenmesi konusunda etkili olduğu belirtilen matsutake mantarı, aynı zamanda sağlıklı beslenme için de idealdir. İçeriğine baktığımız zaman B vitamini, D vitamini, bakır, protein, potasyum, selenyum ve çinko gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olduğunu görmekteyiz. Bağışıklık sistemimin desteklenmesine yardımcı olan bu doğal mantar aynı zamanda sinir sistemini iyileştirir ve kalp sağlığı problemlerinin giderilmesine destek olur.

Matsutake Mantarı Neye Yarar? Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan matsutake mantarının faydaları sağlık açısından önem teşkil etmektedir. Bu doğal besinin yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Matsutake mantarı vücut için pek çok faydayı bir arada sağlamaktadır. Sinir hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak çocuklarda dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu gibi problemlerin yaşanmasını önlemektedir. Ayrıca bununla birlikte kas ve kemik gelişimde de etkili olduğu bilinmektedir. Romatizmal rahatsızlıkları olan kişiler için etkilidir.

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir?

Ülkemizde en kaliteli matsutake mantarı Fethiye ve Antalya Söğütcuması'nda yetişmektedir. Sedir ağaçlarının altında yetişen bu besin, Japoya'ya ihraç edilmektedir. Toplanma dönemi ekim ayında başlar ve aralık sonuna kadar devam eder. Sedir ağaçları ülkemizde Muğla ve Fethiye'den başlayarak Kahramanmaraş'a kadar uzanmaktadır. Mantar genel olarak buralardaki yöre halkı tarafından toplanmaktadır.

Matsutake Mantarının Fiyatı Ne Kadar?

Dünya üzerinde en pahalı ikinci mantar olarak nitelendirilen matsutake mantarının fiyatı oldukça pahalıdır. Her yerde bulunmayan ve belli bölgelerde yetişen bu mantar ihraç edildiğinde ülkemizde önemli bir katkı bulunmaktadır. Mantarın boyu büyüdükçe fiyatının arttığı belirtilmektedir. Ayrıca yıpranmışlık düzeyi de fiyatını belirleyen değerler arasındadır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Siyah Sarımsak Neye İyi Gelir? Zararları Nelerdir? Siyah Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

Siyah Sarımsak Neye İyi Gelir? Zararları Nelerdir? Siyah Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

Siyah sarımsak; beyaz sarımsağın 30-60 derece sıcaklıkta 60 gün bekletilmesi sonucu elde edilir ve vitamin, mineral açısından oldukça yüksek değerlere sahiptir...

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir? Neye Yarar?

Matsutake Mantarı Nerede Yetişir? Neye Yarar?

Matsutake mantarı; protein değeri oldukça yüksek olan bir besindir ve çam ağaçlarının dibinde yetiştiği için çam mantarı olarak da nitelendirilmektedir...