yeniloji.com
Beslenme

Mor Ekmek Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriğinde Neler Var?

Henüz yorum yazılmadı
Mor Ekmek Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriğinde Neler Var?
Yeniloji 16 görüntüleme

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz mor ekmek nedir, tarifi, nasıl yapılır diye oldukça merak edilen bir besindir. Bağışıklık güçlendirici etkisi ile bilinen bu ekmek, gerek tadı gerek içeriği gerekse görünüşü olarak diğer ekmeklerden oldukça farklıdır.

Mor Ekmek Nedir? İçeriğinde Neler Var?

Japonya'da zorunlu olarak üretimi gerçekleştirilen mor ekmek son zamanlarda Türkiye'de de tüketilmeye başlanmıştır. Malatya'da üretilen bu ekmek insanlar tarafından büyük ilgi görmektedir. 100 gram mor ekmeğin içerisinde %2,5 oranında antosiyanin bulunmaktadır. Antosiyanin insan sağlığı için oldukça önemli ve değerlidir. Her insanın kanında yaklaşık olarak günlük 2,5 oranında antosiyanin bulunması gerekmektedir.

Diyabet ve tansiyon gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen mor ekmek tamamen doğal bir içerikten elde edilmektedir ve pek çok faydası bulunmaktadır.

Mor ekmeğin içeriğine baktığımızda yaban mersini, vişne, patlıcan, kırmızı dut ve kırmızı soğan gibi besinler bulunmaktadır. Bu besinlerin harmanlanması ile birlikte elde edilen mor renk ekmeğin görünüşünü oluşturmaktadır. Normal ekmeklere göre vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu ekmek tat olarak da farklılık içermektedir. Gliserin etkisi %20 oranında daha da düşüktür.

Tamamen doğal bir içeriğe sahip olan mor ekmek, herhangi bir kimyasal madde içermemektedir. İçerisinde sebzelerdeki antosiyanin mormiks isimli bir madde meydana gelir. Bu ekmeğin rengini oluşturan yapı olarak nitelendirilmektedir. Ekşi mayalar ile tadı daha da lezzetli hale getirilebilir. Ayrıca buğday unu ile hazırlayarak içeriği daha da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Mor Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

Doğal bir içerikten meydana gelen mor ekmek, özellikle şeker hastalığı için oldukça faydalıdır. Diyabet hastalığın vücutta şekeri kontrol eden insülin hormonu az ya da hiç salgılanmaz. bu da şekerin direkt olarak kana karışmasına neden olur. Bu durum kontrol edilmezse oldukça tehlikeli sonuçlar meydana getirmektedir. Mor ekmek kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır. Şekerin kana hızlı bir şekilde karışmasını engellemektedir. Şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır.

Antioksidan açısından oldukça zengin bir besin olan mor ekmek hem bağışıklığın güçlenmesini hem de detoks etkisinin oluşmasını sağlamaktadır. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan bu ekmek toksin maddelerin de dışarı atılmasına destek olur. Kanser riskinin oluşumunu azaltmaktadır. Karaciğerin işlevselliğini arttıran mor ekmek aynı zamanda kalp sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bunların yanında organların çok daha rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Mor Ekmek Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu ekmeği hazırlamak için öncelikle ön maya gereklidir. Ön maya malzemeleri 30 gram ekşi maya, 30 gram un ve 30 gram sudur. Ekmeği hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 90 gram ekşi maya, 200 gram beyaz un, 50 gram miktarında sarı sert buğday unu, 280 gram havuç suyu ve 7 gram kadar tuz gereklidir. Mor havuç suyu için ise; 2 adet mor havuç ve 1 büyük bardak su gereklidir.

Mor ekmeğin yapılışı için öncelikle havuçları rendeleyin ve üzerine suyu katıp kaynatınız. Yaklaşık olarak 20-25 dk kaynatıp ocaktan alınız ve soğumaya bırakınız. Ekşi mayayı dolaptan çıkardıktan sonra 4 saat bekletiniz. Un, havuç suyu ve mayayı karıştırınız ve yaklaşık olarak 20 dakika yoğurunuz. Daha sonra üzerini kapatıp dinlenmeye bırakınız. Sonra üzerine tuz ekleyiniz. Hamuru bir kaba alın ve zarf şeklinde katlayın. Bu işlemi 4 kez tekrarlayın ve sonra mayaladığınız yere geri alın. Burada 24 saat bekletiniz. Daha sonra fırında 250 derece sıcaklıkta pişirin. Ekmek çıktıktan sonra bir süre soğuması için bekleyiniz. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz.

Mor Ekmek Kullananlar ve Yorumlar

Bağışıklığı güçlendirici etkisi ve tadı sayesinde pek çok kişi tarafından tüketilen mor ekmek yorumları genel olarak olumludur. Tüketimi her geçen artmaktadır. Sizler de evinizde yapabilir ya da satan yerlerden alabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflama İğnesi Nedir? Faydaları, Zararları, Fiyatı

Zayıflama İğnesi Nedir? Faydaları, Zararları, Fiyatı

Zayıflama iğnesi; HCG diyeti olarak adlandırılan, 1945 yılında bulunmuş ve günümüzde obezitenin kontrol edilmesi için uygulanan bir kilo verme yöntemidir...

Hızlı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Hızlı zayıflamak için; sağlıklı ve düşük kalorili beslenmenin yanında aynı zamanda egzersiz ve spor yapılmalıdır...

Sebze Suyu Nasıl Sıkılır? Faydaları Nelerdir?

Sebze Suyu Nasıl Sıkılır? Faydaları Nelerdir?

Sebze suyu; vücudun toksin maddelerden arınmasını sağlar ve aynı zamanda karaciğere destek olur...

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Kadınlar İçin Evde Spor Programı ve Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Spor yapmaya fırsat bulamayan kadınlar için evde spor programı uygulamak kilo vermeye yardımcı olacaktır...