yeniloji.com
Bakım

Çabuk Yağlanan Saçlar için Ne Yapılmalı? Şampuan, Maske ve Bakım Önerileri

Henüz yorum yazılmadı
Çabuk Yağlanan Saçlar için Ne Yapılmalı? Şampuan, Maske ve Bakım Önerileri
Yeniloji 20 görüntüleme

Aşırı yağlanan saçlara sahipseniz eğer bu sizleri gün içerisinde oldukça zorlar. Saçlarınızı yıkamanıza rağmen henüz birkaç saate kadar yağnıyorsa, yağlı bir saç derisine sahipseniz eğer, çabuk yağlanan saçlar için önereceğimiz şampuan, maske ve birtakım bakım önerileri için yazımızı okumaya devam ediniz.

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Hem kadınlarda hemde erkeklerde meydana gelen çabuk yağlanan saçlar hem yaz hem de kış aylarında zahmetli olmaktadır. Yağlı saçlara çözüm amacı ile sizlere birtakım doğal yöntemler sunabiliriz:

Sirkeli Su: Çabuk yağlanan saçlara sahip kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olan sirkeli su, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkili sonuçlar vermektedir. Hem saçın yağlanmasını geciktirir hem de kepek gibi saç problemleri ile başa çıkar. Bu yöntemi uygulamadan önce saçlarınızı güzelce yıkayınız ve durulayınız. Daha sonra 500 ml. suyun içerisine 4-5 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyip yaklaşık olarak 5 dakika bekletiniz. Daha sonra saf su ile tekrardan durulayınız. Bu işlemi haftada 2-3 defa uygulayarak etkili sonuç alabilirsiniz.

Lavantalı Su: Yağlı ve hassas saç derisi için oldukça etkili lavanta suyu, saçların daha geç yağlanmasına ve saç dersinin sebum dengesine yardımcı olur. Bu kürü saça uygulamak için Bir tutam kuru ya da taze lavantayı alıp, orta boy bir tencereye koyunuz. Tencereye su koyup altını açınız ve yaklaşık olarak 8-10 dakika kaynatınız. Rengi koyu bir hal almaya başlayınca ocaktan alınız ve lavantaları süzüp suyunun kurumasını bekleyiniz. Su ılık hale geldiğinde saçınızın dibinden ucunda doğru sürünüz. Dilerseniz bir sprey şişesi ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Saçınızı bu şekilde 30 dakika bekletiniz. Lavanta suyu saç dökülmesi ve yağlanması gibi pek çok soruna çözüm olmaktadır.

Biberiye ve Kekik Karışımı: Saç köklerinin ferahlamasını ve yağlanma probleminin giderilmesini sağlayan kekik ve biberiye karışımının yapımı oldukça basittir. Bir miktar kuru biberiye ve bir tatlı kaşığı miktarında kekiği bir su bardağına koyunuz ve üzerine kaynatılmış su ekleyiniz. 10 dakika demlemesini bekletildikten sonra süzünüz. Elde edilen karışımı saçlarınıza güzelce sıkınız. 20-30 dakika beklettikten sonra durulayınız. Haftada 1-2 defa uyguladığınızda etkisini görebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumu doğal çözümlerinde yanı sıra karbonatlu su, yoğurt ve yumurta karışımı, aloe vera ve limon karışımı yağlanan saçlar için kür olarak tavsiye edilebilir.

Çabuk Yağlanan Saçlar için Şampuan Önerileri

Eğer saçlarınız çok yağlıysa, yağlanmaya eğimliyse ve yıkandıktan hemen sonra hızlı bir şekilde yağlanıyorsa şampuan tercihlerinize dikkat etmelisiniz. Yağlı saçlar için en iyi şampuan markası olarak pek çok ürün sayılabilir. Fakat her şampuanın her saç derisinde etkisi farklıdır. Bundan dolayı şampuanları deneyimleyerek ve yorumlarını okuyarak kara vermelisiniz. Bitkisel içerikli yağlanma karşıtı şampuanlar tercih edebilirsiniz. Fakat saçlarınızı sık sık yıkayıp daha fazla yağlanmasına neden olmayınız.

Yağlı Saçlar için Maske Yapımı

Sizlere yağlı saçlar için evde maske şeklinde uygulayabileceğiniz birtakım doğal tariflerden bahsetmek isteriz:

Limon maskesi: Saçtaki yağın arındırılması ve pek çok saç sorunun çözülmesi için etkili olan limon, asidik yapısı, vitamin ve mineral açısından zengin olması sayesinde kafa derisinde PH dengesi sağlar ve yağ salınımını kontrol eder. Bu maskeyi hazırlamak için, iki limonun suyunu iki fincan su ile karıştırınız. İsteğe bağlı olarak bal da ekleyebilirsiniz. Meydana gelen karışımı saç derisine ve saçlarınıza uygulayınız. Güzelce masaj yapınız. Yaklaşık 5 dakika bekletip, ılık su ile yıkayınız. Haftada 3 defa tekrarladığınızda etkili sonuç alabilirsiniz.

Siyah çay maskesi: Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan siyah çayın içerisinde yağ oluşumunu önleyen tannik asit vardır. bu maske için bir fincan suyun içerisine 1 çay kaşığı miktarında siyah çay ekleyiniz. Yaklaşık 10 dakika kaynatınız. Daha sonra çayı süzünüz ve soğumasını bekleyiniz. Ilık hale gelince saç derinize ve saçınıza sürünüz. Yaklaşık olarak 5 dakika bekledikten sonra saçınızı şampuan ile yıkayınız. Yağlı saçlarda sebum dengesi sağlamak için haftada 2-3 defa uygulayınız.

Kil maskesi: Doğal yağ emici özelliği bulunan kil saç derisinin PH dengesini sağlar ve kan dolaşımını iyileştirir. 3 yemek kaşığı kile bir miktar su ekleyiniz. Macun kıvamına getirdiğiniz karışımı saçlı deriye ve saça uygulayınız. 15-20 dakika beklettikten sonra durulayınız. Haftada 1 ya da ayda birkaç kez uygulayarak etkili sonuç alabilirsiniz.

Bu doğal maskeler saçtaki yağı dengelemeye yardımcı olmaktadır. Fakat her şeyi denemenize rağmen yağlanmayı engelleyemiyorsanız hormonal bir durum söz konusu olabilir. Yağlı saçlardan kurtuldum demek için uzman bir doktora gitmeniz gerekir.

Yağlı Saçlar için Bakım Önerileri

Yağlanan saçlara pratik çözüm yaratmak istiyorsanız saçlarınızı kimyasal maddelerden ve kalıntılardan uzak tutunuz. Yağlı saçlar için üretilmiş olan şampuanları kullanınız. Saç kremini saçın tümüne değil sadece uçlara sürünüz. Saç taramak, yağ üreten bezleri uyardığı için sık sık taramayınız. Saçlarınızın sağlığını korumanız için beslenme şekliniz önemlidir. Omega-3 yağ asitleri, A vitamini ve protein bakımından zengin olan yiyecekleri yiyiniz. Ayrıca son olarak saç derinizdeki yağın gitmesi için sert bir şekilde ovmayınız. Bu tahrişe ve beraberinde enfeksiyona neden olur. Yağlı saçı yıkamadan temizlemek için ise bebek pudrasından yararlanabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bel Ağrılarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bel Ağrılarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bel ağrısı; yanlış oturma pozisyonları ve ani hareketlerden meydana gelebileceği gibi ciddi bir hastalık sebebiyle de ortaya çıkabilecek ağrılardır...

Savant Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Savant Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Savant sendromu; ileri seviyede zihinsel engeli bulunan fakat hafıza ile ilgili üstün yeteneklere sahip olan kişileri tanımlamak için kullanılan hastalığın adıdır...

Jamsu Makyajı Ne Demek? Nasıl Uygulanır? Hangi Malzemelerle Yapılır?

Jamsu Makyajı Ne Demek? Nasıl Uygulanır? Hangi Malzemelerle Yapılır?

Jamsu makyajı; Güney Kore'den gelen bir güzellik tekniği olarak tanımlayabileceğimiz, dünyaca ünlü isimlerin de uygulandığı makyaj yöntemidir...

Ayva Yapağı Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hamilelikte İçilir mi?

Ayva Yapağı Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hamilelikte İçilir mi?

Öksürüğe iyi gelen ayva yaprağı çayı, akciğerlerin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa kaynağı şeklinde nitelendirilmektedir...