yeniloji.com
Beslenme

Kuzu Göbeği Mantarı Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Kuzu Göbeği Mantarı Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 1683 görüntüleme

Bahar aylarında ortaya çıkan kuzu göbeği mantarı, kansızlık problemlerinin giderilmesi konusunda yardımcı olan ve demir açısından oldukça zengin değerlere sahip olan bir besindir.

Kuzu Göbeği Mantarı Nedir?

Bilimsel adı morchella conica olan kuzu göbeği mantarı, ormanlık alanlarda tek tek ya da toplu halde bulunabilen bir mantar çeşididir. Sürekli yağış alan bölgelerde görülen bu mantar türü, ilkbahar ve sonbahar aylarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Zehirli türleri de bulunan bu mantarın bilen kişiler tarafından toplanması gerekmektedir. Çiğ halde tüketilmesi oldukça sakıncalı olan ve zehirlenme gibi etkile meydana getirebilen kuzu göbeği mantarı oldukça kıymetli ve pahalıdır. Ülkemizde kuzu göbeği mantarı yetiştiriciği Ege, akdeniz ve Karadeniz bölgelerimizde olmaktadır. Yaklaşık olarak yumurta büyüklüğündedir ve normal bir mantara göre dış görünüşü oldukça farklıdır.

Kuzu göbeği mantarı B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra potasyum, kalsiyum, çinko ve sodyum gibi mineralleri de bolca bünyesinde barındırmaktadır.

Kansızlık problemlerinin giderilmesi konusunda sıklıkla tercih edilen kuzu göbeği mantarı aynı zamanda depresyon, stres gibi birtakım ruhsal sağlık problemlerinin giderilmesi konusunda da etkili olabilmektedir. Kandaki hücre sayısının arttırılmasını sağlayan bu doğal içerikli mantar anemi tedavisinde destekleyici etki meydana getirmektedir.

Kuzu göbeği Mantarının Faydaları Nelerdir?

Kandaki antikor sayısının artmasına yardımcı olan kuzu göbeği mantarı bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve bununla birlikte vücudu virüslere karşı korumayı sağlayan etkilere sahiptir. Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Uzmanlar bunun için sıklıkla bu mantarın tüketilmesini tavsiye etmektedir. Kandaki hücre sayısının arttırılmasına yardımcı olan kuzu göbeği mantarı, kansızlık problemlerinin giderilmesi konusunda etkilidir. Bu etkisi aynı zamanda saç dökülmesi ve erken yaşlanma problemlerinin giderilmesi gibi olgular da oluşturabilmektedir. İlaç kullanımı yerine doğal içerikli bu mantarın tüketimi sağlanabilir.

Niosin ve selenyum içeren kuzu göbeği mantarı vücuttaki hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Tümör oluşumunun önlenmesini sağlar ve kanserli hücre oluşumunun önüne geçer. Prostat ve meme kanseri için bu mantar faydalı etkiler meydana getirebilmektedir. Bu mantarın içerisinde yer alan B12 vitamini sayesinde göz hastalıklarının iyileştirilmesi ve oluşumunun önlenmesi gibi etkiler meydana gelmektedir.

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan kuzu göbeği mantarı, şekerin ani yükselmesini ya da düşmesini önleyebilmektedir. Karaciğer enzimlerinin artmasını ve vücuttaki yağ oranının dengelenmesini sağlayan bu besin aynı zamanda kalp sağlığının korunmasına da destek olur.

Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Yenir?

Çiğ yenmemesi konusunda uyarı yapan uzmanlar kuzu göbeği mantarı nasıl pişirilir konusunda bilgi vermektedir. Bu şekilde tüketilmesi sağlık açısından faydalıdır. Aksi bir durumda zehirlenme meydana gelebilir. Fırında ya da mangalda pişirilmesi de tavsiye edilmez. su ya da haşlama yöntemi şeklinde pişirilmesi gerekmektedir. yavaş yavaş kaynatılmalıdır. Bu işlem sonrasında dilerseniz sote olarak dilerseniz yufka içerisine börek şeklinde tüketim sağlayabilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı Ne Kadar?

Normal mantarlara göre biraz daha pahalı olan kuzu göbeği mantarı fiyatı değişkenlik gösterebilmektedir. Oldukça faydalı ve kıymetli olan bu mantarı kurutulmuş ya da taze şekilde bulabilirsiniz. İnsan sağlığı açısından pek çok faydası olan bu doğal içerikli mantarı aşırı olmayacak şekilde tüketerek vücudunuz için olumlu etkiler sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İsot Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

İsot Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

İsot diyeti; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan ve yağ yakımını kolaylaştıran, etkili bir şekilde zayıflama sağlayan bir beslenme programıdır...

Kalp Pili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır? Fiyatları Ne Kadar?

Kalp Pili Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Takılır? Fiyatları Ne Kadar?

Kalp pili; kalpteki ritim bozukluğunun giderilmesine yardımcı olan ve kalbin normal seyrinde düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan intrakardiyak şok uygulayan elektronik cihazlar olarak tanımlanır...

Bronşit Hastalığı Nedir? Nasıl Olur? Bronşit Hastalığı Nasıl Geçer?

Bronşit Hastalığı Nedir? Nasıl Olur? Bronşit Hastalığı Nasıl Geçer?

Bronşit; akciğerlerde bulunan küçük hava keseciklerinin enfeksiyon kapması sonucundan meydana gelen bir hastalıktır...

Külot Şeklinde Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Külot Şeklinde Korse Nedir? Ne İşe Yarar?

Külot şeklinde korse; kalça ve basen bölgesinin toparlanmasını sağlayan aynı zamanda inceltici ve zayıflatıcı etki meydana getiren iç çamaşırı görünümünde sıkılaştırıcı bir korsedir...