yeniloji.com
Sağlık

Auralı Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Görme Kaybı Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Auralı Migren Nedir? Belirtileri Nelerdir? Görme Kaybı Yapar mı?
Yeniloji 149 görüntüleme

Auralı migren; baş ağrısının yanı sıra halüsinasyonlara yol açan, algı bozukluğu meydana getiren ve aynı zamanda kolda uyuşma oluşturabilen bir rahatsızlıktır. Auralı migren belirtilerine yer vereceğimiz bu yazımızın içeriğinde aynı zamanda tehlikeli midir ve görme kaybına sebep olur mu gibi sorulara da yanıt bulacağız.

Auralı Migren Nedir? Tehlikeli midir?

Son yüzyılda migrendeki değişimler için kullanılan aura kelimesi, görme alanında parlak yıldızlar, yanıp sönen ışıklı noktalar, kıvılcımlar ve şimşekler ile karakterizedir ve epilepsi sonrasında auralı migren olarak karşımıza çıkmaktadır. Auralı migren, migren hastalığının nörolojik etkilerini tanıtmak ve betimlemek için kullanılan bir terimdir. Ağır bir migren türüdür. Migren krizinden kısa bir süre önce meydana gelen duyusal rahatsızlıklar aura olarak tanımlanır. Auralı migren tehlikeli midir diye yoğun bir ağrının söz konusu olduğunu belirtmek mümkündür. Her migren hastalığında ortaya çıkmasa da oldukça önemlidir.

Auralı Migren Belirtileri Nelerdir?

Diğer migren türlerinden farklı olarak çeşitli halüsinasyonlar ile kendini gösteren auralı migren, hem baş ağrısı hem de duyusal birtakım bozukluklar meydana getirmektedir. Auralı migren görüntülerine baktığımızda kolda uyuşma ve beraberinde ağrıda birtakım bozukluklar oluşturabilir. Bu hastalığa sahip olan kişiler ağrı yanı sıra görsel bozukluklar da yaşamaktadır. Bu belirtiler ağrı olmadan da meydana gelebilmektedir.

Genel anlamda auralı migren hastalığına sahip kişiler, çeşitli şekiller görebilirler. El ve parmaklarının büyüdüğünü zannedebilirler. Bulantı hissi söz konusu olabilir ve midede sıkışma görülebilir. Bunun yanı sıra migrende görülen belirtiler de görülebilir.

Auralı Migren Göre Kaybı Yapar mı?

Normal migren hastalığına göre daha ileri ve ağır semptomlara neden olan auralı migren geçici görme kaybına neden olabilir. Cisimlerin etrafında kırılmalar, yansımalar, ışık saçılmaları de meydana gelebilir. Genel olarak bu durum atak sırasında oluşur. bundan dolayı oldukça tehlikelidir ve tedavi edilmelidir.

Auralı Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel anlamda bu rahatsızlığın tedavisi için nedeninin tespit edilmesi gerekir. Auralı migren yaşayanlar hakkında genel bir araştırma yapıldığında genel olarak rahatsızlığında çocukluk döneminde başladığı gözlemlenmiştir. En sık tercih edilen yöntem nöral terapidir. Kesin sonuçlar elde etmek için nöral terapi tekrarlanmalıdır. Bu şekilde işe yarar sonuçlar elde edilebilir. İlaç ve ilaç dışı tedaviler uygulanır. Hastalar genel olarak ilaç istemediğinden kuru iğne tedavisi ve oksipital sinir blokajı gibi tedaviler kullanılabilir. Migren ağrılarını rahatlatan ve azaltan bu yöntemler, baş ağrısı için oldukça etkilidir. İlaçlar ise ağrı sırasında oluşan kusma ve bulantıyı da gidermektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Siyah Domates Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yetiştirilir?

Siyah Domates Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yetiştirilir?

Siyah domates; lif ve antioksidan açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir ve kumato, akdeniz domatesi gibi isimlerle de bilinen bir sebze çeşididir...

Sigara Bırakanlar İçin Detoks Önerileri Nedir? Nasıl Yapılır?

Sigara Bırakanlar İçin Detoks Önerileri Nedir? Nasıl Yapılır?

Sigara bırakanlar için detoks uygulamaları ciğerlerin daha kısa süre içerisinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır...

Leblebi Diyeti Nedir? Nasıl Olur? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Leblebi Diyeti Nedir? Nasıl Olur? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Leblebi diyeti; tok kalmaya yardımcı olan bir detoks diyetidir ve hızlı kilo vermeye destek olan kilo verme yöntemi olarak nitelendirilmektedir...

Sigaradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız? Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Sigaradan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız? Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

Uzun yıllar boyunca sigara tüketen kişiler, sigaradan kurtulmak için ne yapmalıyız sorusunu uzmanlara yöneltirken cevap her zaman doğal yöntemler ile sigara bırakmanın en doğru seçenek olacağı yönündedir...