yeniloji.com
Yaşam

Kakao Meyvesi Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Henüz yorum yazılmadı
Kakao Meyvesi Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?
Yeniloji 2525 görüntüleme

Kakao meyvesi; Maya uygarlığı döneminde keşfedilen ve eski çağlarda Tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan ve sağlık için pek çok faydası bulunan bir yiyecek türüdür.

Kakao Meyvesi Yenir mi?

Sağlık için oldukça faydalı olan kakao çekirdekleri içerisinde bulunan flavonol yüksek etkili ve güçlü bir antioksidandır. Kakao meyvesi doğal şekilde tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Fakat çikolata olarak tüketilirken hangi işlemlerden geçtiği burada oldukça önemli bir konudur. Bu meyve gerek çekirdek halinde gerek toz gerekse çikolata halinde tüketilebilmektedir. Doğal olarak tüketildiğinde ise pek çok faydası bulunmaktadır.

Kakao meyvesi içerisinde katehin maddesi ve flovanol antioksidanı yer almaktadır.

Yaklaşık olarak 3000 yıl öncesinden bu yana sağlık alanında önemli ölçülerde kullanılan kakao bu etkisi içerisinde bulunan doğal bileşenlere borçludur. Bitter çikolata tükettiğimiz zaman bu bileşenlerden belirli ölçüde yararlanabiliriz. Fakat sütlü çikolatalarda aynı etkiyi görmek oldukça zordur. Vücuttaki kan basıncını dengeleyici etkisi bulunan kakao, aynı zamanda enflamasyon üzerinde de etki göstermektedir. Kakaodan etkili bir şekilde faydalı etkiler görebilmek için kakao meyvesi saf şekilde tüketmek gerekmektedir. Herhangi bir katkı maddesi ya da işlemden geçirilmiş olmaması gerekir.

Kakao Meyvesi Nerede Yetişir?

Kakao ağacının doğal yetişme alanı tropik yağmur ormanlarıdır. Asıl olarak Amazona ve Orta Amerika'da yetişmektedir. Günümüzde daha çok Afrika, Asya ve Latin Amerika civarında, ekvatorun etrafında dar bir şekilde yetişme alanı göstermektedir. 20 ile 35 arasındaki sıcaklık ve yüksek nem oranında yetişen bu ağaçlar gölgeli bir iklim sevmektedir. Kakao meyvesi dikdörtgen bir bakla gibi yetişir. Bu ağaçlar rüzgarı ve aşırı güneşin altında olmayı sevmemektedir.

Kakao ağacının sağlıklı bir şekilde meyve vermesi için ilk 5 yıl korunması gerekmektedir. Haşere ve hastalıklara karşı korunmalıdır. Gölge seven bu ağaçları genel olarak büyük ağaçların tabanına doğru dikilir ve yerleştirilir. Böylece ağaç hem korunur hem de güneşin yakıcı etkilerini görmemiş olur. 15 metreye kadar uzayabilen bu ağaçlar budanarak 4 metreye kadar indirilir ve böylece ekimi daha rahat bir şekilde yapılır. Meyvelerin daha rahat toplanabilmesi için budanması önemlidir.

Kakaonun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kakao meyvelerinin içerisinde bulunan bol miktarda magnezyum kas ve sinir fonksiyonlarının korunmasına, güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kalp ritmini düzenlemeye de yardımcı olmaktadır. Kakao ile kilo verme son yıllarda en fazla tercih edilen zayıflama yöntemleri arasında gösterilmektedir. Saf kakaonun içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Lif içeriği sayesinde bağırsaklarda düzenleyici etki meydana getiren bu meyveler zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Anemiyi önleyen kakao meyvesi aynı zamanda koroner hastalıklar, inme ve ishale iyi delir. Psikolojiyi olumlu yönde etkilemektedir.

Kakao Meyvesinin Fiyatı Ne Kadar?

Organik ve doğal yetişen kakao meyvelerinin fiyatları çok pahalı değildir fakat değişkenlik göstermektedir. Çikolataların içerisinde genel olarak işlenmiş şekilde bulunduğundan aşırı etkisi görülmemektedir. Etki görmek için bitter çikolataları tüketebilirsiniz. Onlarda sütlü çikolataya göre daha fazla olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yağ Yakıcı Şeyler Nelerdir? Kür, İçecekler ve Besinler

Yağ Yakıcı Şeyler Nelerdir? Kür, İçecekler ve Besinler

Kilo vermeyi hızlandırmak amacı ile tüketeceğiniz yağ yakıcı şeyler, daha kısa süre içerisinde etkili zayıflama sağlamaktadır...

Limonla Zayıflama Yöntemi Nedir? Limonlu Su ile Zayıflama Tekniği

Limonla Zayıflama Yöntemi Nedir? Limonlu Su ile Zayıflama Tekniği

Limon, vücutta depolanan yağların ve ödeme neden olan fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olan, c vitamini deposu olma özelliği gösteren bir zayıflama yöntemi ve zayıflama tekniğidir...

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nedenleri Nelerdir? Tedavi Edilmezde Ne Olur?

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nedenleri Nelerdir? Tedavi Edilmezde Ne Olur?

Folik asit; B9 vitaminin sentetik yapıda olan formu olarak ifade edilen bir diğer adı pteroylmonoglutamic asit olan bir bileşendir...

Korse ile Kilo Verilir mi?

Korse ile Kilo Verilir mi?

Vücudu toparlayan, sıkılaştıran ve incelten korseler, bölgesel olarak şekillendirici özellikleri sayesinde fit ve ideal ölçülere sahip bir vücut oluşumuna destek olan aparatlardır...