yeniloji.com
Sağlık

Kiraz Sapı Ne İşe Yarar? Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kimler Kullanamaz?

Henüz yorum yazılmadı
Kiraz Sapı Ne İşe Yarar? Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kimler Kullanamaz?
Yeniloji 550 görüntüleme

Kiraz sapı; alternatif tıpta şifa amacıyla kullanılan hem zayıflamaya hem de vücutta birçok faydalı etkinin oluşmasına yardımcı olan bir bitkidir.

Kiraz Sapı Ne İşe Yarar?

Kiraz meyvesinin kendisi kadar sapları da oldukça faydalıdır. Güçlü bir idrar söktürücü olarak nitelendirilen kiraz sapları, idrar yolları enfeksiyonlarının iyileşmesini ve böbreklerle ilgili sorunların düzelmesini sağlamaktadır. Vücutta toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan potasyum tuzları diüretik etkinin oluşmasına yardımcı olur. Bu da vücuttaki zararlı maddelerin dışkı ya da idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Kiraz sapları kabızlık problemi yaşayan kişilerde ya da obezite gibi sorunlarda metabolizma hızlandırıcı etkisi sayesinde çözüm olmaktadır. Doğal bir şekilde vücutta arınma etkisi meydana getirdiği için birçok detoks programında tercih edilmekte ve tavsiye edilmektedir.

Kiraz Saplarının Faydaları Nelerdir?

Birçok farklı etki alanı bulunan kiraz sapları vücuda birçok fayda sağlamaktadır. İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlara doğal çözüm olan bu bitki aynı zamanda böbreklere de faydalı olmaktadır. Diüretik etkisi sayesinde böbrek taşlarından kolayca kurtulmaya destek olur. Fakat taşlar çok büyükse o zaman çok fazla etkili olmayabilir.

Bu meyve sapları gut hastalığı için faydalıdır. Gut krizlerinde yaklaşık olarak %35 oranında azalma meydana getirdiği belirtilmektedir. Regl döneminde vücutta oluşan ödemin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasını sağlar. Fakat her organdaki ödemi temizleme konusunda etkili değildir.

En az meyvesi kadar faydalı olan kiraz saplarının sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Kanın temizlenmesini sağlar. Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olarak kalp sağlığı için faydalı etkiler sunmaktadır. Karaciğer sağlığını iyileştirmektedir. Bu sayede vücutta temizlenme etkisi meydana getirmektedir. Kabızlık gibi problemlerin çözülmesine yardımcı olur ve bu sayede kilo verme konusunda faydalı etkiler meydana getirir.

Kiraz Sapı ÇAyı Kilo Verdirir mi? Zayıflatır mı?

Vücuttan toksin atmaya yardımcı olan kiraz sapı çayı aynı zamanda fazla yağların da dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Metabolizma üzerinde sağlamış olduğu düzenleyici etkisi sayesinde zayıflamaya da destek olmaktadır. Vücuttaki fazla suyun idrar yolu ile atılmasını sağlayarak fazla kiloya neden olan sebeplerin de çözülmesine destek verir. Bunun yanında kilo verme sürecinde vücudun elastikiyetini korumasını sağlar. Cildin bozulmasını engeller. Doğal bir zayıflama yöntemi olarak nitelendirilen bu kiraz sağları kalıcı olarak kilo verme sürecinde destek olmaktadır.

Kiraz Sapını Kimler Kullanamaz? Zararları Nelerdir?

Her ne kadar faydalı olsa da kiraz sapının vücut için bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Kiraz sapı diyet için kullanılabilmektedir. Fakat aşırı bir şekilde kullanmamaya dikkat edilmelidir. Kan sulandırıcı etkisi bulunan kiraz meyvesinin sapları aşırı kullanıldığı zaman vücutta yan etkiler meydana getirmektedir. Aşırı bir şekilde kullanılmadığı zaman zararı bulunmamaktadır. Ayrıca kullanım sırasında sapların parlak ve temiz olmasına özen gösteriniz.

Kiraz sapının tansiyon düşürücü ve kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve ileri derecede tansiyon hastası olup ilaç kullanan kişilerin dikkatli kullanması gerekmektedir. Emziren anneler için bir problem yaratmazken hamile kadınların kullanmaması gerekmektedir. Çünkü kan sulandırıcı etkisi düşüğe neden olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yumurta ve Zeytinyağı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta ve Zeytinyağı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta ve zeytinyağı saç maskesi; saçın nem kazanmasına yardımcı olarak kısa süre içerisinde dolgunluk, canlılık ve parlaklık kazanmasına yardımcı olan bir saç bakım tarifidir...

Bayan Termal Sauna Atlet Nedir? Zayıflatır mı?

Bayan Termal Sauna Atlet Nedir? Zayıflatır mı?

Bayan termal sauna atlet; vücutta sıcaklık ve nem dengesinin oluşmasını sağlayan, terletme ve çabuk soğutma özelliği sayesinde cildin tahriş olmasını engelleyerek vücuttaki fazla yağların atılmasına destek olan bir korse modelidir...

Vücuttan Kimyasallar ve Toksinler Nasıl Atılır?

Vücuttan Kimyasallar ve Toksinler Nasıl Atılır?

En kısa süre içerisinde vücuttan kimyasallar nasıl atılır sorusunun yanıtını arayan kişiler, böylece bu toksinlerin zararlarından kurtulabilmektedir...

Termal Korse Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Termal Korse Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Termal korse, normal korselere göre zayıflatma etkisi daha yüksek olan ve vücuda ısı vererek yağların erimesine yardımcı olan bir korse modelidir...