yeniloji.com
Bakım

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Henüz yorum yazılmadı
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü
Yeniloji 1844 görüntüleme

Saç dökülmesi; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen, mevsim değişikliği, genetik etkenler, vitamin eksikliği, kansızlık ve daha birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen bir problemdir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde daha çok erkeklerde görülen saç dökülmesi problemi, birçok farklı sebepten kaynaklanmaktadır. Dökülmeler bazen geçici olabiliyorken çoğu zaman kalıcı etkiler bırakmaktadır. Saç kaybının en büyük nedenlerinden biri demir eksikliği ve anemidir. Bunların her birinin eksikliği saç diplerinde güçsüzleşme meydana getirmektedir. bunun sonucunda dökülmeler meydana gelmektedir. Stres dökülmeye etki eden bir başka etkendir. Uzun süre stres yaşandığına bu vücut fonksiyonlarını etkiler ve bu şekilde dökülmeler oluşabilir. Tiroid bezlerinin yeterli bir şekilde çalışmaması ve hormon üretmemesi saçlarda dökülmeye neden olmaktadır.

Saç dökülmesine en önemli etken genetik faktörlerdir. Genetik etkenler hem erkeklerde hem de kadınlarda saç kaybı meydana getirebilmektedir. Ayrıca bu şekilde meydana gelen dökülmelerin engellenmesi de oldukça güçtür. Genetik faktörlerin yanında B vitamini eksikliği gibi durumlar da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç telleri ortalama 5 yıl boyunca uzama göstermektedir. Bu süre sonrasında saç kökü kendini yaklaşık olarak 4 ay kadar dinlenmeye bırakır. Her gün 70-100 arasında saç kökü kendini dinlemeye alıyor. Bu günde 100 saç teline kadar dökülmenin normal olduğu anlamına gelmektedir. Dökülme sayısı günlük 150'ye kadar normal sayılırken bu sayının üzerine çıkması tehlike arz etmektedir. Saçlar normalden fazla bir şekilde dökülmeye başladığında ve bu 2 ay boyunca devam ettiğinde mutlaka önlem alınmalıdır.

Saç dökülmesine karşı yöntemleri uygulamadan önce dökülmenin sebepleri araştırılmalıdır. Eğer ki stres kaynaklıysa kişinin daha rahat bir hayat yaşaması sağlanmalıdır. Eğer ki vitamin eksikliğinden kaynaklıysa düzenli ve sağlıklı beslenme benimsenmelidir. Mevsim değişikliği nedeniyle dökülme yaşanıyorsa doktor önerisi ile basit uygulamalar sağlanabilir. Birçok kadın doğumdan sonra hormon değişikliği nedeniyle dökülme problemi yaşar. Bu geçici bir durumdur ve genel olarak sonrasında yeni saç oluşumu meydana gelmektedir. Döküme genetik etkili ise dökülmenin engellenmesi için doğal yöntemlerden ziyade cerrahi müdahalelere başvurulabilir.

Saç Dökülmesine Çözüm Önerileri Nelerdir?

Genel olarak birçok kişi saç dökülmesi yaşadığında kimyasal birtakım yöntemlere başvurmaktadır. Fakat bu tarz durumlarda öncelikle sağlıklı bir beslenme düzeni uygulanmalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Bunlar demir eksikliği nedeniyle meydana gelen dökülmelerin önüne geçebilmektedir. C vitamini içeren meyvelerde saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunların yanında e vitamini açısından zengin olan fındık ve ceviz gibi kuruyemişlerin tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle tiroid bezlerinden kaynaklanan problemlerde iyot açısından zengin yer fıstığının tüketilmesi önerilmektedir.

Dökülme sorunları genel olarak düzenli ve sağlıklı beslenme ile düzelmektedir. Fakat saç köklerindeki zayıflık çoğu zaman genetik ya da farklı deri hastalıklarından kaynaklanabilir. Bu tarz durumlarda uzman desteği almak gerekmektedir. Saç köklerinin güçlenmesi için uygulanan bazı cerrah uygulamalar saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilmektedir. PRP uygulaması son zamanlarda oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bunun yanı sıra saç ekimi, protez saç gibi birçok çözüm yöntemi de bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Nasıl Önlenir?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi problemlerinin engellenmesi için öncelikle sorunun kaynağı bulunmalıdır. Bunun yanında saçlarınıza uyguladığınız kimyasal içerikli ürünler ve aşırı sıcağa maruz bırakarak saça şekil verme yöntemleri saç köklerini zayıflatır. Bu nedenle saçlarınıza doğal bakımlar yapmalı ve onları korumalısınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...

Siyah Pirinç Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zayıflatır mı?

Siyah Pirinç Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zayıflatır mı?

Siyah pirinç; buğdaygiller familyasına ait, yüksek oranda antioksidan etkisi barındıran ve bu özelliği sayesinde süper besin olarak betimlenen bir besindir...

Enginar Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Enginar Suyu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Karaciğer sağlığını koruması ile bilinen enginar suyu, içerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bir sebze suyudur...

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ebegümeci; ülkemizde 8 farklı türde yetişen, enfeksiyonlara karşı faydalı olan, yaprakları yemeklere aklenebilen ve aynı zamanda çay şeklinde de tüketilebilen bir bitki çeşididir...