yeniloji.com
Sağlık

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Zararları Nelerdir?
Yeniloji 326 görüntüleme

Tırnak yeme alışkanlığı; hemen hemen herkesin hayatının bir evresinde bilinçsizce yapmış olduğu bir davranıştır. Sıkıcı bir şey dinlerken, ya da size stres yaratacak herhangi bir durumu beklerken tırnaklarınızı yediğinizi fark edebilirsiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedir? Neden Olur?

Tırnak yeme çocukluğun ilk yıllarından itibaren başlayabilir. Araştırmaların ortaya koyduğu verilere göre çocukların %60'ının ve gençlerin %45'inin bu hastalığa yakalandığı ortaya konulmuştur. 18 yaşından sonra azalan bu hastalık, yetişkinlerde az da olsa görülen bir hastalıktır. Bu hastalık bilinçsizce yapılan bir davranış olmakla birlikte çocuklarda alışkanlık haline de gelmektedir.

Başlı başına bir rahatsızlık olan tırnak ve kütiküllerin yenmesi, parmaklarınız kızartır ve hassaslaştırarak sizi rahatsız eder. Tırnaklarınızı yerken, tırnak çevresi kanar ve bunun sonucunda da tırnaklarınız enfeksiyona açık olur. Bu durum sadece tırnaklara değil, aynı zamanda dişlerinize de zarar verir.

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Pek çok kişide görülen tırnak yeme alışkanlığının birçok zararı vardır. Bunlar:

 • Tırnak içi mikropları ağzınıza aldığınız için, bu mikroplar hem ağız içi problemlerine hem de diş eti hastalıklarına ön ayak olur.
 • Tırnak yemek dişlerinize ve ağzınıza yapmış olduğu zararlardan biri de diş minelerini çatlatmaktır.
 • Bu davranış diş köklerinize kadar ulaşacak bir zararı beraberinde getirir.
 • Bu alışkanlık aynı zamanda ağız çevresinde uçuklara, Paronişya ( tırnak enfeksiyonu), diş etinde iltihaplanmalar, tırnak mantarına, tırnak yatağında oluşacak siğillere ve ortodontik birçok probleme davetiye çıkarır.
 • Tırnak yemek görüntü itibari ile de çevredekileri rahatsız eden bir durum olduğundan tırnağınızı yerken çevredekiler tarafından hem dışlanabilirsiniz, hem de dalga geçilebilirsiniz.

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtulurum? Nasıl Engellenir?

 • Tırnaklarınıza acı oje sürebilirsiniz.
 • Tırnaklarınızı keserken biraz daha kısa keserek, ortada yiyecek tırnak bırakmayabilirsiniz.
 • Tırnaklara manikür yaptırırsanız, maniküre harcadığınız paraya kıyamayıp bu alışkanlığınıza son verebilirsiniz.
 • Tırnağı stresliyken yiyorsanız, stresinizi azaltan farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Yoga, meditasyon, derin nefes alma yöntemlerinden birini deneyebilirsiniz. Stres topu da bu bağlamda kullanılabilir.
 • Tırnaklarınıza ulaşmada aranıza engeller koyun. Eldiven gibi,
 • Tırnaklarınıza yara bandı takabilirsiniz. Bu doğrultuda banyo yaparken veya gece uyuturken acıyorsa yara bandını çıkarabilirsiniz.
Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Bu alışkanlıktan vazgeçmek içi bir tırnağınızı yememeye özen gösterin. Bu yöntemle yediğiniz tırnaklarınız, yemediğiniz tırnakların yanında iğrenç bir görüntü oluşturacaktır. Bu yöntemle yemediğiniz tırnak sayısını her an çoğaltabilirsiniz. Bu da sizin tırnak yemenize engel olabilir. Tırnaklarınıza koyu renklerde ojeler sürün. Böylece yediğiniz tırnaklarda kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu alışkanlığı bırakarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz, örneğin çok istediğiniz bir cep telefonu ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Tüm bu alınacak önlemlere rağmen bu alışkanlığınızı yenemediyseniz, doktorunuzla veya psikoloğunuzla görüşebilirsiniz. Çünkü tırnak yeme hastalığının altında çok ciddi psikolojik problemler olabilir. Zamanla geçmeyen hatta daha da artış görülen tırnak yeme hastalığında ise uzman yardımı oldukça önemlidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu pekmezi; lif oranı yüksek ve antioksidan açısından oldukça zengin olan, kafein ve gluten içermeyen, şeker ve yağ oranı düşük, halk arasında harnup pekmezi olarak nitelendirilen bir besin kaynağıdır...

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Suyu ile Zayıflama Sağlanır mı?

Yoğurt Suyunun Faydaları Nelerdir? Yoğurt Suyu ile Zayıflama Sağlanır mı?

Yoğurt suyu, içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde oldukça güçlü bir bileşen olarak kabul edilen bir gıdadır...

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğerler, yaşantımıza devam etmemizi sağlayan en önemli organlardan birisi olurken, bu organdaki hava keselerinin ve hava yollarının kapanması sonucunda akciğer enfeksiyonu meydana gelebilmektedir...

Diskalkuli Nedir? Belirtileri Nelerdir? Etkinlikleri ve Egzersizleri

Diskalkuli Nedir? Belirtileri Nelerdir? Etkinlikleri ve Egzersizleri

Diskalkuli; herhangi bir zihinsel problem olmamasına rağmen birtakım matematiksel işlemlerin gerçekleştirilmesinde zorluk yaşanması durumunda matematik öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan duruma verilen isimdir...