yeniloji.com
Sağlık

Pnömöni Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Henüz yorum yazılmadı
Pnömöni Nedir? Nedenleri ve Belirtileri
Yeniloji 56 görüntüleme

Pnömöni; zatürre olarak bildiğimiz ve tanımladığımız, akciğer dokusunun iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir tür rahatsızlıktır.

Pnömöni Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?

Halk dilinde zatürre olarak nitelendirilen pnömöni; bakteri, parazit ya da virüs nedeniyle akciğerde enfeksiyon oluşması ve iltihaplanma meydana gelmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde pek çok kişide görülen bu rahatsızlık aynı zamanda en fazla ölüm tehdidi meydana getiren hastalıklar arasında yer almaktadır. 0-4 yaş çocuklarda görülebilen bu rahatsızlık daha çok 2 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü kişilerde önemli bir risk oluşturmaktadır. Bağışıklık sistemi normalde bakteri ve virüslerle baş edebilirken bağışıklığı düşük olan kişiler için bu durum daha farklıdır. Zatürre vücut direnci düşük olan kişileri oldukça etkilemektedir.

Pnömöni genel olarak bağışıklığı düşük olan kişiler için tehlike oluşturmaktadır.

Erken doğum ile dünyaya gelen çocuklarda görülebilen bu hastalık aynı zamanda daha önceki zamanlarda kalp ya da akciğer rahatsızlığı geçirmiş olan kişilerde de görülebilmektedir. Sigara kullanan kişiler bu hastalık için riskli gruplar arasında yer alırken aynı zamanda alkol kullanımı, kronik hastalıklar, grip salgınları ve uzun güren geçirilmiş ameliyatlar bu hastalıkta risk grupları arasında yer almaktadır. Hastanın kendi boğaz, ağız ya da sindirim sisteminde yer alan bir mikrop ya da bakterinin akciğere ulaşması sonucunda burada enfeksiyon ve iltihaplanma meydana gelir. Bu da pnömöni hastalığının oluşmasına neden olur.

Pnömöni Nedenleri Nelerdir? Bulaşıcı mıdır?

Genel olarak bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmaların vücuda girmesi sonucunda oluşan pnömöni aynı zamanda bulaşıcı bir hastalıktır. Hapşırma, öksürme, hastanın kullandığı kişisel eşyaların kullanımı gibi durumlar sonucunda bulaşabilmektedir. Fakat genel olarak kişinin kendi bünyesindeki mikrobun akciğere ulaşması ve burada enfeksiyon yaratması sonucunda meydana gelir.

Zatürre hastalığının oluşum nedenlerine baktığımızda asıl olarak vücudun bağışıklığını savunmasız hale getiren etkenlerin oluşması şeklinde sebeplerin yer aldığı gözlemlenmektedir. Asıl olarak bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlayan grip gibi hastalıklar son derece bulaşıcı etkiler meydana getirmektedir. Bunun sonucunda pnömöni hastalığı da hasta kişilerden sağlam kişilere bulaşabilmektedir.

Pnömöni Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Genel olarak pnömöni belirtileri yüksek ateş, balgamlı öksürük, kirli ve iltihaplı balgam, üşüme, titreme, bulantı, kusma, baş ağrısı ve halsizlik gibi etkiler ile kendini göstermektedir. ayrıca kişilerde nefes darlığı ve göğüs ağrısı da meydana gelebilmektedir. Türlerine göre belirtilerde değişkenlik gösteren pnömöni bazen çok sinsi bir şekilde ilerler. Hastalık öncesinde iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrıları, yüksek ateş, kuru öksürük gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Hastalık çok daha fazla ilerlediği zaman deri ve mukozada mavi bir renk meydana gelir. Ayrıca ciddi bir nefes alma problemi söz konusu olur. Kişi günlük hayatına devam edemez. Bununla birlikte tansiyon düşüklüğü ve bilinç bulanıklığı meydana gelebilir.

Pnömöni Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın ölüm ile sonuçlanmaması için belli risk grupları için geliştirilmiş olan aşının yapılması gerekir. Genel olarak zatürre streptococcus isimli bir bakteriden bulaşır ve bunu önleyen aşılar geliştirilmiştir. Pnömöni tedavisi için en önemli etken erken teşhis edilmesidir. Böylelikle tedavi daha kolay gerçekleşir ve hastanın ölüm riski ortadan kalkar. Belirtiler fark edildiği zaman mutlaka doktora gidilmelidir. Ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve antibiyotikler tedavi aşamasında kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vücutta Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur? Kaşıntı ve Kabarmaya Ne İyi Gelir?

Vücutta Kaşıntı ve Kabarma Neden Olur? Kaşıntı ve Kabarmaya Ne İyi Gelir?

Genellikle bir arada ortaya çıkan kaşıntı ve kabarma birçok farklı sebepten oluşabilirken insanlara oldukça yüksek miktarda rahatsızlık veren cilt sorunları arasında gösterilir...

Vücutta Besinlerin Sindirimi ve Emilimi Nasıl Olur?

Vücutta Besinlerin Sindirimi ve Emilimi Nasıl Olur?

Gün içerisinde tüketilen besinlerin sindirim ve emilimi düzenli bir biçimde gerçekleştirilirken bu sayede kişiler tükettikleri besinlerden fayda görmeyi başarırlar...

Demans Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Türleri

Demans Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Türleri

Demans; bellek, dilin konuşma yetileri, sorgulama ve düşünme yetileri, öğrenme ve hatırlamada zorluk, unutkanlık, tanımlamalarda yanılgılar gibi birçok duyusal ve düşünsel yetersizliğin bir araya geldiği bir zihinsel zayıflık durumudur...

Akciğer Temizleyen Gıdalar ve Kürler Nelerdir?

Akciğer Temizleyen Gıdalar ve Kürler Nelerdir?

Hava kirliliği ve sigara tüketimi akciğerlerin içerisine zehirli maddelerin dolmasına sebep olurken kullanılacak olan gıdalar ve hazırlanacak olan kürler ile birlikte bu zehirli maddelerin vücuttan atılması ve akciğerin temizlenmesi mümkün olmaktadır...