yeniloji.com
Sağlık

Mikrodalga Fırın Zararları ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Mikrodalga Fırın Zararları ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 209 görüntüleme

Yiyeceklerin kısa bir süre içerisinde ısınmasını sağlayan mikrodalga fırın, pratik ve hızlı olmasının yanı sıra birtakım zararları da olan bir üründür. Mikrodalga fırın zararları hakkında bilgi almak, faydaları var mı ve nasıl kullanılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edinir.

Mikrodalga Fırın Zararları Nelerdir?

Radyasyonlu olduğu belirtilen mikrodalga fırın, besinlerin değerinin azalmasına yol açabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre bu bu fırınlar vitamin alımının azalmasına ve kanser gibi hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Plastik kapların herhangi bir şekilde mikrodalga fırına koyulmaması gerekmektedir. Yüksek ısı nedeniyle plastikte yer alan BPA açığa çıkar ve bu madde kanser hastalığının oluşmasına sebep olur. Hatta mikro dalga fırın ile uyumlu etiketi taşıyan plastik kapların bile güvenilir olmadığı yönünde birtakım araştırmalara söz konusudur.

İsviçre'de yapılan bazı klinik araştırmalara göre, mikrodalga fırında ısıtılmış olan pişmiş süt ürünlerinin ve sebzelerin tüketilmesi kan basıncında ve kalp atışlarında değişimler meydana getirebilir. Bu tarz araştırmaların yanı sıra aynı zamanda bu fırınların kansere yol açmadığını savunan görüşler de vardır. Bu fırınlardan yayılan radyasyonların insan sağlığını etkilemeyecek düzeyde olduğu belirtilmektedir. Hatta bilgisayar, cep telefonları gibi eşyalardan daha fazla radyasyon yayıldığı belirtilmektedir.

Mikrodalga Fırın Faydaları Nelerdir?

Gıdaların daha hızlı bir şekilde ısınmasını sağlar. Yapılan bazı araştırmalara göre bu fırınlar besinlerdeki patojen bakterilerin öldürülmesini sağlar. Bu şekilde olumlu sonuçlar alılabilmektedir. Mikrodalga yararları arasında enerjiden tasarruf etmek de vardır. Mikrodalga fırınlarda ısı homojen şekilde yayılır. Aynı zamanda az yer kaplar ve kolay temizlenir. Bu şekilde avantajlar sağlayabilmektedir.

Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır?

Mikrodalga fırın içerisinde Magnetorn isimli bir parça bulunmaktadır. Bu parça sayesinde 60 Hz'lik enerji mikro dalgaya dönüşür. Bu dalgaların hedefi, fırının içerisindeki su molekülleridir. Bu mikro dalgalar su moleküllerinde titreşim oluşturur ve yemeğin hızlıca ısınmasını sağlar. Buradaki dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mikrodalga fırına konulacak yiyeceklerin su içeriyor olmasıdır. Bazen de bu ilave edilmesi gerekir. Bu fırınlar su içermeyen maddeleri es geçmektedir. Yani cam kase ile koyduğunuz yemek ısınmazken kaseden dumanlar çıkabilir. Camda su olmadığından mikro dalgalar kaseyi etkilememektedir.

Mikrodalga Fırın Fiyatları Ne Kadar?

Genel olarak pek çok markanın mikrodalga ürünü bulunmaktadır. Mikrodalgada sufle, kek gibi tarifler de uygulanabilmektedir. Bazı ülkelerde mikrodalga fırınları yasaklandı bilgileri de bulunmaktadır. Sizler de bu fırının avantajlarını ve dezavantajlarını araştırıp satın alabilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır? Nasıl Kokar? Zehirler mi?

Bozuk Tavuk Nasıl Anlaşılır? Nasıl Kokar? Zehirler mi?

Bozuk tavuk; rengi, kokusu ve dokusu ile kendini belli etmektedir...

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Kayısı Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Kayısı yağı; vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde, hem genel sağlık üzerinde iyileştirici etkisi olan hem de cilt sağlığını koruyan ve onaran bitkisel ve doğal bir yağdır...