yeniloji.com
Yaşam

Sirke Virüsleri Yok Eder mi? Bakterileri, Mikropları Öldürür mü?

Henüz yorum yazılmadı
Sirke Virüsleri Yok Eder mi? Bakterileri, Mikropları Öldürür mü?
Yeniloji 2649 görüntüleme

Sirke; hem yiyeceklerin içerisinde kullanılan hem de son zamanlarda sebzelerin meyvelerin tam yıkanabilmesi tercih edilen bir karışım olarak nitelendirilmektedir. Sirke virüsleri yok eder mi sorusu ise son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Sirke Virüsleri Yok Eder mi?

Doğada kendiliğinden oluşabilen, çift zincirli ya da tek zincirli virüsler hayvan insana geçebilen, insandan insana ya da tükettiğimiz bir yiyecek ile vücudumuza bulaşabilen bakterilerdir. Vücudumuzda hücreye bağlanan ve sonrasında ciddi hastalıkların oluşmasına neden olan virüsler bağışıklık sistemini savunmasız hale getirebilmektedir. Bağışıklık sistemi çökünce vücuttaki diğer organlara hızlıca yayılarak zararlı sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Vücudumuz virüslere karşı güçlenmesi için bağışıklık sistemimizi dirençli hale getirmemiz gerekmektedir.

Sirke kimyasal herhangi bir içeriğe sahip olmayan ve dezenfekte etme özelliğine sahip olan sıvı formunda bir karışımdır. Sirke virüsleri öldürür mü ve yok eder mi diye son zamanlarda oldukça merak edilmektedir. Genel olarak sirke ile gargara yapmak ya da el dezenfektanı yerine kullanmak pek çok kişinin son zamanlarda uyguladığı bir alışkanlık haline gelmiştir. Uzmanlar alkol kadar etkisi olmasa da içerisindeki asit sayesinde mikropları öldürücü bir özelliği olduğunu belirtmektedirler. Virüslere karşı kesin bir önlem özelliği taşımasa da etkili olabilmektedir.

Sirke Bakterileri ve Mikropları Öldürür mü?

Bakterilerin, mikropların ve virüslerin vücuda giriş kapıları ağız, burun ve gözdür. Elimizi yeterli şekilde dezenfekte etmediğimizde mikroplar biz görmesek de ellerimizde olur. Yüzümüze ellerimizi temas ettirdiğimizde ise vücuda kolay bir şekilde girebilirler. Bunun olmaması için ellerimizi ağzımıza, burnumuza ya da gözlerimize sürmemeli ve düzgün bir şekilde yıkamalıyız. Sabunlu su ile ellerimizi yıkamak virüsleri ölmesi içi yeterli bir sebeptir. Fakat dışardayken ya da sabunlu su bulamadığımızda farklı dezenfekte yöntemlerinden yararlanabiliriz. Bu konuda bizlere yardımcı olabilecek doğal yöntemler arasında sirke de bulunmaktadır.

Uzmanlara göre sirke mikrobu öldürme konusunda oldukça etkilidir. Yiyeceklerde ya da ağızda gargara şeklinde kullanılması çoğu zaman tavsiye edilmektedir. İçerisinde herhangi bir kimyasal bulunmayan elma sirkesi ya da beyaz sirke dezenfekte eder mi merak ediyorsanız bu karışımların etkisini deneyerek görebilirsiniz. Evde sirke ile kendinize bir kolonya hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Alkol içermeyen bu tarz dezenfektanlar ile ellerinizin uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sirke ile Temizliğin Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel özelliğe sahip olan beyaz sirke pek çok alanda kullanılmaktadır. Temizlik ürünlerinde bile tercih edilen bu ürün aynı zamanda gıda temizliği, ütü temizliği, bulaşık, leke çıkarma ve çamaşır gibi pek çok alanda kullanabilirsiniz. Yiyeceklerinizi tüketmeden önce 15-20 dakika sirkeli suda bekletirseniz üzerindeki mikroplardan arınmasını sağlayabilirsiniz. Zararlı mikroorganizmalardan arındırmak için ütü ve çamaşır gibi eşyalar için de kullanabilirsiniz.

Beyaz Sirke Nasıl Yapılır?

Mikroplara karşı etkili olan beyaz sirkenin yapılışı oldukça basittir. Şeker pancarı ile mısır şekerinin fermantasyonu ile elde edilen beyaz sirke oldukça faydalı bir karışımdır. Bu malzemelerin içerisindeki şeker çeşitli işlemlere uğrar ve içerisinde alkol oranı yükselir. Bu şekilde beyaz sirke meydana gelir. Virüslere karşı beyaz sirkeyi kullanmak ve belirtilen etkilerden yararlanmak için kendinizde basit bir tarif ile elde edebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Goji Berry Çayı Kilo Verdirir mi? Nasıl Yapılır? Aç mı Tok mu İçilir?

Goji Berry Çayı Kilo Verdirir mi? Nasıl Yapılır? Aç mı Tok mu İçilir?

Goji berry çayı; içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini, yağ yakımının sağlanmasını ve sağlıklı, doğal bir şekilde kilo verilmesini sağlayan bir içecektir...

Bel Korsesi Takmak Beli inceltir mi?

Bel Korsesi Takmak Beli inceltir mi?

Bel korsesi; bölgesel olarak incelme ve sıkılaşma meydana getirerek vücut hatlarının daha kıvrımlı gözükmesini sağlayan ve aynı zamanda bel bölgesinin daha zayıf gözükmesini sağlayan esnek bir iç giysi modelidir...

Yüze Buz Sürmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Sivilceye İyi Gelir mi? Tüyleri Azaltır mı?

Yüze Buz Sürmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Sivilceye İyi Gelir mi? Tüyleri Azaltır mı?

Yüze buz sürmek; canlandırıcı ve gençleştirici etki meydana getiren, cildin kısa süre içerisinde yenilenmesine destek olan bir uygulamadır...

Bikini İzini Yok Etmek İçin Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer?

Bikini İzini Yok Etmek İçin Ne Yapılmalı? Nasıl Geçer?

Yaz mevsiminde güneşlenirken veya güneş ışınlarına maruz kalındığı zaman meydana gelen ize bikini izi denir...