yeniloji.com
Beslenme

Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Çıkar?

Henüz yorum yazılmadı
Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Çıkar?
Yeniloji 108 görüntüleme

Şeftali meyvesi; uzak doğu ülkelerinde mucize meyve olarak adlandırılan, A, C, E ve K vitaminleri açısından zengin, sindirim sistemine iyi gelen bir besindir.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Uzak Doğu ülkelerinde mucize meyve olarak isimlendirilen şeftali, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bir meyvedir. Hem meyvesi hem çayı hem de suyu oldukça faydalıdır. Yaz meyvesi olan şeftali, mayıs ayında tezgahlarda yerini alır ve eylül ayının sonuna kadar tüketilir. Şeftalinin faydalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Şeftalinin içerisinde yer alan çekirdek en temiz yakıt türüdür. Bu çekirdeğin içerisinde kükürt ve kül vardır. Yakıldığı zaman doğaya vitamin ve mineral olarak geri döner.
  • C vitamini açısından zengin olan bu meyve kemik ve kas gelişimini destekleyici etki sunmaktadır. Ayrıca bu vitamin sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici birt etki oluşturur.
  • Yemeklerden sonra meydana gelen hazımsızlık ve şişkinlik problemlerinin giderilmesi konusunda etkilidir.
  • Güçlü bir idrar söktürücü olan şeftali, vücuttaki fazla radikallerin doğal yollarla vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • İçeriğindeki sıvı ise böbrek üstü bezlerinin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kandaki hücreleri düzenler ve dengeler.
  • İçerisinde demir barındıran bu meyve demir barındırdığı için kansızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Vücuttaki demir oranının kilo almadan yükselmesine destek olur.

Sindirim sisteminin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlayan bu meyve lif açısından oldukça zengindir. Tokluk hissi sağlayan bu meyve, aynı zamanda vücuda enerji vermektedir. Bunun yanı sıra besin atıklarını ve karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Diyet yapmak isteyenler için ideal bir meyvedir.

Şeftalinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Genel olarak vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan bu meyve aşırı tüketildiği zaman birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Bunlardan biri alerjidir. İdrar söktürücü özelliği bulunan şeftalinin zararları aşırı bir şekilde tüketildiği zaman idrar yollarında bazı rahatsızlıkların oluşması gibi sonuçlar meydana getirebilir. Bunun yanı sıra potasyum açısından zengin olduğundan böbrek hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Şeftali Neye İyi Gelir?

İçerik olarak fenolik ve karotenoid bileşikleri bakımından zengin olan şeftali, anti tümör ve anti kanser özelliklere sahiptir. Bu etkileri meme kanseri, akciğer kanseri, kolon kanseri gibi hastalıklara karşı etkili olmasını sağlamaktadır. Hatta içerisindeki klorojenik asit ve neoklorojenik asidin kanser tedavisi sırasında sağlıklı hücrelere zarar vermeden zararlı hücrelerin yok edilmesinde etkili olduğunu göstermektedir.

Çinko açısından zengin olan bu meyve tam bir yaşlanma karşıtıdır. Hücreleri koruyan ve yenileyen özelliği sayesinde vücutta yaşlanma belirtilerinin giderilmesini sağlar. Aynı zamanda testosteron seviyesini artırarak erkeklerde üreme organlarındaki yaşlanmayı geciktirir. Saç dökülmesi problemleri konusunda da etkili olduğu belirtilmektedir.

Kötü kolesterolün düşürülmesine ve vücutta kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcı olan şeftali yararları açısından değerlendirildiğinde, antioksidan bakımından oldukça zengin olmasının bunda büyük bir pay sağladığı gözlemlenmektedir. Bu özellikleri ile vücutta kan akışının dengelenmesini sağlar ve kalp-damar hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Vücutta ödem gibi problemleri de önler.

Şeftali Ne Zaman Çıkar?

Yaz meyvesi olarak nitelendireceğimiz şeftali ne zaman çıkar diye merak edilemktedir. Bu meyve mayıs ayında tezgahtaki yerini alır. Ülkemizde bol miktarda üretilmektedir. Eylül ayına kadar tüketilebilen bu meyvenin besin değeri oldukça yüksektir. Yaz aylarında sık sık tüketilmesi önerilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Uzatır? Fiyatları ve Olanlar

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Uzatır? Fiyatları ve Olanlar

Boy uzatma ameliyatı; bacak uzunluğunun arttırılması sağlanarak boyun en az 6 cm...

Dukan Diyet Listesi Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Diyette Neler Yenir?

Dukan Diyet Listesi Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Diyette Neler Yenir?

Yüksek miktarda protein, düşük miktarda karbonhidrat ve yağ tüketimini esas alan dukan diyet listesi son dönemin en popüler diyetleri arasında yer alır...

İştah Açılması İçin Ne Yapmalı?

İştah Açılması İçin Ne Yapmalı?

İştah açılması; kişilerin doyma hissini yaşayarak daha keyifli yemek yiyebildikleri bir durumdur...

Biyoçeşitlilik Nedir, Ne Demek? Neden Önemlidir?

Biyoçeşitlilik Nedir, Ne Demek? Neden Önemlidir?

Belirli bir bölgede farklı türlerin, ekolojik olayların ve ekosistemlerin oluşması durumu biyolojik çeşitlilik ya da kısa adıyla biyoçeşitlilik olarak tanımlanır...