yeniloji.com
Sağlık

Siyah Domates Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yetiştirilir?

Henüz yorum yazılmadı
Siyah Domates Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yetiştirilir?
Yeniloji 43 görüntüleme

Siyah domates; lif ve antioksidan açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir ve kumato, akdeniz domatesi gibi isimlerle de bilinen bir sebze çeşididir.

Siyah Domates Nedir, Ne Demek?

Ülkemizde Antalya ilimizde yetiştirilen siyah domates; antioksidan içeriği sayesinde kanser gibi hastalıkların önlenmesine destek olan bir sebzedir. Normal bir domatese göre içerisinde 3-4 kat daha fazla antioksidan barındıran bu sebze aynı zamanda likopen ve lif bakımından da zengindir. Etli ve sulu bir sebze olan kumato, olgunlaştıkça siyahlaşmaktadır.

Siyah domates, ilk olarak 1970 tarihinde keşfedilen, 11 Akdeniz ülkesinde yetiştiriciliği yapılan, genetik olarak normal domates ile benzerlik gösteren bir sebzedir.

Kokusu ve lezzeti oldukça güzel olan siyah domates, yapılan araştırmalara göre günlük hayatta tüketmiş olduğumuz kırmızı domateslere göre daha sağlıklıdır. Özel koşullarda üretine ve gelen tarım yöntemleri ile elde edilen siyah domates, içerisinde yer ala lukopen değeri sayesinde diğer besinlere göre daha sağlıklı ve faydalıdır. Hatta tüm sağlıklı etkilerini bu bileşenden aldığını da belirtebiliriz.

Siyah Domates Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı doğal bir ilaç olarak belirtebileceğimiz siyah domates, içerisinde yer alan lukopen sayesinde hücrelerin yapısını korurken aynı zamanda deforme olanların yenilenmesine de katkı sağlamaktadır. Bu sayede hücrelerin mutasyon geçirerek ve anormal şekilde çoğalarak kanser ya da farklı hastalıklar yaratmasını önlemektedir. Lif bakımından zengin olan ve asidik bir içeriğe sahip olan siyah domates sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Mide asidinin dengelenmesini sağlayarak mide duvarının korunmasını sağlayan siyah domates aynı zamanda ülser ve reflü gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur. Yaşam kalitesinin düşmesine ve beslenmede birtakım problemlerin oluşmasına sebebiyet veren bu durumun oluşmasına engel olmaktadır. İçerisinde lif sayesinde bağırsak florasının korunmasına yardımcı olan bu doğal içerikli sebze aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler ve işlevlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Vitamin ve mineral açısından zengin olması sayesinde kozmetik sektöründe de sıklıkla tercih edilen siyah domatesin faydalarına baktığımızda cildin korunması, sivilce ve akne problemlerinin engellenmesi gibi etkiler meydana getirmektedir. Yaşlanmayı geciktiren ve gözenek oluşumunun önüne geçen bu sebze daha taze bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Siyah Domates Nasıl Yetiştirilir?

Özel koşullarda geleneksek tarım yöntemleri yetiştirilen siyah domates radyoaktif içermeyen toprak olarak nitelendirilen perlit toprağa hayvan gübresinin katılması ile ekilmektedir. Nem ve rutubet sevmeyen bu sebze oda sıcaklığını sevmektedir. Işık almayan gölge yerlerde kolayca çiçeklenmektedir. Normal bir domates gibi tüketilmektedir. Üretimi çok fazla değildir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde siyah domates yetiştiriciliği gerçekleştirilmektedir.

Siyah Domates Fiyatı ve Yorumları

Az miktarda üretilen siyah domatesin fiyatı diğer domateslere göre pahalıdır. Yorumlara dikkat ettiğimizde tat ve lezzet olarak normal domates ile benzerlik gösterdiğini belirtebiliriz. İçerik olarak ise daha vitaminli ve sağlıklıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Nasıl Çabuk Geçer?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Nasıl Çabuk Geçer?

Güneş yanığı; güneşin zararlı ışınlarının ciltte hasara yol açması sonucunda meydana gelen bir durumdur...

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan Kilo Verdiren Diyet ve Kürler Nelerdir? Yağdan Kilo Verildiği Nasıl Anlaşılır?

Yağdan kilo verebilmek için metabolizma hızının yükselmesini sağlamak, dengeli ve düzenli beslenme düzenine geçmek, bunun yanı sıra spor ve egzersiz yapmak gerekmektedir...

Kereviz Nedir? Yemeği, Tarifi ve Kalorisi

Kereviz Nedir? Yemeği, Tarifi ve Kalorisi

Kereviz, insan sağlığı için oldukça yararlı ve birçok özelliği olan, maydanozgiller ailesine ait bir bitki türüdür...

Uykuluk Ne Demek? Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?

Uykuluk Ne Demek? Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?

Uykuluk; sakatatlar arasında en az bilinen ama lezzeti ve sağlığa faydaları açısından son zamanlarda en fazla araştırılan bir besindir...