yeniloji.com
Zayıflama

Doğum Sonrası Sağlıklı Diyet Programı

Henüz yorum yazılmadı
Doğum Sonrası Sağlıklı Diyet Programı
Yeniloji 2136 görüntüleme

Doğum sonrası sağlıklı diyet yapmak için öncelikle düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığı elde edilmeli ve bunun yanında bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır.

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri Nelerdir?

Gebelik süreci tüm anneler için özeldir. Her vücut bu sürece farklı tepkiler vermektedir. Kimisi oldukça zorlu bir hamilelik yaşarken kimisi ise daha normal bir şekilde bu durumu atlatmaktadır. Bebeğin gelişimi için her annenin sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Bu süreçte meydana gelen hormonal değişimler ile birlikte kilo alımı söz konusu olmaktadır. Doğum sonrası kiloları vermek ve fazlalıklardan kurtulmak ise kişiye özel bir program gerekmektedir.

Hamilelikte tüm kaslar bebeğin yaşama tutunması için bir çaba sarf etmektedir. Bu süreçte anne adayının yaklaşık olarak 9-12 kilo alması normal olarak karşılanmaktadır. Normal olarak emziren bir anne doğumdan sonra düzenli ve dengeli bir beslenme sağlarsa 6 ay içerisinde bu fazlalıklardan kurtulabilir. Fakat gebelikte daha fazla kilo almış olan kadınlar için bu durum geçerli değildir. Onlar için ayrıca bi diyet programı uygulanmalıdır. Kilo verme teknikleri arasında en önemlisi diyet için 4 ay beklenmesidir. 4.aydan sonra ise beslenme düzenin bazı değişiklikler yapılması gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki protein ve karbonhidrat açısından düşük oranlı beslenmek anne sütünün azalmasına neden olur. Bu nedenle düşük kalorili beslenme gibi yöntemlerden kaçınılmalıdır. Bol bol sıvı almalı ve emzirmeye devam edilmelidir. Bu şekilde günde 500-700 arası kalori yakabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Anne sütü bebek için en sağlıklı besindir. Emzirmek ise anne için en ideal zayıflama yöntemidir. Vücut süt üretmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu şekilde de kalori yakımı meydana getirir. Böylece kilo verimi gerçekleşmiş olur. Özellikle bebekler ilk doğduklarında sık sık beslenmek isterler. Bu da annenin devamlı olarak emzirmesi gerekliliğini arz eder. Bu süreçte vücut sürekli olarak bir enerji sağlama etkisi olduğundan açlık algısı meydana getirmemektedir. Bu da vücutta depolanmış olan yağların harcanması anlamına gelir ve böylece sağlıklı yağ yakımı başlar.

Eğer doğum sonrası kilo vermek istiyorsanız su içmeye özen vermelisiniz. Hem tokluk sağlayan hem de sütün artmasına yardımcı olan su günde en az iki litre kadar tüketilmelidir. Yeni doğum yapan anneler için en sağlıklı diyet listesi sağlıklı beslenmektir. Vücudunuz bu süreçte oldukça esnektir ve kilo vermeye meyillidir. Eğer ki aşırı tüketimden kaçınır dengeli beslenirseniz birkaç ay içerisinde zayıflama sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda diyetisyenlerden de destek alabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Zayıflamak İçin Öneriler

Emzirme döneminde hem sütün artmasını sağlamak hem de gebelik öncesindeki kiloya dönmek mümkündür. Bunun için gerekli olan tüm besin gruplarından belli miktarda tüketmektir. Sebze, meyve, et, tavuk, balık, baklagil ve kuruyemiş tüketimi yapılmalıdır. Vücudunuzun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineral alımını karşılamanız ve aynı zamanda yağ yakımını destekleyen besinleri tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra her gün düzenli olarak yaklaşık yarım saat yürüyüş yapınız. Bu şekilde fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Emziren Anneler İçin Zayıflama Tüyoları

Doğumdan sonra kilo vermek isteyen emziren anneler için zayıflama tüyoları arasında ilk öneri az ama sık yemek yemektir. Aşırı yağlı, şekerli ve tuzlu gıdalardan uzak durunuz. Bol sıvı tüketiniz ve böylece ödem, şişkinlik problemlerinden kurtulmayı sağlayınız. Ceviz, badem, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tüketiniz. Hafif egzersizler yapmayı ihmal etmeyiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hipoglisemi Diyeti Nasıl Yapılır? Hipoglisemi Diyeti ile Zayıflama

Hipoglisemi Diyeti Nasıl Yapılır? Hipoglisemi Diyeti ile Zayıflama

Tükettiğimiz gıdalar, bağırsakta ayrışarak, kanda glikoz oluşturarak tüm vücuda yayılırlar...

Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hassas Bağırsak Sendromu Diyeti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boşaltım sisteminde önemli bir yere sahip olan bağırsaklarda yaşanan rahatsızlıklar insanları son derece fazla rahatsız ederken hassas bağırsak sendromu da bu rahatsızlıklardan birisidir...

Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aristo Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Aristo diyeti; filozof Aristo'nun vejetaryen özellikli beslenme tarzını esas alan ve mevsim meyvelerinin pişirilmeden tüketilmesini esas alan uzun süre tok kalmaya yardımcı bir beslenme programıdır...

Mide Balonu Nedir? Sonrasında Beslenme Nasıl Olur? Ne İşe Yarar?

Mide Balonu Nedir? Sonrasında Beslenme Nasıl Olur? Ne İşe Yarar?

Mide balonu; obezite tedavileri için kullanılan, ameliyatsız ve oldukça tercih edilen bir yöntemdir...