yeniloji.com
Sağlık

Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Yeniloji 46 görüntüleme

Karaciğer yetmezliği; vücudumuzun en önemli organı olan karaciğerin işlevlerini yeterli oranda meydana getirmemesi durumuna verilen isimdir.

Karaciğer Yetmezliği Nedir, Ne Demek?

Vücudumuzun en büyük organı olarak nitelendirilen karaciğer, yaşamın devam etmesi için vücudun ihtiyacı olan proteinlerin sağlanması, tüketilen ve bağırsaklardan emilen gıdaların işlenmesi ve vücutta enerjiye dönüşmesi, yağların ve yağlardan elde edilen A, D, E ve K vitaminlerinin emiliminin gerçekleşmesi için gerekli olan safranın üretilmesi ve aynı zamanda bağırsağa akması, kanın pıhtılaşmasına destek olan, birtakım vitamin ve minerallerin depolanmasını sağlamak, vücuttaki bakterilerin yok olmasını desteklemek ve enfeksiyonlar ile mücadele etmek, zararlı kimyasalların etkisiz hale getirilmesi gibi görevlere sahip olan bir organdır. Karaciğer yetmezliği ise, bu organın bu tarz işlemleri yerine getirememesi sonucunda meydana gelen bir durumdur.

Karaciğer büyük bir kısmının geri dönüşümsüz olarak hasara uğraması ile ortaya çıkan karaciğer yetmezliği, bu organın gerekli olan işlevleri yerine getirememesi olarak nitelendirilir. Hayati tehlike arz eden bu durum, genel olarak yavaş yavaş ve yıllar içerisinde gerçekleşir. Bu durumun adı kronik yetmezliği olarak nitelendirilir. Bunun haricinde nadir de olsa, karaciğer hastası olduğu bilinmeyen insanların günler ve haftalar içerisinde karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. Buna ise akut karaciğer yetmezliği ismi verilmektedir. Doğuştan meydana gelebileceği gibi aynı zamanda her yaşta insanın başına da gelebilmektedir.

Karaciğer Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Başlarda karaciğer yetmezliğinin belirtileri çok fazla fark edilmeyebilir. Erken zamandaki belirtilere baktığımızda mide bulantısı, iştahsızlık, ishal, yorgunluk, kaşıntı, cilt renginin değişmesi gibi semptomlar meydana getirebilmektedir. Hastalık ciddi bir hal aldığı zaman ise belirtiler de daha ileri düzeyde gözlemlenmektedir. Bu durumda meydana çıkan belirtilere baktığımızda sarılık, kanam ve morarmaların görülmesi, yüksek nabız ve düşük tansiyon olması, karında şişlik oluşması, zihinsel dezoryantasyon ya da konfüzyon, dışkıda kan, uykusuzluk ve koma gibi semptomlar meydana gelebilmektedir.

Karaciğer Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

Pek çok kişide ve hemen her yaşta görülebilen karaciğer yetmezliğinin sebepleri birtakım hastalıklara, sağlık ya da çevresel faktörlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bunlara baktığımızda hepatit C, hepatit B, uzun süreli alkol tüketimi, siroz, vücudun fazla demir emmesi ve depolaması olarak ifade edilen hemokromatozis, yetersiz beslenme, kullanılan bazı ilaçlar, koroner kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kandaki kolesterolün yüksek olması ve trigliserid, ayrıca uzun süre kortikosteroid tedavilerinin görülmesi bu hastalığa sebebiyet verebilir. Birtakım ilaçlar, zehirli mantarların tüketilmesi akut karaciğer yetersizliğinin oluşumuna neden olmaktadır.

Dengeli ve düzenli beslenme, vücuda zarar veren alışkanlıklardan uzak durmak karaciğer yetmezliğinin önlenmesi konusunda destek olmaktadır. Genel olarak hastalığın ilerlemesini durdurmak ya da semptomların azalmasını sağlamak gibi etkiler meydana getirilebilmektedir. Hastalık önlenmediğinde ya da tedavi edilmediğinde farklı hastalıklara neden olabilir. Erken dönem tedavi ile hastalıktan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Karaciğer Yetmezliğinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken dönemde fark edilen akut karaciğer yetmezliği, bazı durumlarda tedavi edilebilir ve aynı zamanda etkiler giderilebilmektedir. Eğer ki hastalık virüsten dolayı kaynaklanıyorsa, semptomların tedavi edilmesi için destekleyici bakım sağlanabilir. Bu tarz durumlarda karaciğer bazen kendi kendine yenilenir. Kronik karaciğer yetmezliği tedavisinde ise organ nakli söz konusu olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dikişsiz Korse Nedir? Modelleri ve Kullananlar

Dikişsiz Korse Nedir? Modelleri ve Kullananlar

Dikişsiz korse; vücuda tam olarak yapışan, üzerinde dikiş izi bulunmayan ve herhangi bir şekilde belli olmayan iç giysi modelidir...

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba kahvesi; hindiba bitkisinin köklerinin kurutulup öğütülmesi ile toz haline getirilerek kahveyi andıran bir içecek haline getirilmesi şeklinde elde edilmektedir...

Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Faydaları

Besinlerin Taze ve Doğal Olmasının Faydaları

Doğru bir şekilde alışverişlerini gerçekleştiren kişiler, genellikle besinlerin taze ve doğal olmasının faydaları konusunda da bilgi sahibi olan insanlardır...

Mikro Filiz Nedir? Nasıl Yetiştirilir? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mikro Filiz Nedir? Nasıl Yetiştirilir? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mikro filiz; bitki ve sebzelerin ufak şekilde yetiştirilmesi olarak ifade edebileceğimiz ve tohumların yaklaşık 2-3 boyunca nemli bir ortamda tutulması sonucunda kök vermesi durumu şeklinde tanımlayabileceğimiz bir besin yetiştiriciliğidir...