yeniloji.com
Sağlık

Nash Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Nash Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yeniloji 242 görüntüleme

Nash hastalığı; yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinen, karaciğere normalden fazla yağ birikmesi sonucunda meydana iltihap sonucunda oluşan ve oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıktır. Alkole bağlı olmadan gerçekleşen bu yağlanma nash yani non-alkolik olarak betimlenmektedir.

Nash Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Non-alkolik karaciğer yağlanması olarak tanımlanan nash hastalığı, alkol almadığı halde karaciğerinde fazla yağlanma oluşması ile meydana gelen bir sorundur. Genel olarak hastalığın alkol kullanımına bağlı olmadığını göstermek ve betimlemek amacı ile non-alkolik ifadesi başına konulmaktadır. Fakat bulgular aynı şekildedir. Kullanılan bazı ilaçlar, Hepatit C ve Wilson hastalığı gibi rahatsızlıklar karaciğerde yaşlanma meydana getirebilir. Karaciğerde meydana gelen bu yağlanma daha sonrasında iltihaplanma oluşturur ve siroz meydana gelir. Yüksek şekerli ve yağlı beslenme sonrasında meydana gelen nash hastalığı hareketsiz yaşam tarzı ile kendini göstermektedir. Özellikle şişmanlık, tip 2 diyabet ve insülin direnci ile kendini göstermektedir. Nash açılımına baktığımızda non-alkolik steatohepatit olarak tanımlayabiliriz.

Nash Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sinsi seyreden yağlı karaciğer belirtileri genel olarak siroz evresine geçene kadar bir belirti vermemektedir. Çoğunlukla bir belirti vermemesine rağmen nadir de olsa halsizlik, iyi hissetmeme, karnın üst kısmında huzursuzluk, dolgunluk ya da hafif bir ağrı söz konusu olabilir. Belirti vermediği için hastalık önemsenmez ve teşhis edilmez. Günümüzde siroz teşhisi koyulan hastaların çoğunun nedeni nash hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Dünyada en sık görülen kronik karaciğer hastalıklarından biridir. Bu hastalıkta meydana gelen yağlanma hücre hasarı meydana getirirken aynı zamanda karaciğer fibrozis olarak isimlendirilen nedbe dokusunu oluşturabilir. Bu doku yıllar boyunda hastalıkla paralel olarak ilerler ve sonrasında siroz oluşur. Karaciğer fibrozis belirtileri de siroz ile benzerlik göstermektedir.

Nash Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak bu hastalığın tam olarak sebebi bilinmemektedir. Fazla kilosun olan insanlarda, şeker hastalarında, kolesterol yüksekliği olan ya da insülin direnci bulunan kişilerde daha sık görülmektedir. Bu tarz hastalıkların tetikleyebileceği belirtilmektedir. Şişman kişilerin vücudundaki yağ dokusu daha fazladır. Bu yağ dokusu ile karaciğer yağlanması ilişkisi bulunmaktadır. Fakat her şişman insanda karaciğer yağlanması bulunmaz. Bazen kilosu normal olmasına rağmen karaciğer yağlanması yaşayan kişiler bulunmaktadır.

Nash Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde nash hastalığının tedavi edilmesi için geliştirilmiş bir ilaç bulunmamaktadır. Şu zamana kadar en iyi tedavi yöntemleri kilo verilmesi ve fiziksel aktivitenin artırılması yönündedir. Fakat kilo verme detayı hızlı bir şekilde değil, kademeli olarak gerçekleştirilmelidir. Bu hastalığa sahip kişiler alkol tüketmemelidir. Fruktoz içeren içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Nash karaciğer yağlanması yaşam kalitesinin artırılması ve dengeli, sağlıklı beslenme ile tedavi edilmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Avokadonun Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Avokadonun Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Avokado; enerjisi yüksek, protein açısından oldukça zengin, içerisinde A ve E vitamini bulunan, hem sebze hem de meyve olarak tüketilebilen tropikal bir besindir...

Hemoroid Belirtileri Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid Belirtileri Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid; makat bölgesinde oluşan ve dışkı yapımını zorlaştıran bir rahatsızlıktır...