yeniloji.com
Bakım

Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Doğal Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1864 görüntüleme

Yıpranmış saçları onarmak için doğal saç maskelerini kullanmak, saçların canlı, hacimli ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Yıpranmış Saçlar için Maskeler

Saçlar vücudumuzun en güzel aksesuarıdır. Toz, kir, yanlış saç bakımı, aşırı sıcaklık ve kimyasal ürünler saçların yıpranmasına neden olur. Yıpranan saçlar zaman içerisinde cansızlaşır ve dökülmeye başlar. Yeterli bakım yapılmazsa ve saçların onarılması sağlanamazsa yeni saç oluşumu gerçekleşmez ve buna bağlı olarak seyrelmeler meydana gelir. Doğal saç maskeleri saçların onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda canlanmasını da sağlamaktadır.

Doğal saç maskeleri, saç köklerine nüfuz ederek besler, onarır ve güçlendirir.

Saçlarınız cansız, kuru ve yıpranmışsa bitkisel yöntemlerden yararlanarak hacim ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Burada önemli olan nokta her kadının farklı saç yapısına sahip olmasıdır. Bazı saçların yapısı kuru iken bazılarının yağlıdır. Bazıları parlak bazıları ise cansız gözükmektedir. Uygulanacak maskenin saç tipine özel olması gerekmektedir. İnce telli, kalın telli, kuru, karma ya da yağlı saçların her biri için farklı bir uygulama gerekmektedir. Ayrıca maskeyi uygulamadan önce alerji riski değerlendirilmelidir. Maskenin içerisindeki herhangi bir malzemeye alerjiniz varsa kullanmayınız. Maskeleri temiz saça uygulamalısınız ve çok sıcak, çok soğuk su kullanmayınız. Doğal saç maskeleri bu tarz detaylara dikkat edilerek uygulanmalıdır.

Evde Doğal Saç Maskesi Yapımı

Eğer saçlarınız kepekli ise ve bunu engellemek için doğal bir yöntem arıyorsanız, çemen tohumu maskesini uygulayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 bardak suyun içerisinde çekilmiş çemen tohumunu 1 gece süre ile bekletiniz. Temiz saça iyice yedirerek uygulayınız. Sonrasında yaklaşık olarak 15 dakika bekletip durulayınız.

Saçlarda dökülme problemi varsa ve doğal bir bakım uygulamak istiyorsanız 1 yemek kaşığı miktarında zeytinyağı, 1 yemek kaşığı kadar bal, 2 tane yumurta, 1 tatlı kaşığı tarçın ve badem yağını bir kabın içerisinde karıştırınız. Bu karışımı saç diplerine yedirerek tüm saçlarınıza uygulayınız. Masaj yaparak oval hareketlerle saç köküne nüfuz etmesini sağlayınız. Sonrasında bir süre bekletip saçlarınızı yıkayınız. Bu yöntemi haftada iki kere uyguladığınızda faydalı etkiler görebilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım Maskesi

Saçlarınız kuru ise nemlendirmeniz gerekmektedir. Yumurtalı zeytinyağı maskesi kuru saçlar için oldukça faydalıdır. 1 adet yumurta ile 2 yemek kaşığı miktarında zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza uygulayınız. Sonrasında streç ile sarıp 1 saat bekletip ardından ılık su ile yıkayınız. Yumurtanın içerisinde bulunan protein sayesinde saçlar beslenir ve canlanır. Bir başka doğal maske tarifi bal ve süttür. 1 yemek kaşığı balı, 1 küçük kahve fincanı kadar süt ile karıştırıp saçlarınıza sürünüz. 20 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Kuru saçlar için bu doğal maskeler oldukça etkili olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Doğal Çözüm

Yağlı saçların bakımı oldukça zordur. Her gün yıkanmasına rağmen yağlanan saçlar için doğal bakım maskeleri bulunmaktadır. Elma sirkesi yağlanmayı kontrol etmek için oldukça faydalıdır. 1 çay bardağı miktarında elma sirkesini ve suyu karıştırıp içerisinde 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Elma sirkesinin tahriş edici özelliğini önlemek için suyun miktarını biraz arttırabilirsiniz. Bu doğal karışımı saçınıza sürüp yaklaşık 2 saat boyunca beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu doğal saç maskelerini evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz. Sirkenin doğal olması etki açısından önem arz eder.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hamilelik Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Hamilelik Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Hamilelik hesaplama, ilk belirtiler fark edilkten sonra test sonucu sonrasında bebeğin kaç haftalık olduğunun belirlenmesi ile yapılabilmektedir...

Meryem ana Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Meryem ana Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Hamile kalmakta zorlanan kadınlar için şifalı olduğu söylenen meryem ana otu, kuru kök şeklindedir ve sadece yağmur yağdığı zaman çiçek açma özelliğine sahiptir...

Meksika Karpuzunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Sipariş

Meksika Karpuzunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Sipariş

Meksika karpuzu; cucamelon olarak isimlendirilen, şekli karpuza, boyutu üzüme ve tadı salatalığa benzeyen bir meyve çeşididir...

Kötü Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusuna Çözüm Yöntemleri

Kötü Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir? Ayakkabı Kokusuna Çözüm Yöntemleri

Günlük hayatta kişiyi oldukça rahatsız eden ayakkabı kokusu, özellikle havaların ısınması ve ayakların ayakkabı içerisinde terlemesi ile karşımıza çıkan bir durumdur...