yeniloji.com
Sağlık

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 274 görüntüleme

Ayva çekirdeği; içerisinde bulunan c vitamini özleri sayesinde kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ve soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren bir besindir.

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ayva hem lezzeti hem de sağlık için olan faydaları ile kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer almaktadır. İçerisinde demir, potasyum, kalsiyum, bakır ve çeşitli vitamin değerleri bulunmaktadır. Şifalı içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ayva çekirdekleri aynı zamanda cilt için de oldukça etkili sonuçlar meydana getirmektedir.

Ayva çekirdeği ile evde doğal karışımlar hazırlayarak faydalı kürler elde edebilirsiniz.

Ayva çekirdeklerini ezip bal ile karıştırarak tükettiğinizde enfeksiyonlara karşı vücudunuzu dirençli hale getirmektedir. Ayrıca ayva çekirdeği öksürüğe de iyi gelmektedir. 1 bardak ılık suyun içerisine 1 avuç kadar ayva çekirdeği ekleyip, jel kıvamına gelen kadar suda bekletiniz. Daha sonra bu suyu tüketebilirsiniz. Bu karışım öksürük için oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda bronşit gibi rahatsızlıklar için de faydalı olmaktadır. Çocuklarda meydana gelen ishal rahatsızlığının giderilmesinde de etkili olmaktadır. 1 çay bardağı miktarında suyu içerisine 5-6 tane ayva çekirdeği koyarak kaynatınız. Bu suyu çocuğunuza içirdiğinizde ishalde azalma meydana gelebilmektedir. Çocuğunuzun yaşı çok küçük ise öncelikle doktora götürmeyi unutmayınız.

Ayva Çekirdeğinin Cilt İçin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Cilt için oldukça faydalı olan ayva çekirdeği, lekelerin giderilmesi, çatlakların onarılması, vücudun sıkılaşması, yanıkların iyileşmesi gibi pek çok etkisi bulunmaktadır.

Cilt lekeleri için 7-8 adet ayva kabuğunu, çay bardağının yarısı kadar ılık bir suyun içerisinde ağzı açık şekilde 1 gün boyunca bekletiniz. Bu süre sonrasında karışım jöle kıvamına gelecektir. Lekelerin olduğu bölgelere sürünüz ve 20 dakika boyunca bekletiniz. Sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Ciltteki lekelerin giderilmesine yardımcı olan bu karışım aynı zamanda sıkılaşma etkisi de meydana getirmektedir.

Çatlaklar için 1 tane ayvanın çekirdeklerini yarım bardak suyun içerisinde 1 gece bekletiniz. Sabah bu karışımı süzünüz ve içerisine 3 kaşık hindistan cevizi suyu ekleyiniz. Bu kürü her gün çatlakların olduğu bölgeye sürerek, masaj uygulayınız. Kısa süre içerisinde çatlaklarda azalmayı fark edebilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Jeli Ne Kadar Süre Kullanılır? Nasıl Saklanır?

Ayva çekirdeğinden elde edilen jel maskeyi yaklaşık olarak 1 hafta kadar saklayabilirsiniz. Genel olarak haftada 2 kere uygulanması tavsiye edilmektedir. Sürekli uygulamak yerinde hafta iki kere belirli aralıklarla uygularsanız verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Saklarken içerisine farklı bir madde, toz ya da kir bulaşmayacak şekilde saklamaya özen gösteriniz. Dilerseniz her uygulamadan yeniden de maske yapabilirsiniz. Bu da sağlıklı bir seçimdir.

Ayva Çekirdeği Yüze Nasıl Sürülür?

Su ile jöle kıvamına getirilen ayva çekirdeği yüzdeki lekelere ya da kırışıklıklar uygulanabilir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisi bulunan bu doğal maske aynı zamanda cildi canlandırır ve nemlendirir. Yüzde yaklaşık olarak 20 dakika bekletilmesi yeterlidir. Cilt tipine göre uygulanma şekli ve süresinde farklılık gözlemlenebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Pitaya meyvesi; kaktüs ailesine ait olan ve diğer bir ismi ile ejder meyvesi olarak tanımlanan, antioksidan açısından oldukça zengin olan tropikal bir meyvedir...

Neoteks Kumaş Nedir? Neoteks Termal Tayt ve Atlet ile İncelme

Neoteks Kumaş Nedir? Neoteks Termal Tayt ve Atlet ile İncelme

Akıllı neoteks kumaş teknolojisi, terlemesini artmasını sağlayarak normalde daha hızlı bir kilo kaybının oluşmasına ve bölgesel incelmeye yardımcı olan bir korse modelidir...

Tüyleri Sarartmak İçin Ne Yapılır?

Tüyleri Sarartmak İçin Ne Yapılır?

Tüyleri sarartmak, özellikle kadınlar için istenmeyen tüylerin daha az görünür hale gelmesini hatta neredeyse hiç görünmemesini sağlayan yöntemlerin uygulanması ile gerçekleşen bir işlemdir...

Kabak Çorbası Detoksu Tarifi Nedir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Kabak Çorbası Detoksu Tarifi Nedir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Kabak çorbası detoksu, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan ve içerisinde bol miktarda sıvı bulunan ve düşük kalorisi olan bir detoks yemeğidir...