yeniloji.com
Sağlık

Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Ayva Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 155 görüntüleme

Ayva çekirdeği; içerisinde bulunan c vitamini özleri sayesinde kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ve soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren bir besindir.

Ayva çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ayva hem lezzeti hem de sağlık için olan faydaları ile kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer almaktadır. İçerisinde demir, potasyum, kalsiyum, bakır ve çeşitli vitamin değerleri bulunmaktadır. Şifalı içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan ayva çekirdekleri aynı zamanda cilt için de oldukça etkili sonuçlar meydana getirmektedir.

Ayva çekirdeği ile evde doğal karışımlar hazırlayarak faydalı kürler elde edebilirsiniz.

Ayva çekirdeklerini ezip bal ile karıştırarak tükettiğinizde enfeksiyonlara karşı vücudunuzu dirençli hale getirmektedir. Ayrıca ayva çekirdeği öksürüğe de iyi gelmektedir. 1 bardak ılık suyun içerisine 1 avuç kadar ayva çekirdeği ekleyip, jel kıvamına gelen kadar suda bekletiniz. Daha sonra bu suyu tüketebilirsiniz. Bu karışım öksürük için oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda bronşit gibi rahatsızlıklar için de faydalı olmaktadır. Çocuklarda meydana gelen ishal rahatsızlığının giderilmesinde de etkili olmaktadır. 1 çay bardağı miktarında suyu içerisine 5-6 tane ayva çekirdeği koyarak kaynatınız. Bu suyu çocuğunuza içirdiğinizde ishalde azalma meydana gelebilmektedir. Çocuğunuzun yaşı çok küçük ise öncelikle doktora götürmeyi unutmayınız.

Ayva çekirdeğinin Cilt İçin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Cilt için oldukça faydalı olan ayva çekirdeği, lekelerin giderilmesi, çatlakların onarılması, vücudun sıkılaşması, yanıkların iyileşmesi gibi pek çok etkisi bulunmaktadır.

Cilt lekeleri için 7-8 adet ayva kabuğunu, çay bardağının yarısı kadar ılık bir suyun içerisinde ağzı açık şekilde 1 gün boyunca bekletiniz. Bu süre sonrasında karışım jöle kıvamına gelecektir. Lekelerin olduğu bölgelere sürünüz ve 20 dakika boyunca bekletiniz. Sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Ciltteki lekelerin giderilmesine yardımcı olan bu karışım aynı zamanda sıkılaşma etkisi de meydana getirmektedir.

Çatlaklar için 1 tane ayvanın çekirdeklerini yarım bardak suyun içerisinde 1 gece bekletiniz. Sabah bu karışımı süzünüz ve içerisine 3 kaşık hindistan cevizi suyu ekleyiniz. Bu kürü her gün çatlakların olduğu bölgeye sürerek, masaj uygulayınız. Kısa süre içerisinde çatlaklarda azalmayı fark edebilirsiniz.

Ayva çekirdeği Jeli Ne Kadar Süre Kullanılır? Nasıl Saklanır?

Ayva çekirdeğinden elde edilen jel maskeyi yaklaşık olarak 1 hafta kadar saklayabilirsiniz. Genel olarak haftada 2 kere uygulanması tavsiye edilmektedir. Sürekli uygulamak yerinde hafta iki kere belirli aralıklarla uygularsanız verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Saklarken içerisine farklı bir madde, toz ya da kir bulaşmayacak şekilde saklamaya özen gösteriniz. Dilerseniz her uygulamadan yeniden de maske yapabilirsiniz. Bu da sağlıklı bir seçimdir.

Ayva çekirdeği Yüze Nasıl Sürülür?

Su ile jöle kıvamına getirilen ayva çekirdeği yüzdeki lekelere ya da kırışıklıklar uygulanabilir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisi bulunan bu doğal maske aynı zamanda cildi canlandırır ve nemlendirir. Yüzde yaklaşık olarak 20 dakika bekletilmesi yeterlidir. Cilt tipine göre uygulanma şekli ve süresinde farklılık gözlemlenebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Barbunya Balığının Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Barbunya Balığı Hakkında Bilgi

Barbunya Balığının Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Barbunya Balığı Hakkında Bilgi

Barbunya balığı; mullidae familyasına ait, Ege ve Akdeniz'de sıklıkla bulunan kısa ismi ile barbun olarak isimlendirilen bir balık çeşididir...

Aft Nedir, Ne Demek? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Aft Nedir, Ne Demek? Nasıl Geçer? Neden Olur?

Aft diye hitap edilen ağız yarası damak, ağız, diş eti, dil ve yanak şeklindeki önemli bölgelerde oluşan hasardır...

Gece Terörü Nedir? Atakları Neden Olur? Uyku Terörü Çözümü Nedir?

Gece Terörü Nedir? Atakları Neden Olur? Uyku Terörü Çözümü Nedir?

Gece terörü; her yaşta meydana gelebilen fakat sıklıkla 5-7 yaşındaki çocuklarda ortaya çıkan, uyku terörü ve parasomnia gibi isimlerle de tabi edilebilen bir hastalıktır...

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay Diyeti Nedir? Ayda Kaç Kilo Verilir? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Karatay diyeti; içerisinde şekere, ekmeğe yer vermeyen ve kısa süre içerisinde zayıflama sağlamaya destek olan bir beslenme programıdır...